• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

orakulli

Anëtar i Respektuar
Dhe Aristoteli esht shume i sakte.Ne forumin per gjuhen Etruske une kam bere nje zberthim te sakte te shkrimit te aristotelit per vendodhjen e qytetit te Bolsen.Zberthimin e kame bere drejtperdrejte prej gjuhes shqipe.Pasi kam mbaruar zberthimin nga gjuha Shqipe jam habit kur kam hap harten e Italise.Nuk e dija se ku ishte qyteti i Bolsenes.Kete zberthim e ka hedh dhe ne kete sit ne gjuhen Italiane por nuk e mbaj mend ne c'teme.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Atlantida esht thjesht Durresi i fundosur 12 000 vjet me pare.ka qene me tre rathe nje imatacion i syrit te njeriut.Anglishtja e cila esht pergjithesiht esht gjuha e re por ka ne zmeren e saj shume fjale po aq te vjetra sa te shqipes emrin percaktues te qytetit e ka ngaemri "si=sy"-siti si dhe shipja zyrtare qytet=syt-et,ku kemi nje transformim thjesht fonetik te "q" me 's",dhe latinshtja ka po kete origjine"civit=sivi=..sy vi,

Jo,bled bera shaka.Tek Durresi ndani gjerat kemi nje Supozim.
Ne nje teme dy postime ne kundrshtim me njera tjetren:Eshte apo jo Durresi KONTINENTI I ZHDUKUR ?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Nje video qe ia vlen ta ndiqni. 
Last edited by a moderator:
o orakulli me qe ke nje mani te deformosh cdo fjale dhe mendon se pershtatet cdo fjale dhe kuptimin e merr ne shqip po deri diku te jap mese te drejte por di mor njeri e kerkon shume kete pershtatje dhe nuk eshte rstesi qe kan vertet nje kuptim ato qe thua por rastesia nuk egzistone dhe ti ate rastesi e kerkon gjat gjith kohes
per sa i perket fjales diell qe me beri pershtypje mos mund ta deformojme dhe ne djall (satana) cfar do te thote kjo qe ne jemi bijte e djallit po ti drejtohemi bibles(zanafilles)nje liber i respektuar dhe shum i deformuar dhe keq interpretuar gjat gjith koherave??!!!!
dhe nese atlantida do te ishte durresi po te pakten nuk e di sa i informuar mund te jesh nga gjeografia e pergjithshme fizike dhe antropologjia por ne kete periudhe domethene perpara 11500 apo me shume plus minus ka qene fundi i cretacios domethene fundi i epokes se akullnajes gje qe e bene qe 78% i hemisferes veriore ka qene i mbuluar me akull dhe nje klime me nje dimer te acarte .kush do te ishte ai popull qe do te preferonte kete vend me nje jetes ekstreme kush do ishte ky popull qe mund te kishte ke territor qe te donte???
me duken paksa te egzagjiruara keto deformime fjalesh per te arritur tek gjuha jone dhe origjina e gjith gjuheve te tjera duke provuar qe ne jemi trashegimtaret me besnike te rraces se bardhe.
nuk duhet hedhur poshte per asnje arsye ne bote kjo menyr shkencore shum interesante dhe shum bindese deri diku por te mos e teprojme se po te fillojme te pershtasim gjuhen tone me gjuhet e tjera do te mund te fillojne dhe greket ,arabet,etiopianet.ckamakaguat mongolet hanet.............etj etj popuj te rendesishem ne historin e njerezimit
faleminderit per mirkuptimin
 

renard

Antarë i ri
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

atlantida eshte pak e mundur te jete duresi i sotem pasi qe ekzistjone shume teza se atlantida eshte kontinenti i amerikes .E vetmja menyre per ta marr vesh eshte keshtu profeti edgar kajs kishte thene ne njeren profeci te tij se ne monumentin e sfinkses ishte nje dere ku permes saj mund te hyej e te gjehen faktet per fundosjen e atlantides. Ne vazhdim do paraqes edhe fakte tjera ose edhe neser
 
Last edited:

land

Anëtar i ri
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Pse s'mund te jete Durresi, dhe pse Atlantida s'ka ekzistuar fare?

