• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ata jane ne te vertete ketu?

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

@Jana, te verteten absolute nuk e di askush(..ndoshta), por une fola per kerkim te se vertetes me cfare na ofrohet nga shkrimet e vjetra. Ajo drita pertej dritares nuk shihet derisa nuk hapen(....librat).
------
Gjuzepe Flavio, historian, shkrimtar, ushtarak romak jetuar ne shek e 1° pas Krishtit. Librat e te cilit jane vetem historik dhe jo biblik - te kanonizuar.

Ne vitet 66 - 70 pas Krishtit romaket nderyjne per te shtypur ribelet ne Gjudej dhe Jeruzalem. Konflikti mbaron me shktarrimin e qytetit nga romaket me komandantin Tito. Pershkrimet e keti konflikti (Libro VI, kap. 5,296-299), Flavio na sjell edhe nje pershkrim tjeter, tekstualisht:

Jo shume dite pas festes, me 21 te muajt te Artemisio, u duk nje vizion i mrekullueshem ku eshte i pa shmangshem besimi; ne ralitet, une besoj qe cfare po tregoj mund ti hape rruge nje prradhe, nqs nuk do kisha mbeshtetjen e deshmitarve okulare, nga ana tjeter aventurat qe ndodhen.

"...Para perendimit te Diellit, u duk ne qiellin e te gjithe regjonit karroca lufte te armatosur qe tejkalonin rete e qiellit dhe rrethuan qytetet.
Pastaj, ne festen qe quhej Pentekoste, prifterinjet qe kishin hyre naten ne tempuj per festimin me ritet e zakonshem ku para se te degjonin nje shok dhe nje goditje, e me pas nje bashkim zerash qe thonin: "Nga ky vend ne po ikim"Per cfare po ben fjale Flavio? E pa zakonte perderisa ai vete thote qe eshte e pa besueshme te besohet si tregim nqs nuk do ishte perpara syve te te gjithve.!!

Kush jane personazhet e kesaj ushtrie celeste me karroca te armatosura??

Kush jane keta individ qe po e braktisin ate vend?

Jane ushtaret e Elohim dhe Malakhim (biblik) qe lane pergjithmone qeverisjen??

Ka vetem pyetje qe ngelin akoma enigma.

Ne disa versete te tjera Flavio tregon qe: ne kohet e meparshme ne qiell eshte dukur nje ylle-forme shpate dhe nje komete qe zgjati nje vit, dhe si atehere [...?] kur populli ishte mbledhur per festen e Azzimi, nga ora nente e nates altari dhe tempulli u mbeshtjell nja nje drite e shkelqyeshme qe dukej sikur te ishte dite, dhe ky fenomen zgjati per gjysem ore.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Une jam per nje bote pakufi e kam shprehur gjithmone por nese kjo bote pakufi e te njejtes monedhe do te jet nje shkaterrim , nje mosnjohje ndjenjash apo emocionesh ateher perse te jete? Nese do kete nje ushtri te vetme kundta kujt do e kete? Nese do shikoja "simbolin" me te famshem te massonerise (syrin ne trekendesh mbi piramide) ne njeren faqe te monedhes; do ishte si nje "seta" pra e gjith bota nje seta??????
Nga nje bisede me nje mik qe e kam si gurù masson me cudit me ca njohuri e info qe njeh ne parandodhje...lauri do me pelqente nese hap nje teme mbi massonerine mbase dicka i lidh keto dy argumente pasi personazhet qe citohen me siper jan pjestar te saj.
Misteri gjithmone ka shtyre kureshtjen dhe kureshtja aq sa ndikon ne formim ndikon edhe ne distancim nga e verteta apo nga faktet..
Te pershendes.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Mund te flasesh edhe ketu per masonerine. Nqs masonet komandojne qeverite, edhe masonet i komandon dikush. Ai syri ne trekendesh?? Kush eshte ai qe sheh gjithcka nepermjet nje vrime..?.:)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pytje me spec.... ne caspekt e do pergjigjen ..nga kendveshtrimi besim... nga ai masson apo nga ai i nje njeriu te thjeshte???
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pytje me spec.... ne caspekt e do pergjigjen ..nga kendveshtrimi besim... nga ai masson apo nga ai i nje njeriu te thjeshte???
haha une nuk kam komplekse me asnjeren, mjafton te kene nje baze..:)

Nderkohe nga qe di mire italisht, po te ofroj nje video-interviste M. Biglino mjaft interesante e bere pikerisht sot.
Nqs i ke 20min kohe.

Gjate intervistes ki parasyshe edhe kete linje e genetike

 
Last edited:

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

haha une nuk kam komplekse me asnjeren, mjafton te kene nje baze..:)

Nderkohe nga qe di mire italisht, po te ofroj nje video-interviste M. Biglino mjaft interesante e bere pikerisht sot.
Nqs i ke 20min kohe.

