• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A ka interes Shqiperia te futet ne Europe

Ju e dini se Zvicra nuk është në Evropë për arsye se është shtet i pasur dhe ka nivel te larte jetese. Një grup shqiptarësh mendojmë se Shqipëria është më e pasur se Zvicra, domethënë se ka akoma më pak arsye të futet në Evropë. Personalisht jam dakord me inisiativen e tyre edhe pse argumentet e tyre janë pak alarmiste, sepse jetoj vete ne Zvicer dhe e di qe zviceranet nuk mund te paguajne as qirane me rrogat evropiane. Nëse ju intereson kjo teme, vizitoni blogun e tyre prej tre faqesh me link :

P.S.: per informacion, blogu tyre është falas dhe nuk ka asnjë qëllim perfitimi apo reklamash
 
Last edited by a moderator:

WxP

Hidrauliku
Nuk shoh as gje ne sitin e tyre ska as nje informacin, eshte shum vone per te ti then jo Europes pasi cdo aset eshte shkatrruar kto 30 vjet. Nese jeton ne Shqiperi ( se vpn duhet ta pagush te te nxjerre ne zvicer lol ) do te duhet te kuptosh pse duhet te hyjme ne Europe. Nese mi gjen te mirat dhe te kqiat do te isha shum mirnjohes.
 

AnaVie

I Miss you so much my dad
Staf në FV.AL
Askushi un jetoj ne kufi me zvicren dhe i njoh cmimet atje .
Di gjithashtu qe keni shume taksa e pak mutuel Po po jesh ne maredhenie pune + que deux personnes Eshte mjaftueshem .
Ju Sja vlen te hyni ne Europe.


Sa per cmimet e Shqiperise per fat te keq jan Te larta Ti krahasosh me rrogen qe Marrin ( ata qe kan chance Te punojn biensur) ne krahasim me ne .
Te hy per pak mireqenie do ishte mire pose di shume e vaket gjella. Do shume pun ai vend .
 

askushi

Banned
Nuk shoh as gje ne sitin e tyre ska as nje informacin, eshte shum vone per te ti then jo Europes pasi cdo aset eshte shkatrruar kto 30 vjet. Nese jeton ne Shqiperi ( se vpn duhet ta pagush te te nxjerre ne zvicer lol ) do te duhet te kuptosh pse duhet te hyjme ne Europe. Nese mi gjen te mirat dhe te kqiat do te isha shum mirnjohes.
Po te ishim te gjithe njesoj dhe te mendonim njesoj, jeta nuk do kishte asnje kuptim. Per fat, secili nga ne ka lirine dhe aftesine e vet te te menduarit dhe te te perceptuarit te ngjarjeve apo fenomeneve qe e rrethojne. Le ti ballafaqojme mendimet tona, le te zgjedhim me te mirat dhe me ne fund te vendosim se çfare eshte me mire per ne.
 

WxP

Hidrauliku
Askushi, tani qe te kuptohemi, a duhet te sjellesh nje fakt ose siti qe ke sjell te paraqesi nje fakt e te na bej te shikojme anen pozitive dhe anen negative ? Eshte mire te diskutojm faktin jo titullin e temes se ne kete teme pervec arsyes se rreklames nuk shoh ndo nje arsye qe te na bej te diskutojme. !
 

askushi

Banned
Askushi, tani qe te kuptohemi, a duhet te sjellesh nje fakt ose siti qe ke sjell te paraqesi nje fakt e te na bej te shikojme anen pozitive dhe anen negative ? Eshte mire te diskutojm faktin jo titullin e temes se ne kete teme pervec arsyes se rreklames nuk shoh ndo nje arsye qe te na bej te diskutojme. !
Personalisht kam vetem nje fakt: nese Shqiperia do i ishte hapur botes qe ne kohen e socializmit (pasi komunizmi nuk ka ekzistuar kurre), ekonomia jone do ishte perforcuar dhe nuk do kishte arsye qe 60% e shqiptareve te largohen nga vendi. Ky eshte fakti im: kam frike se ne gjendjen ekonomike ku ndodhet Shqiperia, futja ne Evrope do shkaktonte boshatisjen e vendit tone te lashte. Prandaj thashe me siper se jam dakord me blogistet, sidomos me faqen e pare dhe te trete te blogut te tyre.
 

