• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

اmenduria e përgjakshme rituale: Ja ç’bëjnë pelegrinët shiitë

Arfenilla

Themelues i Forumit
Qindra pakistanezë shiitë sot u mbuluan me gjak duke goditur veten me zinxhirë dhe me thika, për të nderuar nipin i Profetit Muhamed, të vrarë në shekullin e VII.
Besimtarët Shiia u mblodhën në Ravalpindi për ceremoninë fetare të njohur si Arbaeen, ku ata kanë hequr këmishat dhe kanë goditur veten e tyre në respektimin e Imam Huseinit,
Sipas besimit të shiiave, Imam Huseiin, nip i Profetit të Shenjtë, vdiq në një betejë për udhëheqjen e botës muslimane në Karbala.

Vdekja e tij përkujtohet çdo vit nga miliona shiitë në të gjithë Lindjen e Mesme, me festimet më të mëdha që po organizohen në Irak nga e cila betejë e merr edhe vetë emrin.
Respektimi fetar, i cili ka tërhequr një pelegrinazh prej më shumë se 15 million njerëze në Qerbela gjatë muajit të kaluar, e cila u ndalua nën sundimin e Sadam Huseinit për më shumë se 20 vjet.
Sot, në ditën e fundit të 40 ditëve të zisë, siguria në Qerbela ishte rritur mes frikës së një sulmi në duart e xhihadistëve të Shtetit islamik B.....Lajmi
]
 
Top