Álienët ekzistojnë dhe mund të jenë këtu në Tokë

Aki

misfit
Aki, ne terma kozmik jeta jone eshte zero, prandaj, mos te presim shume... ama ne terma kozmik ekziston mundesia duke konsideruar qe vetem rruga e qumeshtit ka me miliarda planete dhe sigurisht do kete ndonje qe do kete jete.....

Eshte 50-50, mund te kete pasur, mund te kete ne te ardhmen, mund te mos kete asnjehere.
Para ca ditesh lexoja nje artikull qe shkruante se dikur ka pasur kushte qe jeta te jete krijuar edhe ne Venere, Mars e Toke dikur (ne forme te mikroorgabizmave) por ja qe kushtet kane sjellur deri te evoluimi i jetes ne Toke, e njejta mund te ndodhe edhe atje, pavaresisht nese behet fjale per qenie me baze karboni ose dicka tjeter
 

Aki

misfit
Nuk jane vetem piramidat e Egjiptit por piramida ka gjithandej, jane te shtrire ne gjithe rruzullin e tokes...pyetja si ka mundesi qe keta te lashte qe nuk kishin mundesi kumunikimi kishin ndertime te ngjashme....dhe pastaj ti lexon la cazzata piu grande qe Kolombi zbuloi ameriken 1492 ...dhe pastaj te vjen mos te shkosh ne be shkolle ....ja pra ...people free mind ?

Mund te kene pasur tregti civilizimet qe nuk jane evidentuar.
 

Lauri

Anunnak
Njerezit nuk duan te besojne asaj qe i tremben ose qe mund te peshtjelloje psikozen dhe qetesine e tyre mendore.

Materialet jane kaq te shumta sa ska ku te shkoje. Mjafton nje selektim dhe mendje "e hapur" dhe gjerat shikohen me ndryshe...
Ciao darius.
Cfare mund te mendoj sot nje njeri modern, me mendje te hapur dhe te lire nga teologjia perballe nje vargu biblik.mbi krijimin e eves
Pa tjeter qe do mendoje qe ketu kemi te bejme me nestezi dhe operacion kirurgjikal, apo jo :)

Genesi 2:21-22
-Atëherë Zoti Perëndi e futi në një gjumë të thellë njeriun, të cilin e zuri gjumi; dhe mori një nga brinjët e tij dhe e mbylli mishin në atë vend.
-Pastaj Zoti Perëndi me brinjën që i kishte hequr njeriut formoi një grua dhe e çoi te njeriu.
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
Eshte 50-50, mund te kete pasur, mund te kete ne te ardhmen, mund te mos kete asnjehere.
Para ca ditesh lexoja nje artikull qe shkruante se dikur ka pasur kushte qe jeta te jete krijuar edhe ne Venere, Mars e Toke dikur (ne forme te mikroorgabizmave) por ja qe kushtet kane sjellur deri te evoluimi i jetes ne Toke, e njejta mund te ndodhe edhe atje, pavaresisht nese behet fjale per qenie me baze karboni ose dicka tjeter
Me fal, nese mendojme qe vet sistemi jone diellor qe ka 8 planet (plutoni jo me) nga ku tre mund te kete pasur jete po ato miliarda planete qe shtrihen ne rrugen e qumeshtit ? Duke marre per baze llogarine tende 50-50 i bie qe vdo yll mund ye kete nga dy deri ne tre planete me jete
 

elle

Chill
Vete koha nuk eshte konsistente... historia po ashtu nuk esht e..
Limiti i trupit ku ndodhemi etc
Ato qe jan infinite jan shpirti dhe njohurite ...nese do zhvillonim trurin do shihnim me qart ,por
Shumica e njerezve sot jan ne nje frekuence te limituar mendimesh , jeta e perditshme ,gjera pa vler ,ego,mendime monetare etc po te hiqnim tere kto huqe e te fokusoheshim ne ane te tjera do zbulonim me shum rreth vetes ....
 

Aki

misfit
Me fal, nese mendojme qe vet sistemi jone diellor qe ka 8 planet (plutoni jo me) nga ku tre mund te kete pasur jete po ato miliarda planete qe shtrihen ne rrugen e qumeshtit ? Duke marre per baze llogarine tende 50-50 i bie qe vdo yll mund ye kete nga dy deri ne tre planete me jete

Dakord eshte shume me e logjikshme keshtu si thua ti dhe une sipas logjikes thoja statistikisht nga tere ato planete gjasat jane do kete, por qenia e evoluar se mos them intelegjente :) eshte shume komplekse dhe kerkon shume kushte per t'u krijuar, atmosfera, graviteti, presioni, komponimet kimike, satelitet natyrore, temperaturat, afersia ndaj yllit, eksponimi ndaj renies se meteoreve, ku e di ka shume dhe nuk eshte aq e lehte, madje po e cek prap une jam laik qe kam lexuar, ka shkencetare qe hedhin teorine se mund te jemi vetem.
 