WxP

Hidrauliku
Une nuk shof as gje ne faqen e pare dhe as gje ne faqen e trete, mund te na i sjellesh me copy paste te lutem ?. Nese per ty ska pasur komunizem duhet te pyesim ndonje te internur, burgosur politik apo fmin e ndonje te pushkatuarit per arsye politike... !
 
Redaktimi i fundit:

askushi

Banned
Une nuk shof as gje ne faqen e pare dhe as gje ne faqen e trete, mund te na i sjellesh me copy paste te lutem ?. Nese per ty ska pasur komunizem duhet te pyesim ndonje te internur, burgosur politik apo te pushkatuarit per arsye politike... !
Kur them qe nuk ka pasur komunizem, nuk ka lidhje me faktet qe ti parashtron, por ka lidhje me klasiket e komunizmit Marks dhe Engels, qe kane thene se komunizmi nuk mund te ndertohet ne nje shtet ose ne nje grup shtetesh. Ose ne te gjithe boten, ose hiç fare, sepse ne komunizem sipas tyre paraja zhduket qe do thote se mund te imagjinohet qe nje shtet te perdori paret dhe tjetri jo. Persa i perket te burgosurve qe zure ne goje, nuk kam nevoje per asnjeri te mi permendi se i kam pasur ne familjen time. Po te kthehemi tek blogu, linku eshte ky: Lexoje vete, une nuk mund ta lexoj ne vendin tend.

lexo ......se nuk mund te imagjinohet.... ne vend "se mund te imagjinohet"
 
Last edited by a moderator:

Frank

The S of all F.
Le ta leme linkun menjane, the ne hapje te temes qe Shqiperia eshte e varfer (jo e pasur).

Shqipëria nuk eshte e varfer, Shqipëria eshte e vjedhur!
Sa per pjesen e hyrjes ne Europe une kam nje ide: Me mire te jemi pjese e tyre dhe te investohet ne kte vend duke rritur mirqenien, duke forcuar poltikat sociale dhe une e kushdo si une qe punon ne kte vend te paguaje taksa per Europen ne menyre qe ato te na kthehen mbrapsh ne forme standartesh sesa te paguajme taksa qe vidhen prej 30 vitesh nga kta hajdutet majtas e djathtas qe kemi ne krye.
 

WxP

Hidrauliku
ZVICRA NUK KA PRANUAR KURRE TE HYJE NE EVROPE. SHQIPTARET E ZVICRES MENDOJNE SE EDHE SHQIPERIA, ME PASURITE QE KA, NUK KA PERSE TE FUTET NE EVROPE
Ata që nuk jetojnë vetëm për bukë, ata që janë krenarë për historinë tonë të lashtë, duhet të bëjnë të pamundurën, që Shqipëria ashtu si deri më sot, të jetë shqiptare.


Une kaq lexoj sa parashtrovame larte! As gje me shume se kaq !


Ne fakt diversioni i mendimit tend qeka oportunist lol !

Une e kam pas famijen me pozite dhe e pranoj qe kemi pas komunizem. Nejse pres ndonje fakt interesant qe te kundershtojm hyrjen ne europe. Tema copy paste behen flluck sapuni...
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ju e dini se Zvicra nuk është në Evropë për arsye se është shtet i pasur dhe ka nivel te larte jetese. Një grup shqiptarësh mendojmë se Shqipëria është më e pasur se Zvicra, domethënë se ka akoma më pak arsye të futet në Evropë. Personalisht jam dakord me inisiativen e tyre edhe pse argumentet e tyre janë pak alarmiste, sepse jetoj vete ne Zvicer dhe e di qe zviceranet nuk mund te paguajne as qirane me rrogat evropiane. Nëse ju intereson kjo teme, vizitoni blogun e tyre prej tre faqesh me link :

P.S.: per informacion, blogu tyre është falas dhe nuk ka asnjë qëllim perfitimi apo reklamash

@askushi, ky blog me duket si portalet e financuara nga Omonia, qe tallin prapanicen me shqiptaret. :lol: :lol:
 
Last edited by a moderator:

askushi

Banned
Le ta leme linkun menjane, the ne hapje te temes qe Shqiperia eshte e varfer (jo e pasur).

