• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

7 shenja që tregojnë që je pesimist dhe si ta ndryshosh

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Unë nuk kam takuar kurrë një pesimist që e ka zgjedhur vetë pesimizmin si mënyrë të menduarit. Thjesht ndodh. Në jetët tona ne dëmtohemi nga njerëzit. Disa herë është aksidentale, disa herë me qëllim. Unë e mendoj atë si rregulli 1%. Nëse 1% e njerëzve në jetën tënde të ka bërë keq, pse të ndryshosh mënyrën tënde të të sjellurit me 99% të tyre? Dhe me veten? Këtu keni 7 shenjat që tregojne se mund te kesh hyrë padashur në pesimizëm.

1. I nënvlerëson sukseset e tua.

Ne të gjithë kemi arritur disa suksese në jetë, dhe ndonjëherë duhet t’i shijosh ato në vend që ti ulësh, duke ia ditur për nder dikujt tjetër, ose duke i quajtur fat. Kur ke bërë dicka të paparë, mos shiko shtrembër, por jepi vetes pak lavdi.

2. Dorëzohesh shumë shpejt.


Nëse nuk beson se do të arrish dicka me punën tënde, kur i afron gjërat pesimiste, mund te dalësh nga shinat dhe te heqësh dorë lehtësisht. Merr frymë thellë, pusho pak, hiqe fytyrën nga puna për një minutë, por mos i lër pengesat e vogla të të ndalin. Mos u dorëzo!

3. E ke të vështirë të falësh të tjerët.


Pesimistët e kanë të vështirë të falin. E di këtë gjë shumë mirë. Kur unë mërzitem shumë me dikë, kujtoj që urrejtja është si të pish helm dhe të presësh që ato të sëmuren. Unë i kam premtuar vetes qe do të fal. Por prapë i ndiej këto ndjenja. Nuk mund t’i mohosh ato, por mund t’i shmangësh me anë të një mënyre të shëndetshme.

4. Pret më të keqen.

ثshtë e lehtë të ndodhi kur je pesimist. Mund të ndalosh së prituri më të keqen thjesht duke mos pasur parashikime! Kam kuptuar se sa më pak parashikime të kem, aq më i gëzuar jam.

5. Vepron me egoizëm.

Pasi je bërë pesimist, të kujdesesh për të tjerët kalon në plan të dytë. Pse ti ndihmosh të tjerët kur nuk merr asgjë në shkëmbim? Kjo nuk është një mënyrë e mirë sesi të kalosh jetën. Nuk po sugjeroj që ti vësh të tjerët në plan të parë, por ndoshta ndonjëherë mendo për të tjerët përpara vetes. Mund të surprizoheni sesa mirë do të ndihesh.

6. Je dyshues ndaj qëllimeve të të tjerëve.

ثshtë e rëndësishme të besosh tek njerëzit deri sa të kesh një arsye për të mos i besuar. Nuk është e shëndetshme të mendosh se të tjerët përpiqen gjithmonë të perfitojnë nga ti, edhe pse duket se ata duan të ndihmojnë. Nëse dikush është duke bërë diçka të mirë për ty, mendo se ashtu është me të vërtetë. Ata vetëm po tregohen të mirë.

7. Je xheloz për suksesin e të tjerëve.

Po, ndonjëherë ta shpif kur nuk merr rritje në detyrë apo nuk lidhesh me vajzën që do, por ky është shansi nganjëherë. Nuk ke pse të ndihesh keq. Mendo për gjërat e bukura që kanë ndodhur tashmë. Ndihu i gëzuar për to gjithashtu!
bletapertace
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: 7 shenja që tregojnë që je pesimist dhe si ta ndryshosh

E tash qa me ba une te kunderten e ktyre ktu e lol
 
Top