• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Abuzimi verbal, dhuna e padukshme që lë më shumë shenja sesa ajo fizike

Abisi

Po, fjalët mund të lëndojnë. Ato mund të godasin më shumë sesa një shuplakë ose grusht. Ato mund të lëndojnë më thellë se çdo teh i mprehtë. Kjo është arsyeja pse abuzimi verbal përcaktohet si dhunë e vërtetë. Një dhunë e padukshme, por jo më pak shkatërruese se dhuna fizike për ata që e pranojnë atë. Një dhunë e vërtetë psikologjike.
Dallimi midis të dyjave është se goditjet, dëmtimet që rezultojnë nga një konfrontim fizik mund të shërohen dhe mund të kapërcehen me kalimin e kohës. Ato të abuzimit verbal janë të ndryshme. Ato mbeten të gdhendura thellë në mendjet e viktimave dhe ndikojnë në sjellje.
Kur mund të flasim për abuzim verbal?
Fyerjet e përsëritura, të bërtiturat e vazhdueshme, komentet përbuzëse që synojnë shkatërrimin e vetëvlerësimit, janë pjesë e abuzimit verbal dhe kanë fuqinë për të shkatërruar mendërisht viktimën e synuar. Fillimisht është vetëbesimi ai që fillon të shembet, deri në humbjen aktuale të çdo aludimi të vetëvlerësimit. Kjo është ajo që ndodh me këta njerëz që tregojnë shenja të plagëve të thella në dëm të shëndetit mendor.
Kushdo që është viktimë e abuzimit të përsëritur verbal, përfundimisht bindet se është pikërisht ajo që thotë “torturuesi” i tij. Ai beson se ato fjalë të shqiptuara kundër tij janë të vërteta, ai fillon të ndjehet një i paaftë. Prandaj, ai nuk lufton kundër abuzimit verbal, sepse nuk di si ta njohë atë si të tillë sepse beson se nuk ka aftësi për ta bërë këtë, pasi është jashtëzakonisht i demoralizuar.
Fjalët janë jashtëzakonisht të fuqishme. Për mirë apo për keq. Ato mund të inkurajojnë, mbështesin, nxisin dhe ngushëllojnë. Ato mund të motivojnë dhe frymëzojnë, por gjithashtu mund të shkatërrojnë. Abuzimi verbal është një nga armët më të fuqishme. Bëni kujdes nga ata që janë gjithmonë të gatshëm të kritikojnë dhe gjykojnë çdo veprim tuajin pa pasur kurrë një fjalë lavdërimi. Gjithashtu largohuni menjëherë nga individë të tillë. Dhuna e padukshme është gjithmonë dhunë dhe lë gjurmë shumë të thella.
Revista psikologji
 
Abuzimi verbal eshte fatkeqesisht me i perhapuri, me i rendomti e me i shpeshti qe hasim ne marredheniet me te tjeret dhe ne jeten tone, reale, virtuale, shoqerore, familjare.
Ajo shfaqet jo vetem ne format me agresive te saj nepermjet ngritjes se zerit ose mimikes dhe gjesteve fizike por shfaqet gjithashtu e kamufluar duke kerkuar ti heqesh dikujt te drejten te thote lirisht mendimin e tij/saj, ose duke "keshilluar" dike -mos e bej kete, mos e thuaj kete, mos u sill keshtu ose ashtu-me pretendimin se ai/ajo qe keshillon/qorton/sugjeron di gjithçka me mire.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Kjo eshte me e keqe se dhuna fizike.
Shum me e mir madje do shtoja un..

i urrej njerzit se nuk njohin limit kur flasin..mendojn se me fjal mund te dalin viktima dhe superior ju duket vetja..
Ngrit tonin e fjales e jo te zerit.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Kur mund të flasim për abuzim verbal?
Fyerjet e përsëritura, të bërtiturat e vazhdueshme, komentet përbuzëse që synojnë shkatërrimin e vetëvlerësimit, janë pjesë e abuzimit verbal dhe kanë fuqinë për të shkatërruar mendërisht viktimën e synuar.

Nese dikush sillet keshtu ndaj teje,dhe ti s`ke fuqine ta ndalosh,duhet te shkosh ne komisariatin me te afert dhe ta denoncosh.
 

Endrra

VIP
Dhe pastaj dhunuesit bejn viktimen.. ec sa ec kjo mashe po pastaj ja pret gjerat gjisecilit qe mendon se mund te ket aksses mbi psiqiken e tjetrit.
Askush nuk duhet te abuzoj nga miresia e dikujt..nese se kupton te kthehet si Bumerang
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Kjo eshte ne kulturen e cdo populli, pasi nuk mund te censurohet e drejta e fjales, kemi rastin e fundit me karrikaturat e sharli hebdo, si do t`i konsiderojme?? Atehere, nese je afer njerezve te tille, largoju nga ata po s`i durove, ose ktheja po munde. Kryesorja eshte te mos denohet njeri per fjalet qe leshon. Ketu nuk duhet te kete kufizim.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Kjo eshte ne kulturen e cdo populli, pasi nuk mund te censurohet e drejta e fjales, kemi rastin e fundit me karrikaturat e sharli hebdo, si do t`i konsiderojme?? Atehere, nese je afer njerezve te tille, largoju nga ata po s`i durove, ose ktheja po munde. Kryesorja eshte te mos denohet njeri per fjalet qe leshon. Ketu nuk duhet te kete kufizim.
 
Private conversations
Help Users
    Top