elle

Chill
Dakord eshte shume me e logjikshme keshtu si thua ti dhe une sipas logjikes thoja statistikisht nga tere ato planete gjasat jane do kete, por qenia e evoluar se mos them intelegjente :) eshte shume komplekse dhe kerkon shume kushte per t'u krijuar, atmosfera, graviteti, presioni, komponimet kimike, satelitet natyrore, temperaturat, afersia ndaj yllit, eksponimi ndaj renies se meteoreve, ku e di ka shume dhe nuk eshte aq e lehte, madje po e cek prap une jam laik qe kam lexuar, ka shkencetare qe hedhin teorine se mund te jemi vetem.
Neve shohim vetem nje perqindje te vogel te universit te vertete...
 
  • Më pëlqen
Reactions: Aki

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Neve shohim vetem nje perqindje te vogel te universit te vertete...
ketu jam dakort. :)
Oh universi eshte nje dashuri,dhe ne e njohim aq pak,skemi as `makina` teknollogjike te udhtojme ne pafundesine e ti. eh.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Per vete natyren e temes, mendimet apo leximet duhet te shoqerohen me ate qe amerikanet e quajne open mind dhe eshte e kuptueshme qe kjo gje duhet te jete e pranishme per vete natyren e fenomenit qe diskuton.
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
Dakord eshte shume me e logjikshme keshtu si thua ti dhe une sipas logjikes thoja statistikisht nga tere ato planete gjasat jane do kete, por qenia e evoluar se mos them intelegjente :) eshte shume komplekse dhe kerkon shume kushte per t'u krijuar, atmosfera, graviteti, presioni, komponimet kimike, satelitet natyrore, temperaturat, afersia ndaj yllit, eksponimi ndaj renies se meteoreve, ku e di ka shume dhe nuk eshte aq e lehte, madje po e cek prap une jam laik qe kam lexuar, ka shkencetare qe hedhin teorine se mund te jemi vetem.
[/QUOTE]
Tani bie plotesisht ndakort me ty...duke qene nje qenie e limituar nuk kemi se si ta dime te verteten, ama ne si njerez ne krahasim me kafshet e tokes kemi frekuenca kozmike nje fakt qe na lidh direkt me yjesite dhe hapsiren dhe boten tone te varfer qe ne e quajme shpirt....pra, une mendoj se nuk jemi vetem. Aman me lere ti shikoj yjet dhe te besoj ne teorine e fijeve...?
 

Empire

Antarë i Respektuar
Sa idiota shkenctaret e NASA-s , rrijn lexojne me vite shkollim fizik astronomi etj + harxhojn miliarda $ per pajisje e udhetime per te mesuar rreth universit dhe permbajtjes se tij , kur cdo pergjigje e paskan ketu falas ??
 
  • Më pëlqen
Reactions: Aki

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Ciao darius.
Cfare mund te mendoj sot nje njeri modern, me mendje te hapur dhe te lire nga teologjia perballe nje vargu biblik.mbi krijimin e eves
Pa tjeter qe do mendoje qe ketu kemi te bejme me nestezi dhe operacion kirurgjikal, apo jo :)

Genesi 2:21-22
-Atëherë Zoti Perëndi e futi në një gjumë të thellë njeriun, të cilin e zuri gjumi; dhe mori një nga brinjët e tij dhe e mbylli mishin në atë vend.
-Pastaj Zoti Perëndi me brinjën që i kishte hequr njeriut formoi një grua dhe e çoi te njeriu.
Thene kjo ,duket sikur FEMRA eshte alienia...e merr dhe e con te njeriu...???
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
Sa idiota shkenctaret e NASA-s , rrijn lexojne me vite shkollim fizik astronomi etj + harxhojn miliarda $ per pajisje e udhetime per te mesuar rreth universit dhe permbajtjes se tij , kur cdo pergjigje e paskan ketu falas ??
Fake news ? nasa rrin tu pi kafe ?
 
Thene kjo ,duket sikur FEMRA eshte alienia...e merr dhe e con te njeriu...???
Jo, femren ai e beri me adn e adamit i cili vete kishte adn prej tyre.
Por ne bibel nuk thuhet qe elohimet para se te benin even bene fillimisht lilith qe ishte ashtu si adami e bere me adn e tyre drejtperdrejt.
Por lilith ishte krenare, nuk nenshtrohej, superiore ndaj adamit mund te thuash ndaj dhe e zevendesuan me even.
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
Jo, femren ai e beri me adn e adamit i cili vete kishte adn prej tyre.
Por ne bibel nuk thuhet qe elohimet para se te benin even bene fillimisht lilith qe ishte ashtu si adami e bere me adn e tyre drejtperdrejt.
Por lilith ishte krenare, nuk nenshtrohej, superiore ndaj adamit mund te thuash ndaj dhe e zevendesuan me even.
Ahaha thuje troc i pelqente me i nejt siper adamit ne sex ....?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Jo, femren ai e beri me adn e adamit i cili vete kishte adn prej tyre.
Por ne bibel nuk thuhet qe elohimet para se te benin even bene fillimisht lilith qe ishte ashtu si adami e bere me adn e tyre drejtperdrejt.
Por lilith ishte krenare, nuk nenshtrohej, superiore ndaj adamit mund te thuash ndaj dhe e zevendesuan me even.
Dhe si e tille u be "Eva " e satanait...
Gjithsesi per aq kohe sa jane teori konspiracioni...mbetet opsionale edhe besimi
 
