• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

10 metoda për të motivuar fëmijën në mësim

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
10 metoda për të motivuar fëmijën në mësim


motivation.jpg


Nëse dëshironi që fëmija juaj të jetë një nxënës i shkëlqyer, mos e kufizoni të mësuarit në muret e klasës. Megjithëse aftësitë që ai po mëson janë vendimtare për rritjen e tij intelektuale dhe sociale, fëmija juaj ka nevojë për ndihmën tuaj për të hapur botën e ideve. Gëzimi i tij i ripërtërirë në zbulim do të transferohet në punën e tij shkollore, kështu që ju do të rrisni arritjet e tij akademike gjithashtu!


1. Plotësoni botën e fëmijës suaj me lexim. Krijoni një kohë të leximit të familjes kur të gjithë lexojnë librin e tyre. Tregoni sa e rëndësishme është leximi duke plotësuar shtëpinë tuaj me materiale të shtypura: romane, gazeta, madje edhe afishe dhe pllaka me fjalë mbi to.


2. Nxiteni që të shpreh mendimin e tij, të flasë për ndjenjat e tij dhe të bëjë zgjedhje. Kërkoni kontributin e tij mbi vendimet e familjes dhe tregoni se e vlerësoni atë.


3. Tregoni entuziazëm për interesat e fëmijës suaj dhe nxitni atë që të eksplorojë subjekte që e mahnitin atë. Nëse është një kal, tregoni histori ose sfidojeni atë për të gjetur pesë fakte rreth kuajve në enciklopedi.


4. Afroji mundësi të ndryshme të stileve të të mësuarit – nga dëgjimi dhe të mësuarit vizual. Inkurajoni lojëra të hapura, të cilat do të zhvillojnë shprehjet krijuese të fëmijës suaj dhe aftësitë për zgjidhjen e problemeve ndërsa ndërtojnë.


5. Tregoni gjërat e reja që mësoni me entuziazëm. Diskutoni mënyrat e ndryshme të gjetjes së informacioneve.


6. Pyesni për atë që ai është duke mësuar në shkollë, jo për notat e tij apo rezultatet e testit. I thoni t’ju mësojë atë që mësoi sot në shkollë – duke vën mësimin në fjalët e tij do ta ndihmojë atë të mbaj mend atë që mësoi.


7. Ndihmoni fëmijën tuaj të organizojnë letrat e të shkollës dhe detyrat në mënyrë që të ndihet sikur kanë kontroll mbi punën e tyre. Kontrollo rregullisht për t’u siguruar që nuk ndihet i/e mbingarkuar.


8. Festoni arritjet, pavarësisht sa të vogla. Përfundimi i diçkaje kërkon një trajtim të veçantë.


9. Përqendrohuni në pikat e forta, duke inkurajuar zhvillimin e talenteve. Edhe në qoftë se femiju juaj nuk e ka kryer testin e matematikës, ajo mund të ketë shkruar si një poemë të mirë. Përveç një libri pune për praktikën e matematikës, jepni një ditar për të shkruar.


10. Ktheni ngjarjet e përditshme si një mundësi e të nxënit. Nxiteni që të eksplorojë botën rreth tij, duke bër pyetje te ndryshme dhe duke i dhënë përgjigjje.


/TE
 
Top