''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Berisha: Po plotësojmë kërkesat për udhërrëfyesin, në “Schengen” brenda pranverës së 2010-s
01-02-2010 / Gazeta 55 Liberalizimi i vizave, Berisha: Po plotësojmë kërkesat për udhërrëfyesin, në “Schengen” brenda pranverës së 2010-s

(UPDATE)- Qeveria po plotëson kërkesat për udhërrëfyesin e liberalizimit të vizave. Proçes ky, që do të finalizohet me sukses brenda afateve të premtuara, pra brenda pranverës së 2010-ës. Kështu u shpreh kryeministri Sali Berisha, sot gjatë mbledhjes së Komitetit Ndërministror të Integrimit, i cili pati në rendin e ditës çështjen e liberalizimit të vizave. Berisha u shpreh qeveria shqiptare është duke plotësuar kërkesat e Komisionit evropian për firmosjen e “Schengen”-it, ndërsa theksoi se gjatë këtij muaji pritet të vizitojë Shqipërinë një grup ekspertësh të KE, për të monitoruar ecurinë e proçesit. “Ne presim një grup të ri ekspertësh europianë që vijnë për të inspektuar për tu njohur me progresin e bërë për ta prekur në vend progresin në përmbushje të kushteve për këtë liberalizim. Liberalizimi i vizave mbetet detyrë prioritare e qeverisë dhe se një progres shumë të madh ka njohur proçesi i dokumentave biometrike”- u shpreh kreu i qeverisë Berisha. Në këtë pikë shefi i ekzekutivit kujtoi se “për pasaportat e vjetra është përcaktuar viti 2011 si viti i fundit i përdorimit të tyre”. “Për të gjithë ata që aplikojnë për pasaportat e reja, iu zhvleftësohet pasaporta ekzistuese”- theksoi Berisha. Ai vuri në dukje më tej se janë plotësuar kërkesat për udhërrëfyesin e vizave. Kryeministri Sali Berisha rideklaroi se lëvizja e lirë e qytetarëve shqiptar në BE pa viza, është një detyrë prioritare për të gjitha ministritë. Në vijim, Berisha u fokusua tek puna e bërë kundër krimit në vend dhe theksoi se “ka një bashkëpunim të shkëlqyer midis policisë dhe Shërbimit Informativ Shtetëror kundër krimit”. Në mbledhjen e Komitetit Ndërministror, kreu i qeverisë nënvizoi edhe miratimin e ligjit për skafet që pritet të bëhet brenda ketij muaji ne kuvend.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Hahahahahah nga nentor /dhjetori u be pranvere hahahaha LOL LOL sa mire qe endrra e Shqiptarit viza nuk po vdes akoma LOL
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

na gjej nje shkrim qe berisha ka premtuar se ne Nentor do liberalizohen vizat?
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Burrel me behet qejfi per entuziazmin tend dhe te c''do shqiptari.Duke lene menjane preferencat politike dhe duke hedhur nje shikim realist kemi per te pare qe liberalizimi i vizave nuk eshte dhe nuk ka qene ndonjehere nje fitore e ketij apo atij krahu politik .Liberalizimi do te vije sepse kishte kohen te vinte,eshte ne interes te BE ne rradhe te pare ky liberalizim duke pare krizen ekonomike qe e ka perfshire, qofte edhe nje kacidhe me shume te hyje ne xhepat e tyre eshte ndihmese .Nje turist me shume, disa lek me shume,nje hallexhi me shume neper spitalet Europiane, nje fitim tjeter, etj etj Europa mundet tashme ti liberalizoje vizat edhe me shqiperine sepse nuk ka me friken e ikjeve masive te shqiptareve dhe nguljen e tyre ne keto vende,ata qe iken nga shqiperia iken dhe nuk priten liberalizim vizash,ndersa ata qe kane mbetur mbeten se ashtu kane zgjedhur.Pas ketij liberalizimi do te duket vullneti dhe kapaciteti i politikaneve shqiptare,sepse nuk do te munden me te kapen pas nje fije kashte qe tashme ka marre flake,nuk do te munden me qe programi i tyre kryesor para dhe pas ardhjes ne pushtet te jete liberalizimi i vizave, si kane bere keto 19-20 vjet.Tani me do te duhen programe te verteta se si mund te mbijetoje shqiperia ne kete katrahure qe quhet globalizim,do te duhen programe punesimi,shkollimi etj qe te mund te jemi konkurues.Liberalizimi i vizave nuk eshte nje merite qe duhet ta marre politika, jo e jo populli shqiptar, por eshte nje merite qe i takon ekskluzivisht vetem faktorit kohe.Jemi thjesht konsumatore pa prodhim te brendshem, qe megjithese te paket ne numer jemi nje ndihmese sado e vogel per kur.. plake Europe
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Liberalizim vizash nuk besoj se do te kete per shumicen e shqiptareve.Para nje muaji lexova nje artikull te radios gjermane Dojce Velle lidhur me viziten e disa turisteve Serbe ne Gjermani pas hapjes se Shengenit per 3 vendet Ballkanike Serbi,Mal i zi e Maqedoni qe perfituan liberalizim vizash.Ne aeroport pas mbritjes se ketyre turisteve serbe, pyetja e pare qe benin doganieret gjermane ishte kjo :cila eshte garancia financiare e juaj per kete vizite dhe sa kohe do te qendroni.Perballe kesaj pyetjeje shumica e shqiptareve do te mbeten te shtangur dhe nuk do te japin pergjigje pozitive.Ata persona qe kane te ardhura ekstra nuk e kane pasur dhe nuk e kane problem kete liberalizim vizash.Megjitheate te shohim se sa reale eshte ky premtimi iBerishes.Te shpresojme te mos jete genjeshtra e radhes.
 

