A po shkojme drejte komunizmit?

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Lexova shume komente ketu...shume mire se kush ka mendimin e vet.
Por e dini kush me zhgenjen...? Ai komenti: Po iku ky kush do vije, ata jane me keq etj etj.... Ore seriozisht e keni? Pse more me kete parrulle te naltmadhnise ecni edhe ju?
Nqs populli s'kerkon llogari per cdo padrejtesi Luli e rama do vijne per cdo brez, kur te kerkoje populli llogari e mos vatet nga keta mostra atehere po qe jemi ne demokraci.
Filloni e mendoni se cfare mund te beni me mire, reagoni dhe mos lejoni tju heqin lirine e fjales.

Nuk eshte kaq e thjeshte sa e ben ti.
Ne gjithe boten llogarine e kerkojne sindikatat. Ato jane faktori kryesor qe nxjerrin njerzit ne rruge dhe i perleshin me shtetin deri ne plotesimin e kerkesave. Ne Shqiperi nuk funksionojne sindikatat sepse jane te kapura politikisht dhe rrjedhimisht per popullin behet me e veshtire te beje kte qe thua ti. Llogaria kerkohet kur gjithe kto hallka, sindikata, shoqeri civile, media funksionojne bashke dhe jane ne mbeshtetje te popullit, ndryshe ti une dhe gjithe forumistat bashke as 1000 veta nuk nxjerrim dot, dhe me 1000 veta ne syte e pushtetit ti ske kauze, ke thjesht "kaprico" qe do bjere ne vesh te shurdhet.

Nuk e di nese ma kupton thelbin?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Nuk eshte kaq e thjeshte sa e ben ti.
Ne gjithe boten llogarine e kerkojne sindikatat. Ato jane faktori kryesor qe nxjerrin njerzit ne rruge dhe i perleshin me shtetin deri ne plotesimin e kerkesave. Ne Shqiperi nuk funksionojne sindikatat sepse jane te kapura politikisht dhe rrjedhimisht per popullin behet me e veshtire te beje kte qe thua ti. Llogaria kerkohet kur gjithe kto hallka, sindikata, shoqeri civile, media funksionojne bashke dhe jane ne mbeshtetje te popullit, ndryshe ti une dhe gjithe forumistat bashke as 1000 veta nuk nxjerrim dot, dhe me 1000 veta ne syte e pushtetit ti ske kauze, ke thjesht "kaprico" qe do bjere ne vesh te shurdhet.

Nuk e di nese ma kupton thelbin?
Sipas teje kur nuk jane keto duhet te rrime urte e te pranojme fatin?
Duhet tu themi atyre qe behen 13-14 futuni ne parti dhe behuni militante se nuk keni te ardhme ne kete vend po nuk u bete antare partie?
Duhet ti themi studentit bej shkolle por po nuk je pjestar partie nuk ke te ardhme?
Duhet ti themi puntorit ul koken e puno varu lesht te drejtave se nuk ke sindikate?
Duhet ti themi intelektualit legenosu lepihu se ndryshe te rrofte intelekti?
Duhet ti themi punonjevse te adminitrates dini ne mitingje beni like ne FB se ndryshe jeni ne rruge?
Duhet tu themi pensionisteve hani kete cop buke e rrini urte se ju vdeseim fare ?
Jo mor cun jo, nqs ska dhe nqs jane te kapura duhen ngritur, sepse as ne vitet 90 nuk kishte por populli zhduku nje nga diktaturat me te egra te rajonit.

A me kuptove? ;)
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Sipas teje kur nuk jane keto duhet te rrime urte e te pranojme fatin?
Duhet tu themi atyre qe behen 13-14 futuni ne parti dhe behuni militante se nuk keni te ardhme ne kete vend po nuk u bete antare partie?
Duhet ti themi studentit bej shkolle por po nuk je pjestar partie nuk ke te ardhme?
Duhet ti themi puntorit ul koken e puno varu lesht te drejtave se nuk ke sindikate?
Duhet ti themi intelektualit legenosu lepihu se ndryshe te rrofte intelekti?
Duhet ti themi punonjevse te adminitrates dini ne mitingje beni like ne FB se ndryshe jeni ne rruge?
Duhet tu themi pensionisteve hani kete cop buke e rrini urte se ju vdeseim fare ?
Jo mor cun jo, nqs ska dhe nqs jane te kapura duhen ngritur, sepse as ne vitet 90 nuk kishte por populli zhduku nje nga diktaturat me te egra te rajonit.

