• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Pyetja e pare:

6 * 4 + 20 = ?

 • 44

 • 144

 • 200

 • 244


Kush do gjej me shume pergjigje ne fund ka nje dhurate :)

Argetim te kendshem!
 
Redaktimi i fundit:

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e pare:

6 * 4 + 20 = ?

 • 44

 • 144

 • 200

 • 244

Kush do gjej me shume pergjigje ne fund ka nje dhurate :)

Argetim te kendshem!


Shume e veshtire per mua, por do te provoj hahhaa

6*4 = 24

24 + 20 = 44
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Vazhdojme me pyetjen e dyte:

(9 + 7)² * 7 + 5 = ?


 • 229

 • 1560

 • 1797

 • 3072


EMRIPIKET
Ylli1 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Vazhdojme me pyetjen e dyte:

(9 + 7)² * 7 + 5 = ?


 • 229

 • 1560

 • 1797

 • 3072


EMRIPIKET
Ylli1 Pikë

9 + 7 =16² = 256 * 7 =1792 + 5 = 1797
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Ju te tjeret mos flini, po ecni e vritni mendjen i cikez :p

Bravo ylli!


Pyetja e trete:

Formula e teoremes se Pitagores eshte:

 • (a + b)² = a² + b² + 2ab

 • (a + b)(a - b) = a² - b²

 • a² + b² = c²

EMRIPIKET
Ylli2 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Ju te tjeret mos flini, po ecni e vritni mendjen i cikez :p

Bravo ylli!


Pyetja e trete:

Formula e teoremes se Pitagores eshte:

 • (a + b)² = a² + b² + 2ab

 • (a + b)(a - b) = a² - b²

 • a² + b² = c²

EMRIPIKET
Ylli2 Pikë


a² + b² = c²


(Katrori i ndertuar mbi hipotenuze eshte i barabart me shume e katroreve te ndertuar mbi katete....
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e katert:

Nese heq 20% prej 220 €, sa euro te mbesin?

 • 200€

 • 160€

 • 176€

 • 180€


Llogaritni pa ndihme, me mend :DEMRIPIKET
Ylli3 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e katert:

Nese heq 20% prej 220 €, sa euro te mbesin?

 • 200€

 • 160€

 • 176€

 • 180€


Llogaritni pa ndihme, me mend :DEMRIPIKET
Ylli3 Pikë

220 * 20% = 44

220 - 44 = 176
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e peste:

Tani nje pyetje te lehte nga trigonometria: Sa eshte sinusi i 90°?

 • Zero

 • Një

 • E papercaktuar

EMRIPIKET
Ylli4 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e peste:

Tani nje pyetje te lehte nga trigonometria: Sa eshte sinusi i 90°?

 • Zero

 • Një

 • E papercaktuar

EMRIPIKET
Ylli4 Pikë

Sinusi i kendit eshte vlera e katetes perball kendit / hipotenuzen dhe kur kateta eshte pingul ne qendren e rrethit vlera e saj eshte maksimale ose e barabart me 1
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e gjashte:

Vazhdoni serine numerike te numerave vijues: 9 – 14 – 11 – 16 – 13 - ?

 • 18

 • 20

 • 15

 • 17
EMRIPIKET
Ylli5 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e gjashte:

Vazhdoni serine numerike te numerave vijues: 9 – 14 – 11 – 16 – 13 - ?

 • 18

 • 20

 • 15

 • 17
EMRIPIKET
Ylli5 Pikë

9 – 14 – 11 – 16 – 13 - 18 (rritje per 5 dhe zbritje per 3)
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e shtate:

Cila prej ketyre numrave eshte nje numer i thjeshte ose ndryshe e thene numer natyral?

 • 33

 • 75

 • 139

 • 153

@Ylli kuizi perbehet prej 20 pyetjesh, mbas kuizit vjen dhurata :)


EMRIPIKET
Ylli6 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e shtate:

Cila prej ketyre numrave eshte nje numer i thjeshte ose ndryshe e thene numer natyral?

 • 33

 • 75

 • 139

 • 153

@Ylli kuizi perbehet prej 20 pyetjesh, mbas kuizit vjen dhurata :)


EMRIPIKET
Ylli6 Pikë

Numër i thjeshtë - quhet numri natyral i cili ka pikërisht 2 pjesëtues të ndryshëm vetveten dhe numrin 1. Pra ne kete rast jane te gjithe
 
Redaktimi i fundit:

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e tete:

Nese 5 cope çamçakëz kushtojne 3,50 €, atehere sa kushtojne 4 cope?

