• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

20 Galaktikat pa materie të errët

Meqenëse astronomët në vitin 2018 vëzhguan grupin e orbitatit rreth galaktikës NGC1052 - DF2 zbuluan se ajo dukej se ishte pothuajse e lirë nga materia e errët, astronomët e kanë diskutuar këtë kundërshtim me teoritë e zakonshme të lëndës së errët, të cilat zbuluan se materia e zakonshme e baryontit ishte vetëm 15.7% të masës së galaktikave.

Por tani një astronom kinez në një artikull në natyrë - Dëshmi të mëtejshme për një popullsi të galaktikave xhuxh të mangëta me lëndë të errët, ka identifikuar 19 galaktika xhuxh në grupin tonë galaktik lokal, i cili gjithashtu nuk përmban materie të errët, në një distancë përtej 2 x rrezes së tyre (K 1 kparsec)

Zakonisht, prania e lëndës së errët në galaktika i atribuohet faktit që lënda e zakonshme e ka tërhequr atë, kështu që është diskutuar nëse galaktikat e xhuxhit tani janë gjithmonë mjaft të rënda për të tërhequr lëndën e errët. Dhe kështu mbështet fuqishëm teorinë e re.

1576601275827.pngastronomibladet.dk
 

Comments

Top