Álienët ekzistojnë dhe mund të jenë këtu në Tokë

Ca ta mbyllim temen tani?
Zgjate pra , se i lexojme me deshire...per ti besu eshte tjeter gje
?
Satanai dhe Zoti ne bibel jane trillime te kastave dhe atyre qe ne shekuj kane udhehequr boten.
Fakt eshte qe ne bibel nuk perdoret kurre fjala Zot, po po e lexuat mire, kurren e kurres ne bibel nuk perdoret fjala Zot.
Aty perdoret elohim, nefilim, yahwe por e kane perkthyer si kane dashur.
Ne bibel nuk perdoret kurre fjala fryme e shenjte, kurre fjala i meshirshmi, i madherishmi fuqiploti, keto jane perkthime te pershtatura nder vite nga njeriu.
Aty perdoren fjale si elohim qe jane ATA, pra mire qe jane shumes por as nuk pranohen si hyjni.
Ne bibel thuhet qe Elia u largua me nje karroce shume te zhurmshme (tekstualisht) drejt qiellit.
Karroce e zhurmshme????
Qe fluturon????
Ne ate kohe????
Sa e mundur eshte qe ta kete thirrur Zoti dhe sa e mundur eshte qe thjeshte te kete fluturuar me te vertete???
Konkluzionin secili e nxjerr sipas llogjikes se tij/saj.


Kete teme e kam shume per zemer por duhet thene qe eshte debat pak i veshtire per tu bere nese nuk je mendjehapur.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
?
Satanai dhe Zoti ne bibel jane trillime te kastave dhe atyre qe ne shekuj kane udhehequr boten.
Fakt eshte qe ne bibel nuk perdoret kurre fjala Zot, po po e lexuat mire, kurren e kurres ne bibel nuk perdoret fjala Zot.
Aty perdoret elohim, nefilim, yahwe por e kane perkthyer si kane dashur.
Ne bibel nuk perdoret kurre fjala fryme e shenjte, kurre fjala i meshirshmi, i madherishmi fuqiploti, keto jane perkthime te pershtatura nder vite nga njeriu.
Aty perdoren fjale si elohim qe jane ATA, pra mire qe jane shumes por as nuk pranohen si hyjni.
Ne bibel thuhet qe Elia u largua me nje karroce shume te zhurmshme (tekstualisht) drejt qiellit.
Karroce e zhurmshme????
Qe fluturon????
Ne ate kohe????
Sa e mundur eshte qe ta kete thirrur Zoti dhe sa e mundur eshte qe thjeshte te kete fluturuar me te vertete???
Konkluzionin secili e nxjerr sipas llogjikes se tij/saj.

Ka qene santa ai mer
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
?
Satanai dhe Zoti ne bibel jane trillime te kastave dhe atyre qe ne shekuj kane udhehequr boten.
Fakt eshte qe ne bibel nuk perdoret kurre fjala Zot, po po e lexuat mire, kurren e kurres ne bibel nuk perdoret fjala Zot.
Aty perdoret elohim, nefilim, yahwe por e kane perkthyer si kane dashur.
Ne bibel nuk perdoret kurre fjala fryme e shenjte, kurre fjala i meshirshmi, i madherishmi fuqiploti, keto jane perkthime te pershtatura nder vite nga njeriu.
Aty perdoren fjale si elohim qe jane ATA, pra mire qe jane shumes por as nuk pranohen si hyjni.
Ne bibel thuhet qe Elia u largua me nje karroce shume te zhurmshme (tekstualisht) drejt qiellit.
Karroce e zhurmshme????
Qe fluturon????
Ne ate kohe????
Sa e mundur eshte qe ta kete thirrur Zoti dhe sa e mundur eshte qe thjeshte te kete fluturuar me te vertete???
Konkluzionin secili e nxjerr sipas llogjikes se tij/saj.


Kete teme e kam shume per zemer por duhet thene qe eshte debat pak i veshtire per tu bere nese nuk je mendjehapur.
do me beni ti hyje atij libri qe kam i shekull qe e kam blere.

ai flet per te gjitha kto....
Thjesht une skam me perqendrim e dikurshem per kaq shume info :(
 
do me beni ti hyje atij libri qe kam i shekull qe e kam blere.

ai flet per te gjitha kto....
Thjesht une skam me perqendrim e dikurshem per kaq shume info :(
Te keshilloj Biglino ne Youtube.
Shiko nga nje episod ne jave ?

Mauro Biglino eshte sot per sot pasuesi me i denje i Sitchin.
Ai dokumenton gjithcka sepse eshte njohes i mire i njohur boterisht i gjuheve antike te vdekura, perfshi ebraishten, aramaishten, persishten, sumeren, asiren etj
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Daisy nuk me trembin fetaret dhe as skeptiket dhe as ata qe mendojne ndryshe.

Open Mind
Ne te njejten kohe do te lutesha qe me pare te lexohet tema dhe mos flitet ne tym.

