• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

.

Desa

Temet Nosce
Ylli më i ndritshëm i Qiellit, Sirius, ka një përcjellës
Rrypi i Orionit tregon për yllin më të ndritshëm të qiellit Sirius, vetëm 8.6 vjet dritë nga Dielli.
Sirius është një yll mjaft i zakonshëm i bardhë, pak më i ngrohtë se Dielli dhe me një masë dy herë të Diellit. Është distanca e vogël me Tokën që e ka bërë Sirius yllin më të ndritshëm të qiellit.
Qysh në vitin 1844, astronomi gjerman Friedrich Bessel kishte llogaritur se Sirius ishte ndikuar nga graviteti i një ylli shoqërues të quajtur Sirius B. Sidoqoftë, Sirius B u pa për herë të parë në 1862 ndërsa testoi një teleskop të ri. Ishte një zbulim që në shumë mënyra tronditi astronominë e kohës. Masa e Sirius B u mat shpejt dhe bëhet fjalë për masën e Diellit. Temperatura u mat gjithashtu në 25,000 gradë, që është 4.3 herë më shumë se temperatura e Diellit.Prandaj, pasi rrezatimi nga çdo metër katror rritet me T4, ku T është temperatura, Sirius B do të duhej të ishte 4,34 = 350 herë më i ndritshëm se Dielli, nëse do të ishte me madhësinë e Diellit.

Shiko fotografinë 1705255

Videnskab.dk
 

Lauri

Anunnak
Nuk ka religjon pa astronomi. Aq me teper kur bejme fjale per kostelacionin e Orionit.
Tre yjet ne brezin Orionit me piramidat e Egjyptit, tre dijetaret famoz qe adhurojne Krishtin femije ne Betlehem. Ylli sirio po ashtu i adhurar deri aty sa barazohet me Jezus, dhe Allah ne islam .
Dhe ketu po ndalem se jemi ne astronomi :)
 
Top