A me kuptove? ;)

Une mduket thashe nuk eshte kaq e thjeshte, por jo se ska zgjidhje.
Kshu qe krahasimet e tua skane lidhje me thelbin e diskutimit.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Mua me pelqen.
Vetem per faktin qe mami me lexo keshtu faqesh e me thote ia bej kete bej ate gjene tj,ne fakt jane fallso,por prap sbindet me co linqe plot.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Une mduket thashe nuk eshte kaq e thjeshte, por jo se ska zgjidhje.
Kshu qe krahasimet e tua skane lidhje me thelbin e diskutimit.
Ka lidhje sepse po te hoqen fjalen te kane hequr cdo gje.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Mbetet per tu pa.
Shpifjet dhe liria e fjales jane dy gjona te ndryshme.
Prandaj eshte Gjykata, ka nen specifik qe denon shpifjen dhe ka edhe shkaktim demi qe te jep demshpeblim monetar nqs e fiton te drejten.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Mbetet per tu pa.
Shpifjet dhe liria e fjales jane dy gjona te ndryshme.
Po pyete cberi para 6-7 vitesh ku situata ishte kjo e mos me keq?
Se kjo situate me sulltaner ka vite qe degjohet!
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Prandaj eshte Gjykata, ka nen specifik qe denon shpifjen dhe ka edhe shkaktim demi qe te jep demshpeblim monetar nqs e fiton te drejten.

Deri tani se ka denu.

Mgjth projektligji ri mesa kuptova une nuk eshte fjala fundit. I akuzuari ka te drejte ta provoje pafajsine ne gjykate.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Deri tani se ka denu.

Mgjth projektligji ri mesa kuptova une nuk eshte fjala fundit. I akuzuari ka te drejte ta provoje pafajsine ne gjykate.
Po denoi Zhejin e ca te tjere para ca ditesh...
I akuzuari eshte nocion penal, por le te themi "shpifsi", para se te shkoje ne gjykate duhet te paguaj min 2 milion lek. pasta ne gjykate etj etj... lexoni ligjin mos mbroni me hamendje,.
Pastaj ec e flasim ketu.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Megjithse nuk me pelqen asgje nga ku sistem qe ka ndertu Rama and Co
Me kete ligj jam dakord!
Ky Ligj denon shpifjen jo lirine e fjales...
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Po denoi Zhejin e ca te tjere para ca ditesh...
I akuzuari eshte nocion penal, por le te themi "shpifsi", para se te shkoje ne gjykate duhet te paguaj min 2 milion lek. pasta ne gjykate etj etj... lexoni ligjin mos mbroni me hamendje,.
Pastaj ec e flasim ketu.

Mire ishte tna e sillje ti ligjin meqense e permende.
Cfare eshte 2 milionshi dhe pse duhet tpaguhet?

Helbete sjena gjithe jurista, na ndrico dhe jemi njerez qe reflektojme ;)
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Megjithse nuk me pelqen asgje nga ku sistem qe ka ndertu Rama and Co
Me kete ligj jam dakord!
Ky Ligj denon shpifjen jo lirine e fjales...
E ke lexuar ligjin apo jo?
Kush e denon shpifjen AMA qe e percakton ligji apo Gjykata si ne tere boten?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Mire ishte tna e sillje ti ligjin meqense e permende.
Cfare eshte 2 milionshi dhe pse duhet tpaguhet?

Helbete sjena gjithe jurista, na ndrico dhe jemi njerez qe reflektojme ;)
E shikon qe nuk ke informacion....
Sa per ligjin e gjen on line draftin sepse ligj nuk eshte akoma, sot miratohet dhe do 15 dite pas botimit te fletores zyrtare te hyje ne fuqi.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
E ke lexuar ligjin apo jo?
Kush e denon shpifjen AMA qe e percakton ligji apo Gjykata si ne tere boten?

mos bertit
Nuk kemi pare gje tjeter ne media keto dit pervec ktij ligji
Gazetaret nuk Kane pse shqetesohen kaq shum fundja te gjithe te shitur jane
E pjesa e portaleve bullshit mire tju behet
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
E shikon qe nuk ke informacion....
Sa per ligjin e gjen on line draftin sepse ligj nuk eshte akoma, sot miratohet dhe do 15 dite pas botimit te fletores zyrtare te hyje ne fuqi.

