• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A jeni për kuiz? - Pak matematikë

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

nese nje pule e gjysem ne nje dite e gjysem bejne nje veze e gjysem sa veze bejne tre pula ne 8 dite??
 

LoSsT

VIP
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

i bje 16 veze pule e nje pullumi, lol
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

nese nje pule e gjysem ne nje dite e gjysem bejne nje veze e gjysem sa veze bejne tre pula ne 8 dite??
Nese nje pule e gjysme ne nje dite e gjysme bejne nje veze e gjysme rrjedh se tre pula ne nje dite e gjysme bejne tre veze.

Pra 8 dite pjestuar per nje dite e gjysme = 5.33333333 dhe nese ne nje dite e gjysme tre pula bejne tre veze rrjedh qe:

5.333333 * 3= 16
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Tirane
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Si mund te ket 1 pule e gjysme ? Po nje veze e gjysme ? Pula po te jet gjysem eshte e ngordhur dhe nuk ben veze :p
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

16 ishte pergj e sakte.
gjeometri:
nese keni 6kunja shkrepse mund ti vendosni si te deshironi mjafton te formoni 4 trekendesha mebrinje tebarabarta... cfigure gjeometrike do dilte?
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Si mund te ket 1 pule e gjysme ? Po nje veze e gjysme ? Pula po te jet gjysem eshte e ngordhur dhe nuk ben veze :p
supozohet qe...thjeshte ndarje malsi per ta bere ne te veshtire
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

16 ishte pergj e sakte.
gjeometri:
nese keni 6kunja shkrepse mund ti vendosni si te deshironi mjafton te formoni 4 trekendesha mebrinje tebarabarta... cfigure gjeometrike do dilte?
6 kunja?
4 trekendesha barazbrinjesh!
Cfare figure?

Me 4 kunja shkrepse formojme nje katror barazbrinjesh (A, B, C dhe D).
1 kunje shlrepse e terheqim nga kulmi A ne kulmin C ndersa me kunjin tjeter e vendosim nga kulmi B ne kulmin D.
Ne kete menyre kemi krijuar 4 trekendsha barazbrinjesh por edhe pas ktyre levizjeve konsideroje se figura gjeometrike mbetet nje katrore qe mba brenda 4 trekendesha barazbrinjesh
 

Hartini

Well known member
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

16 ishte pergj e sakte.
gjeometri:
nese keni 6kunja shkrepse mund ti vendosni si te deshironi mjafton te formoni 4 trekendesha mebrinje tebarabarta... cfigure gjeometrike do dilte?
Nje trekendesh barabrinjes me tre fije dhe tre trekendsha te tjere barabrinjes brenda tij duke bashkuar meset e tre brinjeve te ketij trekendeshi me nj-tj me tre fijet e tjera .
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

6 kunja?
4 trekendesha barazbrinjesh!
Cfare figure?

Me 4 kunja shkrepse formojme nje katror barazbrinjesh (A, B, C dhe D).
1 kunje shlrepse e terheqim nga kulmi A ne kulmin C ndersa me kunjin tjeter e vendosim nga kulmi B ne kulmin D.
Ne kete menyre kemi krijuar 4 trekendsha barazbrinjesh por edhe pas ktyre levizjeve konsideroje se figura gjeometrike mbetet nje katrore qe mba brenda 4 trekendesha barazbrinjesh
nwse e kuptova mire nuk jan brinjet e barabarta ne ate menyre
 
Top