• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A mund fshihen përgjithmonë ndjenjat e frikës nga truri?

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
A mund fshihen përgjithmonë ndjenjat e frikës nga truri?


Shkencëtarët nga Toronto arritën të gjejnë dhe selektivisht të fshijnë ndjenjën e frikës nga truri i minjve në të cilën u kryen eksperimentet. Ata arritën të zbulonin cilat struktura të trurit janë të vendosura dhe të ruajnë ndjenjën e frikës, e cila është një kontribuues i madh në neurologji. Michael Salter, drejtues i programit të kërkimit në spitalin e fëmijëve në Toronto, arriti me ndihmën e bashkëpunëtorëve të tij për të provuar se neuronet janë ato që memorizojnë ndjenjën e frikës.

Nëse ndodh diçka e tmerrshme si një aksident trafiku, një shpërthim bombe, një humbje fëmijësh dhe kështu me radhë, një frikë e madhe shkon thellë në tru, në një pjesë të quajtur rajoni i amigdalës së jashtme, ku qelizat nervore fillojnë të vibrojnë. Vetëm qelizat që përmbajnë një nivel më të lartë të proteinave të trurit të njohur si CREB (rreth 10-20% më shumë se qelizat e tjera në rajon) janë përgjegjës për ruajtjen e frikës. CREB njihet si molekula themelore universale që merr pjesë në ruajtjen e të gjitha llojeve të emocioneve.

Ata arritën që gjatë eksperimentit të gjejnë qelizat e prekura nga frika dhe t’i fshijnë ato së bashku me kujtesën që kishin. Falë këtij zbulimi, do të jetë e mundur të fshihet kujtesa e një frike të madhe, duke parandaluar kështu fillimin e stresit dhe sindromës së shpeshtë postraumatike. Kjo, sigurisht, nuk do të thotë fshirja e të gjithë kujtesës, por vetëm ato negative, me zvogëlimin e lidhjeve midis asaj kujtese dhe emocioneve shkatërruese negative që njerëzit zhvillojnë në rrethanat e dhëna. Qelizat nervore përgjegjëse për ruajtjen e frikës në trurin e njeriut gjenden në rajonin e njëjtë si në minj, ku në të cilët janë kryer testet.


Kosova press
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Frikerat jane ato qe e bejne njeriun me alert ndaj cdo gjeje qe atij i jep një ndjenje pasigurie ose frike dhe si reagim ndaj tyre njeriu evoluon por jo se shpeton prej tyre.
 

Jetmira

..........
Sa mire do te ishte:D:D
Ndonjehere frika se do shkaterrosh gjithshka te ben te ngecesh ne vend:D
Frika se do deshtosh e te gjthe do qeshin me ty te ben te kesh kujdes per veprimet:)
Madje fillon ta ndeshkosh veten,per shkak te një gabimi te vogel:D:D
 

Tomka

Anëtar i ri
Sa mire do te ishte:D:D
Ndonjehere frika se do shkaterrosh gjithshka te ben te ngecesh ne vend:D
Frika se do deshtosh e te gjthe do qeshin me ty te ben te kesh kujdes per veprimet:)
Madje fillon ta ndeshkosh veten,per shkak te një gabimi te vogel:D:D
E sakte.

Por ....mund t'ikesh dhe per lesh duke mposhtur friken :D

Ushtaret amerikan ne 2003 kur pushtuan irakun vun re qe kishin mposhtur friken duke i dale balle perballe armikut ne vijen e pare te sulmit , dhe shtynin perpara si bisha te cmendura. Me vone doli qe ne ushqimet e tyre ishte perdor një lloj pilule qe fikte kto qarqet e frikes ne tru. Morali është qe një pjese e mire e tyre nuk u kthyen kurre prane familjeve te tyre.

Kto lloj eksperiementesh nqf se do aplikohen rregullisht tek njerzit jane te frikshme.
Frika është ajo qe mban ekuilibrat e njeriut , ndryshe do hanim njeri tjetrin.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Frika është njerezore por te disa individe ka fobi te ndryshme ne dicka qe e ngacmojne friken ne trurin e tyre.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Frika është njerezore por te disa individe ka fobi te ndryshme ne dicka qe e ngacmojne friken ne trurin e tyre.
Rid një gje po lexoja keto dite
Ne si rregull lindim me dy frika ate te renies ( nga një lartesi) dhe e zhurmave te forta.
Te tjerat ne i zhvillojme.
Pytja është kjo...si ka mundesi qe ne skemi rene asnjehere nga një lartesi e kemi ate ndjesine e renies? Dmth sikur e perjetojme?
Kam lexuar një teori te bukur ...qe ne si njerez sikur jemi te shtyre drejt ketij universi 😁.
Ndaj kemi ate ndjesine.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Po e fshine ndjenjen e frikes nga truni I humanoidit atehere kena mare fund lol
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Rid një gje po lexoja keto dite
Ne si rregull lindim me dy frika ate te renies ( nga një lartesi) dhe e zhurmave te forta.
Te tjerat ne i zhvillojme.
Pytja është kjo...si ka mundesi qe ne skemi rene asnjehere nga një lartesi e kemi ate ndjesine e renies? Dmth sikur e perjetojme?
Kam lexuar një teori te bukur ...qe ne si njerez sikur jemi te shtyre drejt ketij universi 😁.
Ndaj kemi ate ndjesine.
E dashur Niki

Truri yne është univers mendimesh qe te ben te ndjesh dhe te perjetosh. Mendja si pjese e trurit funksionon si sistem. Ne jemi te ndergjegjshem dhe te vetedijshem per gjerat qe na rrethojne. një frike e arsyeshme është normale, një frike e paarsyeshme është jo normale. Pra, edhe perjetimet ne vetvete jane pjese e realiteti tone mendor ne menyren se si funksionon mendja jone
 
Top