• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

10 zakone të këqija që nuk duhet t’i bëni në dush

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Ecc raportoni tani cilat nga keto veprime beni? :p
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Nga te gjitha keto te keqija .......gati te gjitha i bej
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
[h=1]10 zakone të këqija që nuk duhet t’i bëni në dush.[/h]

Një ekip ekspertësh ka analizuar zakonet e njerëzve në dush dhe kanë hartuar këtë listë ekskluzive të zakoneve të këqija

Bërja e një dushi të nxehtë është vërtet relaksues, sidomos pas një stërvitjeje ose pas punës, por a jeni të sigurt se laheni siç duhet? Mënyra se si ne bëjmë dush mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Siç shpjegohet nga dermatologia Patricia Farris në Huffington Post, “duke u plakur lëkura bëhet më e thatë, kështu që është e nevojshme të ndryshohen disa zakone në dush”. Për çdo fazë të jetës, ju duhet të mësoni rreth trupit tuaj dhe të silleni në përputhje me rrethanat.

Këtu janë 10 zakonet më të këqija në dush.

1.Nuk i fshini këmbët mirë. Nëse dëshironi të shmangni kërpudhat ose bakteret e bezdisshme, duhet të fshini këmbët gjatë kohës që jeni në dush.

2.Të lësh sfungjerin në dush. Thjesht të varësh peshqirin dhe ta lësh të thahet nuk është ideale sepse mijëra baktere lindin në atë ambient të lagësht. Kështu që duhet të thani edhe sfungjerin dhe pastaj ta vendosni në dush.

3.Të thahesh me shumë vrull. Ju nuk keni nevojë të thaheni me shumë forcë ose të thaheni në ajër. Për të shmangur plasaritjen, ju duhet të përdorni një peshqir të butë.

4.Të lash flokët çdo ditë. Ndoshta ju keni dëgjuar tashmë se larja e flokëve tuaj çdo ditë ju bën keq. Për ata me flokë të drejtë dhe të hollë rekomandohet të lani flokët dy herë në javë, ndërsa ata që kanë flokë kaçurrela mund ta bëjnë vetëm një herë.

5.Të vonosh trajtimin hidratues. Menjëherë pas dushit, vendosni hidratuesin. Mos prisni shumë gjatë, lëkura duhet të jetë e lagur.

6.Të mos bësh dush pas stërvitjes. Pas kryerjes së aktivitetit fizik, bëni menjëherë dush, sepse djersitja lehtëson përhapjen e baktereve.

7.Të bësh dush shumë të gjatë. Një dush i gjatë heq lagështirën e nevojshme nga lëkura. Kjo mund ta bëjë epidermën të thatë dhe të irrituar. Dushi nuk duhet të zgjasë më shumë se 5/10 minuta.

8.Vendosja e balsamit në krye të kokës. Gjëja më e keqe që mund të bëni është që të vendosni balsam mbi kurorën e kokës. Kjo mund të shkaktojë formimin e yndyrës dhe prodhimin e tepërt të sebumit. Vendoseni në rrënjë.

9.Shmangni avullin përfundimtar të ujit të ftohtë. Merrni një dush të nxehtë dhe para se të dilni, mbani ujin e ftohtë për 30 sekonda. I ftohti përmirëson tolerancën e stresit, sistemin imunitar dhe aftësinë për të djegur dhjamin.

10.Mbajtja e flokëve me peshqir. Kjo praktikë shkakton stres dhe dëmtim të flokëve. Përkundrazi, hiqni butësisht lagështinë e tepërt me një peshqir të pastër dhe të butë, pa i fërkuar.

Gazeta Shqip

 

Attachments

Top