Qe mos ta zgjas shume, per ata qe jane mendjehapur dhe nuk kane komplekse besimi apo cfaredolloji qofshin ju keshilloj Mauro Biglino.
Mjafton te keni deshire te dini me shume dhe do mbeteni te mahnitur nga studimet dhe teorine e tij mbi universin.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Qe mos ta zgjas shume, per ata qe jane mendjehapur dhe nuk kane komplekse besimi apo cfaredolloji qofshin ju keshilloj Mauro Biglino.
Mjafton te keni deshire te dini me shume dhe do mbeteni te mahnitur nga studimet dhe teorine e tij mbi universin.
Ca ta mbyllim temen tani?
Zgjate pra , se i lexojme me deshire...per ti besu eshte tjeter gje
 
  • Më pëlqen
Reactions: Aki

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kane filluar xhindet ti therrasin tani Aliens. Ah Nasa bre !
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Nuk jane vetem piramidat e Egjiptit por piramida ka gjithandej, jane te shtrire ne gjithe rruzullin e tokes...pyetja si ka mundesi qe keta te lashte qe nuk kishin mundesi kumunikimi kishin ndertime te ngjashme....dhe pastaj ti lexon la cazzata piu grande qe Kolombi zbuloi ameriken 1492 ...dhe pastaj te vjen mos te shkosh ne be shkolle ....ja pra ...people free mind ?

Lexo me lart ate thashe dhe une qe piramida ka gjithandej
Por e verteta eshte gjithmone sic e beson individi
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Njerezit nuk duan te besojne asaj qe i tremben ose qe mund te peshtjelloje psikozen dhe qetesine e tyre mendore.

Materialet jane kaq te shumta sa ska ku te shkoje. Mjafton nje selektim dhe mendje "e hapur" dhe gjerat shikohen me ndryshe...

Me fakt njerezit qe Kane frike besojne ne pergjithesi
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
E mire mos e quaj si ndonje big deal
Ne fund te fundit ...nje lloj rrace jane

Une e kam dhene mendimin tim shume here ne lidhje me ufot. Nuk ekzistojne e them prap, keshtu mendoj dhe besoj une dhe cdo musliman qe ka njohuri fetare. Xhindet jane krijesa tjera, qe syri une nuk i sheh ne kete bote, por ata kane mundesi personifikimi, kjo dihet.
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
Ca ta mbyllim temen tani?
Zgjate pra , se i lexojme me deshire...per ti besu eshte tjeter gje
Biglino thote edhe ca gjera qe jane ne kontradite, gjithsesi, edhe pse ay ka studiu testin e bibles Masoretico nga ku dalin edhe teorite konspirative te Kadmon serish nuk eshte akoma i besuar eshte akoma nje errant. Une e pelqej sepse pergjithesisht thote gjera te logjikshme ....
 

Darius

DENY IGNORANCE
Jane shume gjera qe nuk mund te provohen 100% e megjithate besohen. Askush smund te vertetoje egzistencen e Zotit, por rreth 4 miliard njerez jane ndjekes te tij (ne cdo lloj forme)...

@Loverboy, ke ngaterruar nenforumin.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Te duket darius, pije nje kafe kthjellesh
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Jane shume gjera qe nuk mund te provohen 100% e megjithate besohen. Askush smund te vertetoje egzistencen e Zotit, por rreth 4 miliard njerez jane ndjekes te tij (ne cdo lloj forme)...

@Loverboy, ke ngaterruar nenforumin.

Demokrat dhe beson ne egzistencen e Alienve!!! Hmmm:p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Jane shume gjera qe nuk mund te provohen 100% e megjithate besohen. Askush smund te vertetoje egzistencen e Zotit, por rreth 4 miliard njerez jane ndjekes te tij (ne cdo lloj forme)...

@Loverboy, ke ngaterruar nenforumin.
Mos e perjashto si ide, pavaresisht emrit qe i vendos gjithkush.
Eshte si puna e zotit, allah, elohim etj etj
kshu mund te jete e kjo e xhindeve apo ufove,apo alieneve
 
Top