Cfare dmth per ty open minded?

Per te lexu e lexuam
Por jo te gjithe do e trajtojme me te njejtin seriozitet!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Álienët ekzistojnë dhe është e mundur që ata janë tashmë këtu në Tokë, thuhet sipas Dr.Helen Sharman.

Teksa ajo ka folur për revistën Observer, Dr.Helen stacionit hapësinor Mir ka thënë se jáshtëtokësorët ekzistojnë dhe gjenden diku në univers.

“Álienët ekzistojnë, nuk ka dy mënyra për të. Ka kaq shumë miliarda yje atje në univers sa që duhet të ketë lloj-lloj formash të ndryshme të jetës.”- ka thënë ajo.

Megjithëse ato nuk mund të përbëhen nga karboni dhe azoti si njerëzit, álienët mund të ekzistojnë, por ne tani dhe thjesht nuk i shohim ato, thuhet sipas Sharman.
Ja e lexuam....edhe?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Do ju lutesha qe mos perzjehet kjo teme me elementa fetare. Zotin, Allahun, Krisht e Muhamed mund t'i diskutoni tek nenforumi i fese.

Ju lutem mbajeni kete parasysh sidomos @Moonlight ??
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Do ju lutesha qe mos perzjehet kjo teme me elementa fetare. Zotin, Allahun, Krisht e Muhamed mund t'i diskutoni tek nenforumi i fese.

Ju lutem mbajeni kete parasysh sidomos @Moonlight ??

Po dhe alienet sipas atyre qe besojne ne egzistencen e tyre
Krijesa te zotit Jane lol
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Do ju lutesha qe mos perzjehet kjo teme me elementa fetare. Zotin, Allahun, Krisht e Muhamed mund t'i diskutoni tek nenforumi i fese.

Ju lutem mbajeni kete parasysh sidomos @Moonlight ??
Nuk u permend ne ate kontest qe e merr ti, gjerat duam apo sduam lidhen ngushtimisht me njera tjetren.
Jane zinxhir i atyre qe nje bote e tere flet e flet dhe asgje skemi pare.
Sa fenomene kemi qe si shohim, ama i besojme?

PS: kete te fundit per embelsire e kishe? lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Perderisa ufot i konsiderojne si "krijesa" cdo gje me krijimtarine ka te beje me fene se shkenca nuk krijon krijesa, i nderuari darius qe kam menduar se ke mbledh mend por jo.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Dhe ndoshta do kuptojme me te vertete nga vijme , perse ndodhemi ketu ku jemi dhe si jemi dhe akoma me e rendesishme, ku po shkojme e si do perfundojme.
Vertet mendon se do e kuptoje?
Askush nuk la asgje konkrete pas, vetem ide, iluzione , beso cte duash, teori ...
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Perderisa ufot i konsiderojne si "krijesa" cdo gje me krijimtarije ka te beje me fene se shkenca nuk krijon krijesa, i nderuari darius qe kam menduar se ke mbledh mend por jo.
Lover easy pls... diskutim po bejme, nese mendon se ske nerva e deshire, ste detyron askush te behesh pjese :)
Diskutojme dhe jo te anatemojme njeri tjetrin!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Lover easy pls... diskutim po bejme, nese mendon se ske nerva e deshire, ste detyron askush te behesh pjese :)
Diskutojme dhe anatemojme njeri tjetrin!

E kisha seriozisht dhe nerva kam me vagona, ne te kunderten sdo tkisha diskutu per kete teme per te 100 here ne kete forum.
Por te thuhet se ke gabuar nenforumin do te thote se je i dehur akoma prej vitit te ri :, d
 

Lauri

Anunnak
Jo, femren ai e beri me adn e adamit i cili vete kishte adn prej tyre.
Por ne bibel nuk thuhet qe elohimet para se te benin even bene fillimisht lilith qe ishte ashtu si adami e bere me adn e tyre drejtperdrejt.
Por lilith ishte krenare, nuk nenshtrohej, superiore ndaj adamit mund te thuash ndaj dhe e zevendesuan me even.
Sinqerisht lev. Je nje person i zgjuar. Ke njohuri te gjitheanshme.
Shume e vetete kjo qe thua. Lilith ishte baraz o superjore ndaj adamit. Per ate krijuan even inferjore qe ti nenshtrohej.
Tani te dalim tek e dyta ? kush ishte gjarperi qe tentoj even ??
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Do ju lutesha qe mos perzjehet kjo teme me elementa fetare. Zotin, Allahun, Krisht e Muhamed mund t'i diskutoni tek nenforumi i fese.

Ju lutem mbajeni kete parasysh sidomos @Moonlight ??