 • 2 €

 • 2,80 €

 • 3 €

 • 3,20 €EMRIPIKET
Ylli7 Pikë
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Numër i thjeshtë - quhet numri natyral i cili ka pikërisht 2 pjesëtues të ndryshëm vetveten dhe numrin 1. Pra ne kete rast jane te gjithe


Gabim Ylli, e sakte ishte pergjigjja e pare, pra 139 :)
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e tete:

Nese 5 cope çamçakëz kushtojne 3,50 €, atehere sa kushtojne 4 cope?

 • 2 €

 • 2,80 €

 • 3 €

 • 3,20 €EMRIPIKET
Ylli7 Pikë

Edhe kete po pergjigjem....2.80€ meqe nje camcakez kushton 0.70€
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Vazhdojme me pyetjen e rradhes:

Vazhdoni serine numerike te numerave vijues: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ?

 • 29

 • 34

 • 42

 • 47EMRIPIKET
Ylli8 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Vazhdojme me pyetjen e rradhes:

Vazhdoni serine numerike te numerave vijues: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ?

 • 29

 • 34

 • 42

 • 47EMRIPIKET
Ylli8 Pikë


Pergjigja eshte 34 (shuma e dy numrave paraprak eshte vazhdimi i vargut te numrave...psh. pas numrit 34 vie numri 55 e me tutje)
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Bravo ylli!

Pyetja e dhjete:

Ne qofte se 3 mace hane 3 minj per 3 minuta, ateher sa kohe do ju marre 50 maceve per te ngrene 50 minj?

 • 3 Minuta

 • 1 Minute

 • 50 MinutaEMRIPIKET
Ylli9 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Bravo ylli!

Pyetja e dhjete:

Ne qofte se 3 mace hane 3 minj per 3 minuta, ateher sa kohe do ju marre 50 maceve per te ngrene 50 minj?

 • 3 Minuta

 • 1 Minute

 • 50 MinutaEMRIPIKET
Ylli9 Pikë

3 minuta (1 mace e han nje mi per 3 minuta)
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e 11:

Numri konstant ∏=?

 • 2,18

 • 3,14

 • 4,13

 • 5,12EMRIPIKET
Ylli10 Pikë
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e 11:

Numri konstant ∏=?

 • 2,18

 • 3,14

 • 4,13

 • 5,12EMRIPIKET
Ylli10 Pikë


Eshte i rrumbullakesuar ne 3.14 perndryshe jane diku 12 shifra pas pikes dhjetore
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e 12:

Nëse A={x : x ∈ N dhe 1≤x<6} dhe B={x : x ∈ N 4≤ x ≤8} atëherë A/B=?

 • {4,5,6}

 • {1,2,3}

 • {4,5}

 • {6,7,8}EMRIPIKET
Ylli11 Pikë
 

Kila

VIP
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Un mezi kaloja ne mat sdi dhe me mbledh :D
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e 12:

Nëse A={x : x ∈ N dhe 1≤x<6} dhe B={x : x ∈ N 4≤ x ≤8} atëherë A/B=?


 • [*]{4,5,6}

 • {1,2,3}

 • {4,5}

 • {6,7,8}EMRIPIKET
Ylli11 Pikë


{4,5,6} sepse vetem keta tre numra bejne pjese ne bashkesine e njejte te numrave nga grupi A dhe B
 

Kila

VIP
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

pyetja e 12:

Nëse a={x : X ∈ n dhe 1≤x<6} dhe b={x : X ∈ n 4≤ x ≤8} atëherë a/b=?

 • {4,5,6}

 • {1,2,3}

 • {4,5}

 • {6,7,8}emripiket
ylli11 pikë

a/b={6,7,8}
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Jo asnje pergjigje e sakte!

Ylli pergjigjja jote vlen per
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

{1,2,3}............
 

Kila

VIP
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Pyetja e 12:

Nëse A={x : x ∈ N dhe 1≤x<6} dhe B={x : x ∈ N 4≤ x ≤8} atëherë A/B=?

 • {4,5,6}

 • {1,2,3}

 • {4,5}

 • {6,7,8}EMRIPIKET
Ylli11 Pikë
ateher eshte A/B={4,5} kto dy numra bejne pjese te dy bashkesite
 

Tema te Ngjashme

Top