• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Aktiviteti ekonomik i Turqisë arrin nivelin më të lartë në nëntë vjetët e fundit

Aktiviteti ekonomik i Turqisë arrin nivelin më të lartë në nëntë vjetët e fundit

Aktiviteti ekonomik i Turqisë gjatë korrikut u ngrit në nivelin më të lartë në nëntë vjet pasi shteti i lehtësoi masat për luftimin e koronavirusit.

PMI-ja u rrit nga 53.9 sa ishte në qershor në 56.9 në korrik, duke shënuar nivelin më të lartë që nga shkurti i vitit 2011, sipas të dhënave të Odës së Stambollit për Industri dhe “IHS Markit”, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

Rihapja e gjerë e ekonomisë nga qershori dhe rikthimi i biznesit për klientët e solli rritjen e dytë mujore të porosive për prodhuesit turq. Ritmi i shtimit të porosive ishte më i shpejti që nga fillimi i këtij lloji të hulumtimit në qershor të vitit 2005.

Gjatë kësaj periudhe u rritën edhe porositë për eksport, ndonëse në shkallë më të ulët se aktiviteti i përgjithshëm biznesor.Të dhënat më të reja të PMI-së dhanë shenjë se sektori është duke u forcuar pasi pandemia shkaktoi rënie të ndjeshme në mars. Korriku shënoi rritje në shtim të prodhimit dhe porosive të reja.

Si rrjedhojë e këtyre zhvillimeve, prodhuesit u përballën me presion ndaj kapaciteteve dhe morën punëtorë shtesë.

PMI-ja e Odës së Stambollit për Industri është një tregues për performancën e sektorit të prodhimit. Kjo shifër përcaktohet në bazë të porosive të reja, sasisë së prodhimit, shkallës së punëtorëve të angazhuar, kohës së shpërndarjes te furnizuesit dhe rezervat e blera. Secila shifër mbi 50.0 tregon përmirësim të përgjithshëm të sektorit.
 
Private conversations
Help Users
    Top