Mesa di une Plato e pershkruan Atlantisin me te madh se azia e vogel dhe libia te marra se bashku, ajo s'mund te jete Atlantis.

Kontradikta e madhe e Platos eshte Athina dhe Atlantida(mosperputhja ne kohe). Tribute me te vjetra u ngulen ne athine(pellasge) qe ne kohen e neolitikut 3500 vjet para krishtit, por nisi te marre trajten e nje qyteti vetem ne epoken mikenase, pra me vone, per te arritur kulmin e lulezimit ne shekullin e 5 para krishtit.
Sipas mitit Athina u themelua nga mbreti Cecrops, gjysem njeri gjysem gjarper, reptilian menjefjale.
Atlantis ka qene(thot ai) 9 mije e ca vjet perpara tij.
 

land

Anëtar i ri
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Nxenesi i Platonit, Aristoteli, nuk i dha asnje rendesi mitit te Atlantides duke e likujduar si nje shpikje te mjeshtrit te tij. Aristoteli tha. "Njeriu qe e enderroi(Atlantiden), po ai e mbyti"

------------------------------------------------------------------------------------------------

Platoni e perdori mitin e Atlantides jo per te sjelle nje fakt historik,por per te analizuar nje argument filozofik dhe politik.kontrapozicioni midis Athines qe na paraqitet si nje potence tokesore qe jeton me produktet e tokes brenda kufijve te vet.pa deshire per ekspanison,ne stabilitet,ekuiliber,autosuficence,dhe Atlantides ndryshe nga Athina si nje potence detare ne menyre te vazhdueshme ekspansive,i pelqente te rriste pasurite e saj me tregeti,dhe te zgjeronte teritoret e veta me pushtime.Athina bazohej ne nje ndarje rigoroze te klasave,ne modelin e republikes,kurse Atlantida e kishte tejkaluar nje rend te tille social per shkak te shijes se parase dhe pushtetit.Megjithse nuk mungon etika qe na kujton filozofine Sokratike<<perbuz cdo te mire materiale qe nuk eshte virtyt.pa u kujdesur per prosperitetin e tyre,ne te gjithe pasurine e tyre ne ar dhe gure te cmuar,qe perkundrazi ishte nje peshe per ta,luksi nuk i korruptonte,as pushteti nuk i bente te humbisnin kontrollin,qe per me teper kuptonin ne nje gjendje qetesie dhe thjeshtesie,qe te mirat rriten vetem nga miqesia e ndihmuar nga virtyti>>...ose referenca e vazhdueshme per origjinen hyjnore te Atlantidasve qe me epshin e tyre per para kane demtuar vetite e tyre hyjnore,sipas nje percaktimi profetik.
 

land

Anëtar i ri
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Poseidoni bie ne dashuri me Kleito-n e cila lindi 5 cifte meshkujsh binjake,me i madhi,Atlasi, u be nje mbret i madh i te gjithe ishullit dhe oqeani u quajt per nder te tij Atlantik,binjakut te tij Gadeirus/Eumelus, ju dha ne zoterim ekstremiteti i ishullit ne drejtim te shtyllave te herkulit.

Sipas Kritias 9000 vjet perpara tij u be nje lufte ndermjet atyre pertej shtyllave te herkulit dhe ketyre ketej.Atlantidasit pushtuan pjese te Libise deri nje Egjipt dhe ne kontinentin europian deri ne Tyrrhenia(gadishulli italik),dhe te gjithe njerezit e vendeve te pushtuara i bene skllever.
Athinasit ndertuan nje aleance rezistence me te tjere dhe kur kjo aleance u dizintegrua,triumfoi e vetme kunder perandorise Atlantidase.

"But at a later time there occurred portentous earthquakes and floods, and one grievous day and night befell them, when the whole body of your warriors was swallowed up by the earth, and the island of Atlantis in like manner was swallowed up by the sea and vanished; wherefore also the ocean at that spot has now become impassable and unsearchable, being blocked up by the shoal mud which the island created as it settled down ".

Athina e pare ne syte e Platonit si qyteti me rendin perfekt,triumfoi...kjo duket qarte dhe tek "republika" e Platonit.

