• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

.

Desa

Temet Nosce
Kur personalitete të mëdha vdesin, ne themi se parajsa bëhet një yll më i pasur. Por çfarë do të thotë kur një yll zhduket?

Astronomët nga Universiteti Kombëtar Australian në Canberra kanë zbuluar, sipas The Guardian, një yll të quajtur S5-HVS1, i cili po udhëton jashtë Rrugës së Qumështit me shpejtësi jashtëzakonisht të madhe. Ata besojnë se ylli do të zhduket pas një takimi me vrimën e zezë që orbiton në qendër të galaktikës sonë.

Ylli, i cili lëviz 10 herë më shpejt se yjet normale me erë të fryrë nga 1.700 kilometra në sekondë, besohet të ketë qenë pjesë e një sistemi dy-diellor që, rreth 5 milion vjet më parë, erdhi pak a shumë pranë qendrës së galaktikës. Dhe kur ylli i vetëm i sistemit diellor u përfshi nga vrima e zezë, S5-HVS1 u dërgua në humbje me shpejtësi jashtëzakonisht të madhe.

Më shumë se 30 vjet më parë, një studiues teorizoi që një ngjarje e tillë mund të ndodhte. Por kjo është hera e parë që një yll është nxjerrë nga një galaktikë pasi është afruar shumë pranë një vrimë të zezë.
Megjithatë, nuk ka nevojë për shqetësim që Rruga e Qumështit do të bëhet një yll më e varfër, paraprakisht. Shkencëtarët fillimisht presin që ylli të largohet nga galaktika jonë në 100 milion vjet - por në fakt është relativisht i shpejtë. Në terma astronomike, ylli do të largohet nga galaktika jonë shumë shpejt. Dhe atëherë me siguri do të udhëtojë nëpër hapësirë boshe përgjithmonë, tha- The Guardian astronomi Douglas Da Costa, i cili ndihmoi në zbulimin e yllit.
Studimi i plotë mbi rrjedhën e S5-HVS1 mund të lexohet në Njoftimet Mujore të Shoqërisë Astronomike Mbretërore. Për më shumë përshtypje vizuale të shpejtë të udhëtimit të yllit, shikoni videon më poshtë:


videnskab.dk
 
Top