Bessy87

Anëtar i ri
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Se si me duket tani ky muhabeti i liberalizimit te vizave...kur thone ca shoke te mite,ja shyqyr presim te hiqen vizat...se mos provuan te shkojne ne ambasade dhe nuk ua dhane nje vize!!!. LEKET JANE PROBLEM SOT. PO TE KEM ATO BOTES I BIE PERQARK (BE nuk te ben pershtypje pastaj)
 

WxP

Antarë i Respektuar
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Do lirohen vizat do lirohen sic u liruan edha martesat e mashkull me mashkull
 

Attachments

  • 19551_1193019830993_1393331220_30480571_2801362_n.jpg
    19551_1193019830993_1393331220_30480571_2801362_n.jpg
    9.4 KB · Shikime: 15

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Do lirohen vizat do lirohen sic u liruan edha martesat e mashkull me mashkull
HAHAHAAHAHAH sbesoj se lirohen vizat jo .a po lirohen vizat per kroaci kush ka dokumenta italiane te levizi pa vize,por ne shqiperi pak si zor por shume zor .Nuk permbushim asnje standart,shikoni statistikat e mos u merni me genjeshtrat e saliut.
 

Opium

Dyrrah
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Gazeta Sala foli :p
Ce dum europen ne kur mund te behmi si zvicra...
Me pas me ligjet qe ben ky qe kemi per kryeminister as nuk i studion , nje ane esht ti plotesoj kushtet po ligjet dun studim se nuk mund ti pershtaten cdo vendi ;)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

HAHAHAAHAHAH sbesoj se lirohen vizat jo .a po lirohen vizat per kroaci kush ka dokumenta italiane te levizi pa vize,por ne shqiperi pak si zor por shume zor .Nuk permbushim asnje standart,shikoni statistikat e mos u merni me genjeshtrat e saliut.

ca flett ti!! "Situata eshte nen kontroll" (LOLLOL vdes per kte shprehje..te jozefines) lum si ne:D
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Neve qe na i hoqen vizat jemi ''kenaq'' tuj shetit :( hahaha..gjithe Europes qark i ram hahahhah...Po he re se do behet...Durim lol! :D
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Vizat do heken ne pranver ose ver per shqiperin edhe bosnjen ajo eshte me se e sigurt nuk po e thojn ket vetem sali berisha ose qeveria e shqiperis , plot te huaj te BE-s sidomos kjo e fundit qe erdhi ne Kosove tha qe deri veres vetem Kosova do mbes pa liberalizim te vizav , SI MUJ ME MARR NI PASSOSH TE SHQIPERIS mund te me tregoj dikush :p .
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Do lirohen vizat do lirohen sic u liruan edha martesat e mashkull me mashkull

e ver8 nga humbi ky lajmi???
pse su be gje??:D:D:D

sa x vizat,ehuuuuuuuuuuuuuuu e merr cmimin oscar si mashtrusi me i madh i koherave ky shoku sali:p:p
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

po he pra se ate po presim..
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Vizat do heken ne pranver ose ver per shqiperin edhe bosnjen ajo eshte me se e sigurt nuk po e thojn ket vetem sali berisha ose qeveria e shqiperis , plot te huaj te BE-s sidomos kjo e fundit qe erdhi ne Kosove tha qe deri veres vetem Kosova do mbes pa liberalizim te vizav , SI MUJ ME MARR NI PASSOSH TE SHQIPERIS mund te me tregoj dikush :P .