Hahaha kompleks thote... si fillim te perqafoj miqesisht e te falenderoj per videon .. e kam ndjekur ne sh video zt.M.B ka nje filozofi dhe me pelqen besimi i hekurt ne teorin dhe puna e palodhur qe ben , gjithmon aktiv dhe eshte ne te paktet qe jep nje kendveshtrim me nje horizont 360 grade e me nje elasticitet ku cdo kundershtim e injoron dhe eviton cdo pikveshtrim te kundert ,mendje e ndritur ( drite massoni hahahaha) do i kushtoj vemendjen e duhur videos..pacim nderkoh
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Laur,

kam një vërejtje ndaj videove që sjell në italisht.
Pa keqkuptime, nëse çdonjëri nga ne do të sjellte në
gjuhën e vendit ku jeton eventualisht kupton,
forumi do të bëhej një mishmash.

Ti duhesh pasur parasysh se temat që hapen, janë
për të gjithë, andaj duhet dhënë shansë që të gjithë
të të kuptojnë dhe të kenë mundësinë që të kyçen në temë.

Sipas kësaj, duke sjellur video në italisht, është njësoj
sikur këndvështrimi i personit që thot "aty ku gjindem, është mesi i Botës",
me një fjalë, ti din dhe flet italishtën, dhe s'të intereson për të tjerët
nëse të kuptojnë dhe çfarë mendimi do të kishin për temën, nëse
do të kuptonin...

Nëse më kupton, thjesht dua të them se me këtë sjellje, je egoist
dhe arrogant..., që tenton tërë kohën të bëjshë monolog...

Nëse dëshiron që në stë ardhmen, të jesh i kutptuar dhe profitabil për të gjithë,
mundohu që tëkuptohesh nga të gjithë, duke sjellur psh në anglisht, apo
me titra shqiup.

Por nejse, mbi të gjitha për këto ka faj rregullorja e forumit që lejon,
respektivisht ajo vet nuk respekton kriteriumet dhe rregulloren e vet.

********************************************************

Sa për temën, kam thënë dhe persëris se bazat i ka në qiell,
ku asgjë nuk mund te ndërtosh.
Nuk ka asnjë fakt të vetëm real e as logjik, që mund të ndërlidhet
se ata janë këtu.

Në këtë botë gjithëçka çka ndodhë është rezultat i mendjes së
njeriut.
...

Pse diçka nuk kapet nga mendja ynë, nuk mundet të jetë argument
se diçka e tretë ka ndikim aty, ose ka pasur nëtë kaluarën...
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

haha ricky pikerisht ti flet per videot? Ti sjell me dhjetra dhe pa asnje koment lol
Cfare thuhet ne video, gjerat kryesore jane ne postimet e me siperme me shkrim. Videot jane per te hyre me ne detaje natyrisht per ata qe e dine italisht, kush do te thellohet me tej mund te kerkoje vete ne gjuhet e tjera-video apo libra sipas autorit. Pra cdo gje eshte e mundur.

sa per temen, une nuk po bej opinjone personale, por vetem postoj cfare shkruhet. Dyert dhe dritaret jane te hapura ne te gjitha anet ne kete teme, mund te hyni e te dilni nga te keni deshire..:p

Nje video me titra anglisht. mjafton te kerkohen se ka mjaft..:)

 
Last edited:

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

haha ricky pikerisht ti flet per videot? Ti sjell me dhjetra dhe pa asnje koment lol
Cfare thuhet ne video, gjerat kryesore jane ne postimet e me siperme me shkrim. Videot jane per te hyre me ne detaje natyrisht per ata qe e dine italisht, kush do te thellohet me tej mund te kerkoje vete ne gjuhet e tjera-video apo libra sipas autorit. Pra cdo gje eshte e mundur.

sa per temen, une nuk po bej opinjone personale, por vetem postoj cfare shkruhet. Dyert dhe dritaret jane te hapura ne te gjitha anet ne kete teme, mund te hyni e te dilni nga te keni deshire..:p

Nje video me titra anglisht. mjafton te kerkohen se ka mjaft..:)

Eh po unë them se ti nuk kupton shqip.

Atë çfarë ti komenton, është irelevante me atë çfarë njerëzit
presin të kuptojnë nga videot. Ajo çfarë ti shkruan, mund të jetë
krejtësisht bullshit në krahasim me përmbjajtet e videove.
Ti kujton se me 2 -3 rreshta e komenton krejt videon?

Unë videot që sjell, nuk kam nevojë t'i komentoj, e as t'i bëjë
ndonjë përshtatje, nga se pres nga shumica të kuptohen, sepse janë
në anglsiht.
Rrallë herë sjell në gjermanisht, kur pres që ato të kuptohen vetëm
edhe duke u shikaur vizualisht.