Shqipëria nuk eshte e varfer, Shqipëria eshte e vjedhur!
Sa per pjesen e hyrjes ne Europe une kam nje ide: Me mire te jemi pjese e tyre dhe te investohet ne kte vend duke rritur mirqenien, duke forcuar poltikat sociale dhe une e kushdo si une qe punon ne kte vend te paguaje taksa per Europen ne menyre qe ato te na kthehen mbrapsh ne forme standartesh sesa te paguajme taksa qe vidhen prej 30 vitesh nga kta hajdutet majtas e djathtas qe kemi ne krye.
Me pelqejne njerezit qe flasin troç. Ka njerez qe nuk guxojne ti quajne hajdute, hajdutet. Ka te tjere qe kane mani te te kundershtojne, sikur une po iu imponoj diçka. Do ishte me mire te kontaktonit autoret e blogut nese nuk jeni dakord, une nuk jam avokati i tyre. Por nuk e mohoj se une personalisht jam dakord me idene e tyre KRYESORE, te mos hyme ne Evrope.
 

Tomka

Anëtar i ri
Shqiperia e ka lujt keq karten e integrimit. Shqiperia po t'kishte nji fije burrni e atdhedashuri sot do ishim nje mini shtet "izraelit" me dalje ne adriatik ku shqiptaret sdo kishin nevoje te shperndaheshin ashu siç jane shperndare sot, por do punonin e jetonin per vendin e tyre.

Shqiperia eshte e vjedhur dhe vazhdon te vidhet
Cdo karton jeshil qe ngrihet ne at parlamentin e famshem evropian eshte kthyer ne pazar per te rrjep burimet natyrore shqiptare. Nafte, energji, krom, det, turizem, koncesione..etj

Duhet t'jesh naiv te mendosh qe Shqiperia do dale nga varferia nese integrohet plotesisht ne BE.
Shqiperia do milet si lopa, ashu sic po milen bullgaria, rumania ku pak a shume jane niveli jone dhe ku njerzit ikin perdite.

Ka shume nacionalizem BE qe t'kerkojne mireqenie apo tflalin dashuri dhe ndihme per njeri tjetrin. Ja kemi rastin e Covid 19, vendet me t'goditura u braktisen, ndersa ne shpresojme qe xhepat tane te grisur do qepen me pe kur te hyme ne BE 🤦‍♂️, do na shkepin e shqepin akoma me shume 😡.
 

Frank

The S of all F.
Me pelqejne njerezit qe flasin troç. Ka njerez qe nuk guxojne ti quajne hajdute, hajdutet. Ka te tjere qe kane mani te te kundershtojne, sikur une po iu imponoj diçka. Do ishte me mire te kontaktonit autoret e blogut nese nuk jeni dakord, une nuk jam avokati i tyre. Por nuk e mohoj se une personalisht jam dakord me idene e tyre KRYESORE, te mos hyme ne Evrope.
Dhe ky eshte diskutimi yt?
Une mos gaboj kundershtova ato qe ke thene ti, jo blogu apo link Çfare eshte ai.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Do jete shume e veshtire per shqiperine kur te hyj ne BE.
Do kete fonde dhe projekte nga Be,si rruge,per mireqenie sociale ne disa aspekte,(keto fonde do i fitoj nese do kete nje grup inxhinieresh dhe arkitekesh te zotet per ti parashtruar projektet ne Be)por xhepi i shqiptarve ai familjar do varferohet me tej,
Dhe shporta e kursimeve shtetrore do jete e detyruar te mbledh taksa me shume nga populli, sepse detyrimet ndaj Be-se do jene shume te larta.
BE ne thelb nuk eshte nje komunitet qe zgjate duart drejte antareve te saj, me te njejten ndjeshmeri politike dhe aq me teper ekonomike.
Dhe aty ka dy tre kocka qe haen ,te tjeret lepijne.
Shqiperia jone sigurisht do ja nis nga fundi,dhe vitet e para ne BE, kane per te qene me nje diflacion shume te larte te monedhes ne vend po u kthye ne euro, dhe do kete kosto te jeteses me te shtrejte nderkohe qe pagat nuk se do te kene noj rritje te madhe.
Pra i vetmi ndryshim fillimisht qe do shikoj populli do jene rruget,ndonje projekt ku normalisht do perfitoje dhe vete Evropa,dhe sic dihet burimet natyrore nese vihen ne perdorim efektiv nje % te larte do shkoj drejte ulkonjave te Be,qe do jepen me koncensione 100 vjecare.
 