Qe te marresh passaporten Shqiptare gjeja e pare qe duhet te jesh eshte te jesh Shqiptar ti fatkeqsisht nuk hyn ne Shqiptaret e Kosoves me vjen keq ty te jepet vetem passaporta qe shkruan nga e djathta ne te majte me zhgaravina
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Burrel me behet qejfi per entuziazmin tend dhe te c''do shqiptari.Duke lene menjane preferencat politike dhe duke hedhur nje shikim realist kemi per te pare qe liberalizimi i vizave nuk eshte dhe nuk ka qene ndonjehere nje fitore e ketij apo atij krahu politik .Liberalizimi do te vije sepse kishte kohen te vinte,eshte ne interes te BE ne rradhe te pare ky liberalizim duke pare krizen ekonomike qe e ka perfshire, qofte edhe nje kacidhe me shume te hyje ne xhepat e tyre eshte ndihmese .Nje turist me shume, disa lek me shume,nje hallexhi me shume neper spitalet Europiane, nje fitim tjeter, etj etj Europa mundet tashme ti liberalizoje vizat edhe me shqiperine sepse nuk ka me friken e ikjeve masive te shqiptareve dhe nguljen e tyre ne keto vende,ata qe iken nga shqiperia iken dhe nuk priten liberalizim vizash,ndersa ata qe kane mbetur mbeten se ashtu kane zgjedhur.Pas ketij liberalizimi do te duket vullneti dhe kapaciteti i politikaneve shqiptare,sepse nuk do te munden me te kapen pas nje fije kashte qe tashme ka marre flake,nuk do te munden me qe programi i tyre kryesor para dhe pas ardhjes ne pushtet te jete liberalizimi i vizave, si kane bere keto 19-20 vjet.Tani me do te duhen programe te verteta se si mund te mbijetoje shqiperia ne kete katrahure qe quhet globalizim,do te duhen programe punesimi,shkollimi etj qe te mund te jemi konkurues.Liberalizimi i vizave nuk eshte nje merite qe duhet ta marre politika, jo e jo populli shqiptar, por eshte nje merite qe i takon ekskluzivisht vetem faktorit kohe.Jemi thjesht konsumatore pa prodhim te brendshem, qe megjithese te paket ne numer jemi nje ndihmese sado e vogel per kur.. plake Europe

nuk jam dhe aq entuziast per veten time sepse une isha jasht shteti per 11 vjet dhe u ktheva me deshiren time dhe me bindjen e plote qe ne shqiperi eshte me mire se jashte, por per nje nivel te shoqerise shqiptare edhe entuziazmi ka vend.

nuk ka qene dhe nuk eshte ceshtje kohe por ceshtje politike,
nje politike e mire ne interes te vendit do ta kishte cuar shqiperine me shpejt perpara qofte ne Nato , Liberalizim vizash per qytetaret apo BE,

prsh po te marrim Kohen e Zogut njerezit levznin te lire, kurse ne kohen e Enverit as qe behesh fjale, por dhe ne kohen e krahut te majte politik as qe u be ndonje gje qofte dhe ne dobi te kesaj pune.

z, leon duhet te kuptosh qe politika e djathte i ka zhvilluar vendet kudo ne bote, e majta eshte shpikur me vone thjesht per te kundershtuar dhe per te qene ne Opozite dhe keshtu ka ngelur ne shumicen e rasteve.

prandaj te keni besim se vetem krahu i dhathte sepse eshte e vetmja alternative te zhvilloje shqiptaret.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

Vizat ka shume mundesi qe te liberalizohen nga korriku i ketij viti
dhe kjo nuk eshte sukses i politikes shqiptare , por nje deshtim dhe njeturp per te ,
pasi pikerisht klasa politike ka bere qe te mos liberalizohen shume kohe me pare .
N q s nuk liberalizohen ne korrik , atehere politikanet shqiptare duhet te mbajne pergjegjsi ligjire ,
si Sala me shoket ashtu dhe Edi me shoket.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: ''Berisha'' liberalizimi i vizave brenda pranveres 2010.

nuk jam dhe aq entuziast per veten time sepse une isha jasht shteti per 11 vjet dhe u ktheva me deshiren time dhe me bindjen e plote qe ne shqiperi eshte me mire se jashte, por per nje nivel te shoqerise shqiptare edhe entuziazmi ka vend.

nuk ka qene dhe nuk eshte ceshtje kohe por ceshtje politike,
nje politike e mire ne interes te vendit do ta kishte cuar shqiperine me shpejt perpara qofte ne Nato , Liberalizim vizash per qytetaret apo BE,

prsh po te marrim Kohen e Zogut njerezit levznin te lire, kurse ne kohen e Enverit as qe behesh fjale, por dhe ne kohen e krahut te majte politik as qe u be ndonje gje qofte dhe ne dobi te kesaj pune.

z, leon duhet te kuptosh qe politika e djathte i ka zhvilluar vendet kudo ne bote, e majta eshte shpikur me vone thjesht per te kundershtuar dhe per te qene ne Opozite dhe keshtu ka ngelur ne shumicen e rasteve.

prandaj te keni besim se vetem krahu i dhathte sepse eshte e vetmja alternative te zhvilloje shqiptaret.

Burrels djali kur ta ndjen flet me llogjike dhe ke qejf te te lexosh [megjithese keto jane dite te rralla] Ore une kam besim te plote te krahu i djathte, po meqense jam me nje profil arsimi te ulet si shume shqiptare ,bej zor te dalloj se cila eshte e djathta.Mua me duken te gjithe te nje krahu keta nga do qe te kethehem majtas djathtas keta me dalin bashke, Saliu dhe Edi si dy binjake siameze te ngjitur nga koka .
 
Top