Sa për temën e dij se ti as vetë nuk kupton çfarë çshkruan,
nga se nuk je i këtij fahut, dhe atëherë shtorhet pyetja se si je bindur
se ajo çka flitet është e vërtetë?

Sidoqoftë, nuk është e rëndësi çfarë njerëzit munden të bëjnë,
por ajo çfarë t'ishkruan, si dhe nga videot që ti sjell nuk mund të perfitojnë
asgjë: zero!


Nejse, ti ke mendimin tënd, por të isha në vendin tënd do të isha munduar
që të sjell material në anglisht, në mënyrë që tema të jetë më produktive.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pse kapesh tek videot, une nuk shoh nje ndryshim mes gjuheve te huaja perderisa ata nuk jane ne shqip. Nga qe autori i disa gjera qe shkruaj eshte italian nuk e shoh kete problemin e videos, perderisa nuk ekziston ne shqip.
Kush do thellim le ti kerkoje vete sipas asaj gjuhe qe di, nqs tema i hap kurjozitet dikujt. kaq!!

ps. ti gjithmone ben postime ku cdo rrjeth do nje teme ne vete. koncentroju pak me teper nje nje argumet te vetem qe te marresh pergjigje.
 

Aki

misfit
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Hmmm ta hedhim kete temen tek enigmat dhe misteret ose tek kuriozitetet si thoni?
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pse kapesh tek videot, une nuk shoh nje ndryshim mes gjuheve te huaja perderisa ata nuk jane ne shqip. Nga qe autori i disa gjera qe shkruaj eshte italian nuk e shoh kete problemin e videos, perderisa nuk ekziston ne shqip.
Kush do thellim le ti kerkoje vete sipas asaj gjuhe qe di, nqs tema i hap kurjozitet dikujt. kaq!!

ps. ti gjithmone ben postime ku cdo rrjeth do nje teme ne vete. koncentroju pak me teper nje nje argumet te vetem qe te marresh pergjigje.
Aty është problemi, ku gjendesh ti , është mesi i botës!

Ti harron se ka miliona njerëz që s'kanë haber se ç'thua!

Unë për vete kuptoj shumë më tepër tek ajo videoja se sa tek 1000 faqe qëti shkruan.


Po në fund të fundit, ke shumë problem të gjejsh video në anglisht?
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Zotri ricky. ti per here te pare e lexove ketu ne kete teme emrin Mario Biglino. Ndonse thelbi i temes nuk eshte argumenti qe ai shtron, keti personi une i kam disa libra, i ndjek te gjitha konferencat qe ben ne te gjithe italine dhe po kerkohet edhe jasht shteti per intervista ne tv.
Pra e njoh ne menyre perfekte dhe mund te flas pa reshtur mbi tematiken qe ai shtron.
Muhabetet po ti le ty.
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Zotri ricky. ti per here te pare e lexove ketu ne kete teme emrin Mario Biglino. Ndonse thelbi i temes nuk eshte argumenti qe ai shtron, keti personi une i kam disa libra, i ndjek te gjitha konferencat qe ben ne te gjithe italine dhe po kerkohet edhe jasht shteti per intervista ne tv.
Pra e njoh ne menyre perfekte dhe mund te flas pa reshtur mbi tematiken qe ai shtron.
Muhabetet po ti le ty.
Kritika nuk është vetëm për këtë video, por të gjitha të mëparshmet.

Të ishte vetem 1, sigurisht që nuk do të reagoja.
Janë shumë....
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Lexoni ne Testamentin e Vjeter "Ligji i Përtërirë" kap 32-8.
-Kur Shumë i Larti u dha kombeve trashëgiminë e tyre, kur ndau bijtë e Adamit, ai përcaktoi kufijtë e popujve, në bazë të numrit të bijve të Izraelit.

-Me qenë se pjesa e Zotit është populli i tij, Jakobi është pjesa e trashëgimisë së tij.


Flet per ndarjen e tokes kombeve, dhe ben fjale per ndarjen sipas femijeve te Izaraelit(sipas Bibles qe keni ju ne shtepi)
Ne fakt, ne origjinalin antik thuhet qe Elyon (Shumë i Larti) vendos kufijte sipas femijeve te Elohim (dime qe kjo fjale eshte shumes dhe perkthehet si Zot unik), pra toka dhe popujt u ndan sipas femijeve te Elohim-eve.
Dhe Yahweh i takon vetem Jakobi- nipi i Abramit. Emigron me vone ne Egjypt dhe pas disa shekujve u be tribu te cilet Yahweh i nxjerr jashte me eksodin biblik qe njohim. Dhe qe Yahweh prezantohet Mojsiut si Zoti i baballareve tu.