:O Qyqja si more tmos permendet Krijuesi, nderkohe qe po flasim per krijesat?!
Aq me teper kur po flasim per nje bote qe nuk shihet si "alienet" . Ketu eshte vendi pikerisht me fol per FE, MITOLOGJI, ASTROLOGJI dhe "SHKENCE", ama mos harro se shkenca meret vetem me gjera qe i sheh syri, pra objektive qe mund ta testosh ne laborator, jo subjektive.
Kjo replike kshu per sqarim se ju mund te perpiqeni ti kuptoni alienet nga cdo kend i mundshem. S'kanoj problem ketu.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
E kisha seriozisht dhe nerva kam me vagona, ne te kunderten sdo tkisha diskutu per kete teme per te 100 here ne kete forum.
Por te thuhet se ke gabuar nenforumin do te thote se je i dehur akoma prej vitit te ri :, d
E dime qe nuk konsumon alkol ti, rri i qete
merri me sportivitet dhe mos ji kaq i prere!
Thx
 
Vertet mendon se do e kuptoje?
Askush nuk la asgje konkrete pas, vetem ide, iluzione , beso cte duash, teori ...
Te siguroj per nje gje.
Nese njerezit per mijera vjet kane besuar perralla, trillime dhe mashtrime qe nuk bazoheshin dhe nuk bazohen askund, perse nuk duhet te besojne nje teori qe te pakten ne shkrimet antike gjen mbeshtetje dhe fakte qe sot e kesaj dite nuk i serviren masave te gjera?
Thjeshte pyetje kjo.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
:O Qyqja si more tmos permendet Krijuesi, nderkohe qe po flasim per krijesat?!
Aq me teper kur po flasim per nje bote qe nuk shihet si "alienet" . Ketu eshte vendi pikerisht me fol per FE, MITOLOGJI, ASTROLOGJI dhe "SHKENCE", ama mos harro se shkenca meret vetem me gjera qe i sheh syri, dhe objektive, jo subjektive.
Kjo replike kshu per sqarim se ju mund te perpiqeni ti kuptoni alienet nga cdo kend i mundshem. S'kanoj problem ketu.
Duan te flasin vetem per shkence qe nje mize se krijon dot, perderisa alienet i quajne krijesa. Ewwww eww
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Te siguroj per nje gje.
Nese njerezit per mijera vjet kane besuar perralla, trillime dhe mashtrime qe nuk bazoheshin dhe nuk bazohen askund, perse nuk duhet te besojne nje teori qe te pakten ne shkrimet antike gjen mbeshtetje dhe fakte qe sot e kesaj dite nuk i serviren masave te gjera?
Thjeshte pyetje kjo.
Ku jane faktet ? ku dhe si u vertetuan ?
per aq kohe sa nuk i serviren ,si i dime se ekzistojne

Ndoshta nuk jemi projektuar per te qene ne ate lloj stadi ndricimi ...
 
Sinqerisht lev. Je nje person i zgjuar. Ke njohuri te gjitheanshme.
Shume e vetete kjo qe thua. Lilith ishte baraz o superjore ndaj adamit. Per ate krijuan even inferjore qe ti nenshtrohej.
Tani te dalim tek e dyta ? kush ishte gjarperi qe tentoj even ??
Ehhhhhhhh
Prandaj nuk doja ti futem ketij debati.
Por ca ti bej @Moonlight qe nuk i them dot jo ndaj dhe vazhdova ?

Ty te them jo sot ?
E vazhdojme tjeter here me cilindo argument te duash , por jo sot.
Flm
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Udha e mbare te qofte :d
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Sinqerisht lev. Je nje person i zgjuar. Ke njohuri te gjitheanshme.
Shume e vetete kjo qe thua. Lilith ishte baraz o superjore ndaj adamit. Per ate krijuan even inferjore qe ti nenshtrohej.
Tani te dalim tek e dyta ? kush ishte gjarperi qe tentoj even ??

Alien ka qene
 
Ku jane faktet ? ku dhe si u vertetuan ?
per aq kohe sa nu i serviren ,si i dime se ekzistojne

Ndoshta nuk jemi projektuar per te qene ne ate lloj stadi ndricimi ...
Me pelqen shume arsyetimi yt.
Ndaj dhe te keshillova Biglino, sepse ti ke kapacitet dhe mund te perballosh informacionet qe jep ai.
Fakte ka, qe nga piramidat, shkrimet ne dhjaten e vjeter(nese besimi i krishtere bazohet ne dhjaten e vjeter perse teoria e Biglinos nuk mund te bazohet aty?)
Na kane mesuar se Zoti eshte i mire, i meshirshem, por ne dhjaten e vjeter Yahwe (qe nuk eshte zot por nje elohim, komandant ushtarak, qe i pelqejne te haje te brendshmet e bagetive dhe ka qejf te shlodhet me aromen e dhjamit te djegur) djeg, vret, pret, perdhunon, sakaton barkun e femrave shtatzena, inatoset dhe cmendet.
Sa mundesi ka qe te jete Zoti fuqiplote, i meshirshem qe na thote bibla dhe sa mundesi ka qe te jete nje krijese e ardhur nga diku tjeter?
Pyetje edhe kjo.
 
Top