Perse sherbeu miti i Atlantides?!per te nxjerre ne drite vlerat e shkelqyera te republikes...Athines.


PS.Tani se ku djallin e gjejne keta atlantiden ne durres, nuk e marr vesh une???
nejse shkrime pacavure dhe video koti ka sa te duash ne internet.
 

land

Anëtar i ri
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Miti i Atlantides ashtu si dhe ai i Demiurgut etc ishin perralla te shpikura nga Platoni per te spjeguar me lehte konceptet filozofike qe perndryshe do ishin te veshtira te kuptoheshin.Pyetja eshte, pse studiuesit e paranormales nuk interesohen per mitet e tjera te Platonit?!

Platoni i perdorte mitet qe shpikte si instrument didaktiko-ekspozitiv per te komunikuar ne menyre me aksesibel dhe intuitive me doktrinat e tij,si mjet filozofit i sherbente miti per te tejkaluar limitet qe nje hetim racional nuk mund ta tejkalonte,dmth me fjale te tjera Platoni e perdorte mitin si rruge alternative te mendimit filozofik.

Qyteti i Atlantides,qytet armik i Athines prehistorike qe ishte pare si nje realizim i shtetit ideal,qartesisht Athina ishte ne nje kohe pa kohe,e shikuar si qytet mitik.Ky mit platonik sherben per te na bere te njohur dicka qe nuk eshte e lidhur plotesisht me racionalen(idete jane qenie te plota dhe keshtu efektivisht te pajtuara me arsyen,racionalen)Bota sensibile eshte ne ndryshim te vazhdueshem dhe si pasoje nuk eshte nje qenie e plote,dhe keshtu nuk mund te jete plotesisht e njohur me arsyen...
Ja pse e perdorte mitin e atlantides Platoni.

ps. jane postime te miat qe i kam bere dikur diku tjeter me nick strider(por qe i pershtaten kesaj teme), gjate nje debati te nxehte me persona qe ngaterronin mitin me historine.
 

ricky_ch

******
Pe: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur


[video=youtube;Menk-eIIACo]http://www.youtube.com/watch?v=Menk-eIIACo&feature=related[/video]
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

