• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Astronautët kompletojnë 4 operacione për riparimin e detektorit anti-lëndë të stacionit hapësinor

Hera

Βιβλίο φάγος
Astronautët kompletojnë 4 operacione për riparimin e detektorit anti-lëndë të stacionit hapësinor

Pas katër vite përgatitjesh, 20 vegla të reja të sjella nga toka dhe përpjekje e paprecedentë me 4 episode për riparimin, mjeti eksperimental me vlerë 2 miliardë dollarë i Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor është përsëri në funksion.

Astronautja e NASA, Drew Morgan astronauti i agjencisë evropiane Luca Parmitano kaluan 6 orë, 16 minuta duke punuar jashtë stacionit për të përfunduar riparimet në Spektometrin Alfa-Magnetik, i cili është vegla inovative që prej 9 vjetësh është montuar në stacion si detektor rrezesh, në kërkim të lëndës së errët dhe anti-lëndës.
Instrumenti i nisur në 2011, kishte humbur dy nga pompat e rëndësishme të ftohjes, të cilat u rivendosën nga astronautët. NASA do të kryejë tashmë testimet për t’u siguruar që riparimet funksionojnë plotësisht.
Por kjo nuk ishte diçka e lehtë për të kryer. Parmitano e Morgan kryen katër dalje jashtë stacionit për të përfunduar detyrën, e cila kishte nisur në nëntor.
Ata përdorën mjete të posaçme për të riparuar një instrument që nuk ishte përdorur kurrë më parë në daljet hapësinore të stacionit. Misioni u transmetua direkt nga NASA Television, dhe u shoqërua me të papritura dramatike që në orët e para të punës.
Rrjedhja e parë ndodhi që kur astronautët dolën nga ambientet e brendshme të stacionit.
Pak pasi astronautet e NASA, Christina Koch e Jessica Meir mbyllën daljen nga ambientet e brendshme, ekuipazhi zbuloi një rrjedhje ajri gjatë uljes së presionit për daljen në hapësirë.
I bllokuar brenda kapsulës së daljes, Parmitano zbuloi shpejt problemin, që ishte shkaktuar nga rripi i një prej çantave, i kapur gjatë mbylljes.
Pas ndihmës së Meir and Koch nga brenda stacionit, kapsula e daljes u kompletua përsëri me presion ajri, dhe astronautët nisën maratonën e tyre jashtë stacionit, duke ringjallur Spektometrin Alfa-Magnetik.
Top Channel
 
Top