Redaktimi i fundit:

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ka interes te jete pjese e tregut te perbashket, sepse ne ate menyre rriten investimet e huaja, dhe kjo do jete e ndjeshme ne punesim, ne financat shteterore, etj.

Do kete edhe disa probleme, sidomos:
- largimi i metejshem i te rinjeve, dhe sidomos i atyre me pergatitje te mire profesionale;
- rritja e cmimit te ushqimeve, si pasoj e perafrimit te cmimeve qe ndodh kur bashkohet tregu vendas me tregun europian.

P.s. c’jane keto krahasime me Zvicren?! E keni idene se sa kapital financiar depozitohet ne ate shtet nga gjithe bota?
 

Arditi0007

Love&Love
Personalisht kam vetem nje fakt: nese Shqiperia do i ishte hapur botes qe ne kohen e socializmit (pasi komunizmi nuk ka ekzistuar kurre), ekonomia jone do ishte perforcuar dhe nuk do kishte arsye qe 60% e shqiptareve te largohen nga vendi. Ky eshte fakti im: kam frike se ne gjendjen ekonomike ku ndodhet Shqiperia, futja ne Evrope do shkaktonte boshatisjen e vendit tone te lashte. Prandaj thashe me siper se jam dakord me blogistet, sidomos me faqen e pare dhe te trete te blogut te tyre.

Si s'ka pasur komunizem? Nuk kuptoj pse dhe si mund ta mohosh. Gjyshi im i ndjere dhe babi im eshte fakt i gjalle, ende sot, qe ndenji 8 vjet ne burg vetem per shkak te gjyshit, ne ate kohe eksponent i partise i cili u konsiderua kercenim per Enverin dhe e vrane.

Per sa i perket temes ne fjale, une besoj se anetaresimi i Shqiperise ne BE me shume do jete ne dobi sesa ne dem te shqiptareve, megjithese le te kuptohet jo per te gjithe.
 

askushi

Banned
Si s'ka pasur komunizem? Nuk kuptoj pse dhe si mund ta mohosh. Gjyshi im i ndjere dhe babi im eshte fakt i gjalle, ende sot, qe ndenji 8 vjet ne burg vetem per shkak te gjyshit, ne ate kohe eksponent i partise i cili u konsiderua kercenim per Enverin dhe e vrane.

Per sa i perket temes ne fjale, une besoj se anetaresimi i Shqiperise ne BE me shume do jete ne dobi sesa ne dem te shqiptareve, megjithese le te kuptohet jo per te gjithe.
Nuk kam asgje kunder dikujt dhe njohurive te tij. Lexo Marksin dhe Engelsin qe te mos kesh nevoje per spjegimet e mia.
 

askushi

Banned
Dhe ky eshte diskutimi yt?
Une mos gaboj kundershtova ato qe ke thene ti, jo blogu apo link Çfare eshte ai.
Or zoteri nuk ke nevoje te me kundervihesh mua, se une isha dakord me ato qe the ti : Shqipëria nuk eshte e varfer, Shqipëria eshte e vjedhur! Së dyti, ne jemi ketu me qellim qe te gjithe shqiptaret te gjejne nje gjuhe te perbashket dhe ti shohin problemet me te njejtin kendveshtrimi.
 

Arditi0007

Love&Love
Nuk kam asgje kunder dikujt dhe njohurive te tij. Lexo Marksin dhe Engelsin qe te mos kesh nevoje per spjegimet e mia.

Fatkeqesisht, nuk para debatet mund t'i zhvillosh ne kete menyre; lexo ate e lexo kete.
—Komunikimi ne kete menyre nenkupton qe ti duhet te jesh manipuluar nga shkrimet e dy individeve me ndikim te madh ne ate kohe, porse tashme jetojme ne kohen e Covid19, gjerat kane ecur para dhe nuk te ben keq nese do filloje t'i vije ne dyshim gjithçka ke lexuar kohe me pare. Ji me teper kritik ndaj gjerave qe ke lexuar dhe lexon.
 

askushi

Banned
Fatkeqesisht, nuk para debatet mund t'i zhvillosh ne kete menyre; lexo ate e lexo kete.
—Komunikimi ne kete menyre nenkupton qe ti duhet te jesh manipuluar nga shkrimet e dy individeve me ndikim te madh ne ate kohe, porse tashme jetojme ne kohen e Covid19, gjerat kane ecur para dhe nuk te ben keq nese do filloje t'i vije ne dyshim gjithçka ke lexuar kohe me pare. Ji me teper kritik ndaj gjerave qe ke lexuar dhe lexon.
Me duket se kam interes ta mbyll debatin me ty, sidomos per arsye se perdor fjalen"individ" per gjenite e njerezimit. Pse nuk thua p.sh.: se Mari Kyri, Albert Einstein jane thjesht individe.
 