Une informacionin e kam me cfare kam percjell online.
Ti qe ke me shume me shpjego 2 milionshin dhe ato tjerat qe permende?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Une informacionin e kam me cfare kam percjell online.
Ti qe ke me shume me shpjego 2 milionshin dhe ato tjerat qe permende?
2 milion eshte gjoba qe vendos AMA per "shpifsin" qe paguhen brenda 48 oresh, pastaj ke t edrejte te ankohesh ne gjykate per te provuar qe lajmi ose shpifja jane apo jo te drejta.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
mos bertit
Nuk kemi pare gje tjeter ne media keto dit pervec ktij ligji
Gazetaret nuk Kane pse shqetesohen kaq shum fundja te gjithe te shitur jane
E pjesa e portaleve bullshit mire tju behet
Daisy ketu lexohet nuk bertitet...;)
Per te tjerat spo te komentoj se jane thjesht mendimet e tua.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Daisy ketu lexohet nuk bertitet...;)
Per te tjerat spo te komentoj se jane thjesht mendimet e tua.

athere menyra se si u drejtove len per te deshiruar
Patjeter qe mbetet thjeshte mendimi im!
Dhe ate po mbroj
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
2 milion eshte gjoba qe vendos AMA per "shpifsin" qe paguhen brenda 48 oresh, pastaj ke t edrejte te ankohesh ne gjykate per te provuar qe lajmi ose shpifja jane apo jo te drejta.

Une nuk shof noi tragjedi ktu o Tiku. Nqf se "shpifsi" provon pafajsine ne gjykate ka te drejte dhe te demshperblehet, sic boni fullani me shoke.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
athere menyra se si u drejtove len per te deshiruar
Patjeter qe mbetet thjeshte mendimi im!
Dhe ate po mbroj
Nuk e di si tu drejtpva por spashe ndonje gabim ne menyren e te drejtuarit.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Une nuk shof noi tragjedi ktu o Tiku. Nqf se "shpifsi" provon pafajsine ne gjykate ka te drejte dhe te demshperblehet, sic boni fullani me shoke.
Tragjedia e pare eshte kthimi i AMA s ne gjykate, te tjerat do i shohesh me kalimin e kohes.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
lexo dhe njehere dhe e kupto
Nuk jemi te gjithe te gjithditur
Por as budallenj
Daisy po merr kot sepse nuk ka thene njeri se nuk kuptoni dhe nuk jeni te gjitheditur, ketu eshte debat dhe o futu e mbaje o lexo e rri.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
@Tiku do te besh monolog apo diskutim?
Debat per cfare? Shoh dy usera qe te pyesin si ndodh dhe pse ndodh, e ti meqe je i fushes mund tia shpjegosh pa perdorur prepotencen
Ja as une skam lexuar fare po fare mbi kthimin e Ama- s ne gjykate e po aq jam e painformuar...
Tani meqe ti e di mos me nis te rremoj online se e bere si ajo - ci do gjurmet kur ke ujkun
Na i shpjego de
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Daisy po merr kot sepse nuk ka thene njeri se nuk kuptoni dhe nuk jeni te gjitheditur, ketu eshte debat dhe o futi e mbaje o lexo e rri.

tlutem mos shpif tani
Se te mori dreqi

ti u drejtove duke thene “e keni lexuar keni informacion etj etj “
Dmth nuk te pelqeu pergjigjia
dhe si pasoje na bere te pa informuar apo jo?

Rregullat dhe detyrimet per portalet:
“Çdo portal është i detyruar që të sigurojë që publikimet të shfaqen në një mënyrë të vërtetë, të paanshme dhe objektive. Duhet të vendosin masa mbrojtëse për mospërdorimin e publikimeve për qëllime kriminale. Gjithashtu, publikimet nuk duhet të cenojnë dinjitetin dhe të drejtat themelore të njeriut. Publikimet duhet të ofrohen për të gjithë përdoruesit njëlloj, pa dallime ndërmjet sekseve, racave, besimit, etnisë apo bindjeve të personave që i përfitojnë ato. Drafti parashikon gjithashtu që portalet duhet të respektojnë rregullat e etikës dhe moralit publik dhe të mos lejojë shfaqen e publikimeve që mund të nxisin vepra penale. Një tjetër detyrim i rëndësishëm ka të bëjë me respektimin e të drejtave të autorit, në përputhje me legjislacionin në fuqi për të drejtën e autorit dhe të drejtat e tjera ë lidhura me të. Po ashtu, çdo portal duhet të publikojë informacionin për emrin dhe adresën e personave juridikë si dhe emri dhe adresën e përfaqësuesit të autorizuar, dritaren ku mund të bëhet ankesë për lajmin e publikuar si dhe të caktojë një person përgjegjës për sektorin përkatës të publikimeve. Ligji krijon edhe të drejtën për qytetarët apo institucionet që janë të prekur nga informacione të pasakta apo nga shpifje, të botojnë përgënjeshtrimin e tyre në faqe ëeb. Portalet, nga ana tjetër, nuk kanë asnjë përgjegjësi nëse boton materiale që dalin nga Kuveti apo nga institucione të tjera shtetërore”

ca ka te keqe ketu?
 
Top