• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A i bën martesa njerëzit më të lumtur?

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ok ktu nuk shkruj dot kam s'kam. 😅

Epara njehere lumturia nuk lidhet me martesen. Lidhet me qenien e individit. Te brendshemn e tij dhe si e koncepton ai jeten. një njeri i palumtur do te thote qe ska motiv ne jete ose edhe ne e ka s'ka arritur ta realizoje. Une kam qend e lumtur si para, si pas martese dhe lumturia ime nuk lidhej me 1 person te vetem. Une edhe nese ndahem (larg qofte) serish do jem e lumtur sepse ndarja është tregues se ti je pas lumturise. Ka martesa qe te japin kenaqesi te plote, dashuri, rehati shpirterore dhe fizike. Ambjenti familjar te mbush me paqe. Ashtu sic ka dhe martesa qe kane vdekur ose ka aq shume konflikte sa me shume te lodhin sesa te shplodhin. Por lumturia nuk lidhet vec me familjen. Lumturia ka sh aspekte si perberes: ka deshirat, endrrat, punen, shoqerine, etj. Ndaj asnje nga keto element i vetem nuk mund te definoje lumturine absolute.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Tre vitet e para ndjehesh aq i lumtur saqe do thuash "tani qe kete e kam grua, kam gjithe boten ne duar"

Vitet e para s'me linte te bëja gje, pos 8 ore pune te shtetit. Kur kthehesha ne shtepi, me priste e buzeqeshur. Ushqimin ma sillte te ngrohte, ndryshe nga sot te AKULLT, me pas vinte çajin kafene dhe me thoshte je gjithçka per mua. Thene te drejten me pati bere te ndjehesha si mbret. Gjithashtu edhe une ate e respektoja, i blija dhurata. Pakot i bëja te medha ndersa dhuratat te vockla dhe po vdiste se qeshuri.
Qe ne mjes, ne oren 4, zgjohej edhe ajo me mua, pinim kafe dhe me uronte i pune te palodhshme. Rrobat nuk i lante me duar i lante ne lavatriçe, ama asihere te vetme nuk me mungonte i kemishe apo pantallona te lara e te thara. E merrja te dilnim dhe shetisnim gjate, çdo dite nga 45 min, qe te mos shendoshej pasi ajo nuk ishte ne pune. Qeshte shume sa here i thosha sot ke humbur 240 gram. Me pyeste sa kalori i bie te kem humbur? I thosha, nuk kam ide zemer dhe ajo prape qeshte me ze. Ne ate kohe nuk ekzistonin aplikacione te atilla per matjen e hapave, ndaj s'kisha nga ta dija sakte.
Pushimet verore i kalonim ne Durres, me ndihmonte me shqipen se ajo, ndryshe nga une, e di rrjedhshem ndersa une i shqipe te hendikepuar.
Lajmi qe me shume gezoi dhe lajmi qe i dha fund lumturise sone — me vone — qe kur ma njoftoi papritur se e prisnim femijen e pare. Po lepija i akullore "mandelmagnum" dhe nga gezimi e hodha, e ngrita lart ne qiell dhe mora te bertas me ze te larte....hellou everryone!!!....shqip mor shqip jemi ne Shqiperi po me thoshte....ia ktheve se s'ka rendesi, se sot do e marri vesh tere bota....I'm gonna be a father!!!.....njëri aty goxha i shtyre ne moshe iu drejtua gruas dhe e pyeti "ça ka ndodhur zonje?"....ajo u tregoi se sapo me kishte treguar se do behem baba....hajt me te rroni bashke!, tha plaku....une i drejtova plakut! Po pra do behem baba dhe ai femija brenda aty është IMI!!!!!.....Mire mo burre mire, gezohem per ty dhe te pakten qenke i sigurt se është yti dhe i preku buza ne gaz plakut.....iu drejtova gruas, ça thote?....ma ktheu, asgje i dashur, yti është po thoshte....

Qekur na lindi goca, marredhenia zuri te zbehet....gruaja me shume jepej pas goces se pas meje. Kisha malle per te ajo me kthente shpinen....i tregoja histori te gjata per ta bere per te qeshur si dikur ama ma kthente me "sa do zgjasi sonte?".....rrobat i laja vete....kafene e pija vete....zgjohesha vete....dhe ne pune shkoja vete......ok ne pune edhe ne kohen kur ishim te lumtur shkoja vete, nuk shkonim bashke.....

Me vone u punesua, fitoi patenten, pagen te sajen, makine po ashtu.....ndjehem sikur i tepert ne shtepine tone.....jo si dikur i lumtur
Nuk e di a ben shaka apo e ke me verte por martesat kane ulje dhe ngritje. Komunikimi është celesi ose per ta rizgjuar ca kishit ose per ti dhene fund.
 

Arditi0007

THAT'S ALLL FOLKS! THE END!
Nuk e di a ben shaka apo e ke me verte por martesat kane ulje dhe ngritje. Komunikimi është celesi ose per ta rizgjuar ca kishit ose per ti dhene fund.
E kam parasysh se jo te gjithe do i pelqejne mendimet e mia.
—Sikur kam theksuar qe me fillim, ketu jam vetja ime dhe shprehem sa me i sinqerte te jete e mundur.....