ATLANTIDA

Aristoteli, nxenesi dhe studenti me i preferuar i Platonit ishte i bindur qe Atlantida ishte shpikur nga mesuesi i tij per finese filozofike por qe nuk kishte ekzituar ne realitet.Shekujt e mevonshem markuan nje heshtje totale per Atlantiden.Plinio I Vjetri, filozof roman, ndoqi teorine e Aristotelit duke e akuzuar Platonin e vdekur si " shpiksi i fabules se Atlantides".Por filozof , historian te tjere kishin te dhena te mbartuar nga gjeneratat por qe akoma nuk ishin te forta.Mbas nje intervali prej 1500 vjetesh nje numer i madh shkencetaresh, historianesh dhe arkeologesh filluan te manifestonin interes per kontinektin e supozuar te zhdukur ne krahun tjeter te Oqeanit.Historiani spanjoll Francisco Lopes (1510-1560) ishte i pari qe tha se Atlantida mund te ishte quajtur Amerika. Nje tjeter historian Francisco Bacon (1561-1626) tha te njejten gje si dhe gjermani Janua Joannes Bicherod (1663) tha qe "bota e re e zbuluar nga spanjollet (Amerika) nuk kishte asgje te re.
Prifti jeusit Athanasius Kircher(1601-1680) ishte i pari qe pranoi legjenden si nje ide historike positive dhe reale .Ky prift ishte nje hetues i vertete per tema te ndryshme.Ai siguroi qe "kishte deshifruar heroglife te referuara Atlantides".Sipas versionit te tij Atlantida ishte nje kontinent i vogel ne oqeanin Atlantik.Ishte me mire te thuhet nje ishull se sa nje kontinet. Dimensionet e saj gjeografike e vendosnin midis Amerikes dhe Afrikes.Nje ishull i madh ku nje varg malesh qendore vinin duke u zbutur neper ane dhe neper ujrat e shume lumenjve qe pershkonin gjithe ishullin si rrjeta e nje merimange.
Sipas teorive te Platonit ishulli kishte nje pamje te tille ; ne qender te ishullit ishte mali ku qendronte Poseidoni ne pallatin e tij.Ky mal ishte i ndare nga pjesa tjeter nga nje canal rrethor. Me pas vinte nje zone po prape rrethore qe njihej me emrin "Ultesira e brendshme" e cila ishte e ndare nga Ultesira e jashtme nga nje tjetr rreth me ujra te embla.Nje kanal qendror bashkonte te gjitha zonat tokesore me detin.Pjesa e jashtme ishte e rrethuar nga nje mur rrethor qe mbronte nga shikimet dhe kuriozet qe mund te harrinin aty rastesisht.
Siperfaqja totale (sipas Platonit) ishte rreth 800.000 milje katror.E gjitha eshte nje skeme perfekte ku kanali qendror bente rregullim e uljeve dhe ngritjeve te ujit .
Po nga e nxorri Platoni keto ide duke qene kaq larg prej vendit qe pershkruante? Arkitekete qe kane lexuar pershkrimet e Platonit kane ngelur te habitur per saktesine arkitektonike te tij.
Sigurisht nje ishull me siperfaqe te tille nuk mund te zhdukej komplet pa lene asnje lloj gjurme.Shume ishin vendet qe mendohej se rrethohej Atlantida , midis Skocise , Amerikes se Jugut , dhe nje pjese e Afrikes.Por ne asnje nga keto vende nuk u gjet as prova me e vogel e nje ekzitence njerezore inteligjente qe datonte 10.000 vjet.Mund te ishte gabuar ne shifra Platoni? Me shume se nje studiues kane dashur te takojne diferencat ne relacion qe ekziston midis viteve diellore dhe henore.Egjiptianet termin henor e kishin 30 dite, qe do te thote se periudha e then nga Platoni nga 9000 vjet do te reduktohej ne 742 vjet te sotmet .. gje e cila eshte me e besueshme.Keshtu qe mendohet se perkthimi eshte bere gabim ajo qe ka dashur te thote 100 eshte perkthyer 1000 (nga arabisht ne greqisht).Keshtu qe ngjarja duhet te kete ndodhur rreth 1500 vjet para Krishtit.
Nje teori interesante mbi kete gje vjen nga profesoir Anghelos Galanapnulos me origjine greke dhe qe besonte ne versionin e Platonit. Ne 36؛ ne veri dhe 25؛ ne lindje te detit Egje gjendeshin nje grup ishujsh qe kishin marre emrin Santorini , qe perbeheshin ne ishujt e medhenj Thera dhe Therasia dhe ishuj te tjere te vegjel qe quheshin Aprosini, Palaia Kameni, Nea Dameni dhe Mika Kameni.Te gjithe jane me origjine vullkanike. Ne 1886 pati nje shperthim te madhe vullkanik qe u studiua nga nje shkencetar francez me emrin Fouque dhe qe sherbeu si baze per Universitetin e Vjenes per te krijuar nje skeme te shperthimeve te ndodhura ne kete zone neper shekuj.
Pati nje shperthim ne vitin 198 para Krishtit ne te cilin ishulli Palaia Kameni mbiu nga ujrat e terbuar.tjeter shperthimne vitin 726 para Krishtit e zgjati kete ishull.Ne 1573 Mikra Kameni mori formen e plote.Ne 1650 nje shperthim tjeter qe çoi ne ndryshime ne ishujt e tjere.Por ne 1707 ndodhi nje shperthim Ciklop qe zgjati jo me pak se 5 vjet dhe u krijua Nea Kimena. Ne 1666 u krijua nje shtese e Nea Kimenes.


Ne kete harte jepet ideja se ku mendohet te kete qene Atlantida.
Atlantida.jpg
 

Aki

misfit
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Vete fakti se ka shume teori te ndryshme ben te mendosh qe mund te jete thjesht legjende, e po njerezut e lashte kane patur fantazi per krijim edhe pa u bazuar ne fakte(lidhur me shkrimin ne temen), po dhe mbase ka ndonje te vertete, ama qe Durresi te jete Atlantida ehhh wishfull thinking i thone ksaj.
 
Top