• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Amerika po bombardon ISIS-in (2015) sikur Serbinë (1999) me nga 250 sulme në ditë

legjenda

Anëtar i Nderuar
Shtetet e Bashkuara të Amerikës me vendet aleate të saj kanë intensifikuar sulmet e tyre ajrore në Siri kundër ISIS-it sikur në vitin 1999 kundër Serbisë me nga 250 sulmet e përditshme të kryera nga NATO-ja gjatë luftës në Kosovë, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” duke ju referuar mediave botërore.

Prandaj sipas ekspertit ndërkombëtar David Kilcullen SHBA-të me vendet aleate të saj duhet të shtojnë kapaciteitn e fluturimeve nga 10 apo 15 në ditë sikur në Serbi për t’i dhënë fund Grupit Shtetit Islamik (EI). Eksperti paralajmëron kundër xhihadistëve terrorizmit mund të kthehet Evropën në zonën guerile urbane.

David Kilcullen, ekspete dhe këshilltar-kryengritje kundër gjeneralit David Petraeus, i cili udhëhoqi forcat amerikane në Irak nga 2007-2009, ka thënë se sulmet në Paris, i cili bëri 130 të vdekur, tregoi se EI mori dimensionin e Evropës një “organizatë të strukturuar”, si IRA (Ushtrisë Republikane Irlandeze) ose organizata baske ETA në Spanjë.

“Ne duhet të jetë i sinqertë. Ne pohojmë se ne nuk jemi në luftë, ne nuk kemi trupa në terren, “tha ai. Por kjo është një “trillim”, sepse “ne kemi disa mijëra në Irak dhe 50 cila është e njohur si në tokën siriane nuk janë vetëm forcat speciale perëndimore atje”.

David Kilcullen kundërshton çdo ide të ndërhyrjes perëndimore në terren. “Kjo është një iluzion. Nëse ne mendojmë se është në dorën tonë për ta bërë këtë, ajo do të marrë shumë më tepër “për të” 400.000 ushtarë “. Por “sinqerisht, kjo nuk do të punojë. Irakianët dhe iranianët rezistojë me forcë. ”

Shtetet e Bashkuara kanë kryer 15 fluturime nga 10 ditë kundër EI, në krahasim me 250 sulmet e përditshme të kryera nga NATO-ja gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999
Për cdo ditë nga 15 fluturime dhe 250 sulme me 500 aeroplanë të NATO-s jane godur caqet serbe

Agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” perkujtojn se sulmet ajorre kunder Serbise për shkak luftes ne Kosovë, filluan pas dështimit të bisedimeve në Rambuje, u bënë me urdhër të sekretarit të përgjithshëm Havier Solana, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jone” ku atebote gazetari saj kishte ndjekur bombaridmet kundër Serbisë nga selia e NATO- në Bruksel.

Forcat e NATO-së sulmojnë forcat serbe brenda dhe jashtë Kosovës, për t’i shkatërruar dhe izoluar ato. Shtatë ditët e ardhshme pritet të jenë me mot të mirë. Në dhjetë ditët e fundit, 50 për qind e aksioneve janë anuluar për shkak të motit të lig. Sulmet më të mëdha realizohen në rrethinën e Prishtinës dhe të Beogradit. Prapë është sulmuar rafineria e Pançevës.

500 aeroplanë të NATO-s godasin caqet serbe, përfshirë edhe Aeroportin e Prishtinës dhe bazat serbe në Suharekë.
Burimi presheva jon


 
Last edited by a moderator:
Top