• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A jeni për kuiz? - Pak matematikë

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

iii dhash pergj pa e gjetur asnjeri sorry....
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

nje ore ec 4minuta perpara ne cdo 24 ore.nese ne mengjes do ishte 7:30 ne oren 7:30...sa do te jete 12:30 te se njejtes dite??? (sa ore..min..sek..do gaboje....)
 

Hartini

Well known member
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

nje ore ec 4minuta perpara ne cdo 24 ore.nese ne mengjes do ishte 7:30 ne oren 7:30...sa do te jete 12:30 te se njejtes dite??? (sa ore..min..sek..do gaboje....)
do thoja do jete 12 ; 30 min e 50 sek
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

nese ne nje kuti jan 154 topa ; kemi 3 topa te bardhe me pak se te kuqe ,por 5 topa te bardhe me shume se te jeshilta.nese te gjithe topat ne kuti jane te bardhe ,te kuqe dhe jeshile sa jan topat e kuq ne kuti???
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

nese ne nje kuti jan 154 topa ; kemi 3 topa te bardhe me pak se te kuqe ,por 5 topa te bardhe me shume se te jeshilta.nese te gjithe topat ne kuti jane te bardhe ,te kuqe dhe jeshile sa jan topat e kuq ne kuti???
55 te kuq.

Kuq=X
Bardhe=X-3
Jeshil = (x-3)-5 **x-3 ishin te bardhet.
i bie

x+x-3+x-3-5=154
3x=165
x=15(qe jane te kuqet)Tani gjeni kete problemen relativisht te thjeshte nga une :p


Ne nje peme jane: 2 zogj para 1 zogu ,2 zogj jane mbrapa 1 zogu , 1 zog eshte ne mes .
Sa zogj jane ne peme?
 

Aver

VIP
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

55 te kuq.

Kuq=X
Bardhe=X-3
Jeshil = (x-3)-5 **x-3 ishin te bardhet.
i bie

x+x-3+x-3-5=154
3x=165
x=15(qe jane te kuqet)Tani gjeni kete problemen relativisht te thjeshte nga une :p


Ne nje peme jane: 2 zogj para 1 zogu ,2 zogj jane mbrapa 1 zogu , 1 zog eshte ne mes .
Sa zogj jane ne peme?
3 zogj?

......
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Vendndodhja
SHQIPERIA ETNIKE
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Nese kemi X topa te kuq
Atehere kemi Y topa te bardhe ose Y=X-3 (meqe jane tre topa te bardhe me pak se te kuq)
Z topa te jeshilte ose Z=Y-5 (meqe kemi 5 topa te bardhe me shume se te jeshilte)
Nga ketu: X+Y+Z=154
Bejme zevendesimet:
X + (X-3) + (X-8) = 154
X + X - 3 + x - 8 = 154
3X - 11 = 154
3X = 154 + 11
3X =165
X = 165/3
X = 55
Y=55-3 = 52
Z=52-5=47

X+Y+Z=154
55+52+47=154
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

55 te kuq.

Kuq=X
Bardhe=X-3
Jeshil = (x-3)-5 **x-3 ishin te bardhet.
i bie

x+x-3+x-3-5=154
3x=165
x=15(qe jane te kuqet)
kam ber keq pjestimin hahaa 165/3= 55 :D o jana po shif pak rrugen ti mi, mos gjyko vec perfundimin :p

po 3 zogj :)
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Vendndodhja
SHQIPERIA ETNIKE
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Ne cdo ore gabimi eshte 0.25minuta


Ose 24ore/4 minuta = 0.25 minuta
Pra pas 5 oresh, ose nga ora 7:30 ne 12:30 gabimi do te jete 5 ore X 0.25 = 1.25 minuta
Ose do te ishte 12:31:25
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Vendndodhja
SHQIPERIA ETNIKE
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

Ne cdo ore gabimi eshte 0.25minuta


Ose 24ore/4 minuta = 0.25 minuta
Pra pas 5 oresh, ose nga ora 7:30 ne 12:30 gabimi do te jete 5 ore X 0.25 = 1.25 minuta
Ose do te ishte 12:31:25
Gabim paskam bere llogarine:

Nese per 24 ore jane 4 minuta gabim, per 12 do te jene 2 minuta dhe per 6 ore 1 minuta
Atehere I bie qe per nje ore gabimi eshte 0.16667 ndersa per 5 ore 0.8333
Qe don te thote nese ne 7 e 30 ka qene 7 e 30, ne oren 12:30 do te jete 12:0833
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

organizon nje feste me miq dhe detyra jote eshte tju sherbesh ne pije .
te afrohet nje mik e te kerkon nje gjysem gote uij, pastaj nje tjeter e te kerkon nje te katerten e gotes po me uij...pastaj vjen nje i trete dhe te kerkon nje te teten e gotes po me uij ne fund te festes vjen i katerti dhe te kerkon nje te gjashtembedhjeten e gotes me uij..sa gota uij te plota te jan nevoitur per ter festen..sa ke konsumuar me pak fjale??
 
Top