• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ben Blushi ndërhyn edhe në histori: Ismail Qemali ishte ‘lekist’

Arfenilla

Themelues i Forumit
Libri i ri i Ben Blushit “Kandidati” përveçse ka thumbuar kryebashkiakun e Elbasanit Qazim Sejdini flet edhe për figura historike si Ismail Qemali dhe Fan Noli
Blushi e cilëson Qemalin si “lekist” ndërsa për Nolin thotë se i vetmi akt bamirësie që ka bërë ka qenë kur i fali qenin Lef Nosit para se të ikte në Amerikë.

Madje Blushi thotë se edhe këtë e bëri që të kursente paratë e udhëtimit për të blerë cigare, pasi transporti i kafshëve me anije në atë kohë kushtonte më shumë se sa sot.

“Që Lef Nosi mes shumë që kishte në koleksion mbante portofolin e Islamil Qemalit. Kam dëgjuar se Ismail Qemali ishte një lekist i zellshëm dhe prandaj e shtova. Por nga ky detaj, historia nuk ndryshon. Megjithatë Lef Nosin nuk e kam rënduar aspak. Po, i thashë, mirë ke bërë. ا’faj ka lef Nosi nëse portofoli i Ismail Qemalit ka qenë bosh. Më e shumta mund të akuzohet se ka lënë pa ngrënë qenin e Fan Nolit. Ndoshta nuk e beson, më tha, por ishte në Wikipedia. Mund të regjistrohet si i vetmi akt bamirësie që Fan Noli ka bërë në jetën e vet. Në atë kohë transporti i kafshëve me anije për në Amerikë kushtonte më shumë se sot dhe Fan Noli i kurseu paratë për të blerë cigare”, shkruan Blushi në romanin e tij.b ..expres
 
Top