Nuk jemi prane divorcit — larg qofte te ngel pa grua dhe si te vetme qe e kam — megjithate, pos mangesise se gjuhes, nuk kam ide se si te ta sqaroja me sa me qarte, por besoj kemi ngecur te roli i te qenet me shume baba se i burre
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Jo .
Martesa është një kontratë që mbrohet nga kushtetuta përsa i përket anës ligjore, kurse në lidhje me ndjenjat është një premtim që dashuria midis dy personave të zgjasin deri në vdekje, "finché la morte non ci separi" , premtimi që flaka e dashurisë mos të shuhet kurrë.Si ka për të na bërë martesa njerëz të lumtur kur ne dashurinë kundrejt njëri-tjetrit me anë të martesës kërkojmë ta absutolizojmë.
Rrezikojmë si në të gjitha aspektet e tjera të jetës tonë të shkurtër të ndajmë me një përson të huaj grimca lumturie që na shkëpusin nga kaosi i përditshëm. :cool:
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
E kam parasysh se jo te gjithe do i pelqejne mendimet e mia.
—Sikur kam theksuar qe me fillim, ketu jam vetja ime dhe shprehem sa me i sinqerte te jete e mundur.....

Nuk jemi prane divorcit — larg qofte te ngel pa grua dhe si te vetme qe e kam — megjithate, pos mangesise se gjuhes, nuk kam ide se si te ta sqaroja me sa me qarte, por besoj kemi ngecur te roli i te qenet me shume baba se i burre
ska lidhje me pelqimin tim. Ti je iclire te shkruash cte duash.
e kuptoj dhe kete qe thua. ka raste kur humbet lidhja mes cifti dhe perqebdrohen te femite. por mund te besh një perpjekje. mund te takoni 1 social psikolog qe meret me ciftet, mund te filloni një plan si ta rifitoni ndjenjen e dikurshme. Ka shumee menyra. por normal ti duhet ta dish me mire si është situata.

me kujtohet 1 rast i tille por keto qe ke thene ti i tha 1 grua. shoqe imja. une i sugjerova ca metoda. madje per pervjetor u pregatita 1 surprize,dmth e beei kjo per burrin. padashje i mbolla shpresen se mund te ndryshoj gjendja. por asgje nuk ndodhi. ajo u lendua me shume. tha e besova dhe une qe mund te nsryshonim. por me mire ta pranoj e te vzhdojme sic jemi.
 

Desa

Temet Nosce
Jo .
Martesa është një kontratë që mbrohet nga kushtetuta përsa i përket anës ligjore, kurse në lidhje me ndjenjat është një premtim që dashuria midis dy personave të zgjasin deri në vdekje, "finché la morte non ci separi" , premtimi që flaka e dashurisë mos të shuhet kurrë.Si ka për të na bërë martesa njerëz të lumtur kur ne dashurinë kundrejt njëri-tjetrit me anë të martesës kërkojmë ta absutolizojmë.
Rrezikojmë si në të gjitha aspektet e tjera të jetës tonë të shkurtër të ndajmë me një përson të huaj grimca lumturie që na shkëpusin nga kaosi i përditshëm. :cool:
Ndjesë që të huazoj shkrimin, por gjeta përputhje te secili resht.
Do shtoja se jetën e kemi për vete, e jetojmë vetë edhe kur ndajmë fragmente të saja të lidhur me palën tjetër në një kontratë martese. Mbase gjetja e personit për të ndarë këto të sjell lumturi.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
E kam parasysh se jo te gjithe do i pelqejne mendimet e mia.
—Sikur kam theksuar qe me fillim, ketu jam vetja ime dhe shprehem sa me i sinqerte te jete e mundur.....

Nuk jemi prane divorcit — larg qofte te ngel pa grua dhe si te vetme qe e kam — megjithate, pos mangesise se gjuhes, nuk kam ide se si te ta sqaroja me sa me qarte, por besoj kemi ngecur te roli i te qenet me shume baba se i burre
Nese sdi te perdoresh mire gjuhen është problem. Keshtu thote një mik i imi 😝
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Ndjesë që të huazoj shkrimin, por gjeta përputhje te secili resht.
Do shtoja se jetën e kemi për vete, e jetojmë vetë edhe kur ndajmë fragmente të saja të lidhur me palën tjetër në një kontratë martese. Mbase gjetja e personit për të ndarë këto të sjell lumturi.
Desa nëse kam kuptuar mirë ti je dakord me Frojdin :unsure: që kundrejt dashurisë kishte koncept narcizizte apo ?
 

Desa

Temet Nosce
Desa nëse kam kuptuar mirë ti je dakord me Frojdin :unsure: që kundrejt dashurisë kishte koncept narcizizte apo ?
Ke të drejtë. Por...
Do ndalesha te subjekti njerëzor, te pjesa ku monopoli i vetëdijes kontrollon sjellejn. 😊
 
Top