Qe ti kuptoni me mire kur te lexoni Biblen, duhet te keni parasyshe qe kur te hasni te shkruar si :
Shume i Larti, eshte ne origjinal = Elyon.
Zot ose El, ne orifjinal eshte = Elohim
Perendia o i perhershmi, ne origjinalin = Yahweh

Teologjia i perkthen te gjithe keta emra ne nje kuptim te vetem, qe eshte Zoti Unik. Ky eshte monoteizmi.
Por mqs Zoti eshte nje, kujt ja ndau token dhe popujt duke vene kufijt(sipas teksteve origjinale)??

Shihet pra qe kemi te bejme me disa figura hyjnore, qe ndane tokat dhe popujt duke vene kufijte sipas nje gerarkie mes tyre. Sipas Elohim dhe bijve te tyre.

Per miqt e gjuhet italjane..
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Mqs David Icke eshte i sigurte qe Ata jane ketu vertete, shohin e komandojne gjithcka, dhe, qe Ata nuk jane si ne (njerzit). Atehere ata jane me te hershem se ne ketu mbi toke, pra nje rrace tjeter. E dime qe biblikisht Adami(toksori) duhet te jete krijuar mes 6-7 mijevjecarit prara krishtit. Per kete duhet ti riferohemi arkelogjise se cfare na ofron per kete perjudhe, cfare krijesash ishisn mbi toke aso kohe?

Pa u larguar shume gjeografikisht, kemi rastet e zbulimeve ne tokat tona shqiptare-ne Kosove, por edhe te mbare Ballkanin. Zbulume te cilat i perkasin pikerisht aso kohe qe i perket Adamit bilik.
Cfare jane pra, keta krijesa qe quhen REPTILIAN..?
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Kisha po, kisha jo, nuk mund te mohohet qe ekzistojne jasht-toksoret. Kete nuk e thote do kush do, por Mons/Corrado balducci(teolog) konfermimin e tij e shoqeron me Plasmet 23-1 te Testamentit te Vjeter qe thote tekstualisht: E Zotit eshte Toka e cfare ajo permban ne te, Universi dhe banoret e tij.
Ky verset flet mjaft qare per banoret e Universit, pervec cka toka permban. Fjala Univers, Thote teologu, perseritet 66 here ne Bibel dhe Vangjel.

Po pregaditemi per nje event, nje vizite te jashtezakonshme??.:p


[video=youtube;_blVK-tjk7Y]https://www.youtube.com/watch?v=_blVK-tjk7Y[/video]
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Altri pianeti abitati

Don Nello Castello era un sacerdote di Vicenza che per primo visitٍ Padre Pio nel 1957. Egli un giorno disse a Padre Pio: "Padre, dicono che negli altri pianeti ci sono altre creature di Dio!" Padre Pio rispose: "E che vorresti che non ci fossero, che l'Onnipotenza di Dio si limitasse al piccolo pianeta Terra? E che, vorresti che non ci fossero altre creature che amano il Signore?" Ancora don Nello Castello disse a Padre Pio : "Ho pensato che la Terra è un niente, di fronte agli astri e tutti gli altri pianeti." Padre Pio di rimando: "Eh! sى, e noi usciti dalla Terra siamo nulla. Il Signore non avrà certo ristretto la sua gloria a questo piccolo pianeta. In altri ci saranno degli esseri che non avranno peccato come noi."
(Castello, Cosi' parlo', 235)

Padre, pyet mes te tjerash Don Nello, thone qe ne planete te tjera ka krijesa te tjera te Zotit....! Kam menduar qe toka nuk eshte asgje perballe asterve e planeteve te tjere..!

Padre Pio: ehh po...edhe ne te dale nga Toka sjemi asgje...! ..ne planete te tjera duhet te jene krijesa qe nuk kane bere mekate si ne.Nje deshmi tjeter e Cleonice Morcaldi qe i thote Pader Pios: " Kur me kane thene qe ka banore ne planete te tjera, besimi im eshte tundur"
Pader Pio: " E cfare? nuk deshiron qe te kete edhe krijesa te tjera? Qe plotfuqia e Zotit te jete e kufizuar vetem ne kete planetin tone te vogel?
(Cleonice Morcaldi, La mia vita, 85)
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Nje konfermim i habitshem i Presidentit te komisionit Europian. Cfare mendoni se eshte i pire apo po ben shaka me krahasime te tilla ne nje argumet tragjik te UE te rastit te daljes se Britanise nga UE.
Shaka nuk duhet te jete, sepse eshte nje moment qe nuk i le vend shakave. I dehur, me duket edhe kjo e pa mundur.
Atehere?

"Menaxheret e planeteve te tjera" jane te shqetesuar rreth Evropes..:)

 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Hahaha po po edhe planetet e tjera ... Te zgjidhim nje here keto brenda planetit tone ..ato shqetesimet dhe objektivat per asimilim te ue po me planetet tjera meremi pastaja :)
 
Top