Frank

The S of all F.
Or zoteri nuk ke nevoje te me kundervihesh mua, se une isha dakord me ato qe the ti : Shqipëria nuk eshte e varfer, Shqipëria eshte e vjedhur! Së dyti, ne jemi ketu me qellim qe te gjithe shqiptaret te gjejne nje gjuhe te perbashket dhe ti shohin problemet me te njejtin kendveshtrimi.
Zotria I syve qe te pellcasin se 18 vjeç jam.🤣🤣🤣
Kush tu kundervu o askusho?
Hape teme per diskutim dhe Po diskutoj.
 
 • Haha
Reactions: NGU

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Po i permbahem vetem titullit.
Duke pa Europen ekonomikisht te bashkuar por politikish jo, domethenja kjo e dyta jo e pa rendesishme, them se Shqiperia do te ishte ndoshta(po vendos supozimin perpara) me mire me nje fare pamvarsie kundrejt Evropes, por duke pare shtetet e tjera te Europes qe kan nje gap ekonomik shume te madh drejt Shqiperise them edhe qe po u fut ne Europe ndryshimi do te ishte i vogel, nuk jetohet vetem me turizem e me krah pune ekonomik. Shqiperia do te mbesin si nje satelit i Evropes e jo me teper.
 

Arditi0007

Love&Love
Me duket se kam interes ta mbyll debatin me ty, sidomos per arsye se perdor fjalen"individ" per gjenite e njerezimit. Pse nuk thua p.sh.: se Mari Kyri, Albert Einstein jane thjesht individe.

Individe per arsye se qene keqdashes, nje nder vizionet e tyre qe edhe zhdukja e teresishme e feve;
"Për më shumë, në perceptimin plotësisht materialist dhe tekniko-shkencor të “qytetërimit” dhe të së ardhmes komuniste të njerëzimit, doktrina marksisto-engelsiane nuk linte asnjë hapësirë për çfarëdo lloj metafizike apo forme besimi fetar, përkundrazi duke i cilësuar si pengesa.../.../" .

Ai o ajo qe ka per synim t'i luftoje fete, nuk ka per t'ia dalur kurre gjer ne fund vizionit te tij apo te saj — here pas here kane deshtuar dhe perhere kane per te deshtuar. Feja eshte koka e njerezimit (truri).

—Ke te drejte, nuk ia vlen dhe une terhiqem. Po i ve piken me kaq.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Nuk munde te them se Zvicrra nuk eshte ne BE vetem pse eshte e pasur. Ka mjfte vende te pasura qe jane ne BE: skandinavi, danimarke, islande por ka edhe vende me te pasura qe jane ne BE: Gjermania.

Tani a duhej te ishim ne Shqipet ne BE? Linde pyetja pse mos te ishim apo pse te ishim? Ne fakt nje gje duhet ta kuptojme. Nuk ka nje shtet qe ne aspektin e jashtem ka nje influence dhe qe nuk eshte i fuqishem ne aspektin e mbrendshem. Une personalisht jam ithtar i mendimit se stabiliteti i brendshem te bene te fuqishem ne politiken e jashtme.

A kishim mundesi ne? A kishim kapacitete? Gjithsesi se po por nuk i shfrytezuam dhe akoma nuk po i shfrytezojme. Sa me mire qe te dish te shfrytezosh dijen aq me mire do e kesh punen. Ne fakt, duke pasur parasysh natalitetin tone dhe moshen e re them se kishim mundesine ti benim gjerat shume me mire.

Ku qaluam? Hudhja e arsimit ne plan te fundit them se ka qene masakra me e madhe qe i eshte bere ketij vendi duke e degdisur ne nje humnere te pa shprese.
 
Private conversations
Help Users
  Top