• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

BHAVAGAD GITA ( 5 mije vjet ) Libri i shenjte Indian

KAON

Anëtar Aktiv
DEHINOSMI YATHA DEHE KOMARAN YOVANAM JARA TATHA DEHANTHARA PRAPTIR DHIRAS TATRA NA MUYATI

Me te njejten lehtesi qe kemi kaluar nga femijeria ne adoleshenc dhe ne pleqeri ,,me te njejten lehtesi ne momentin e vdekjes mund te pervetsojme një trup te ri!
 

ricky_ch

******
Një bullshit i radhës...
 

ricky_ch

******
C'fare gjuhe është kjo?
Gjuhë vullgare, pse, çfarë prite?
Besoj se paske kuptuar as vetë çfarë ke sjellur.

Na vjen ketu me një rresht filozifik si çlirimtar, dhe pret
një pritje me brohoritje masovike...???
 
Last edited:

KAON

Anëtar Aktiv
Gjuhë vullgare.
Pse, çfarë prite?
Qenke i pa informuar, quhet gjuha Sanskrishte ! Nena e gjuheve qe sot fliten neper bote. Gjuha shqipe është bija e kesaj gjuhe hyjnore. Sipas hulumtive flitet se latinishtja është formuar pas shqipes ,por keto mbeten akoma te pa vertetuara zyrtarisht. Prandaj para se te shkruash informohu!
 

KAON

Anëtar Aktiv
Po jap ca shembuj per kete
SANSKRITISHT - SHQIP

name - emri (nga nami që e ka edhe shqipja)

nata - nata

çlath - çlith (pra lëshoj)

da - dha

varga - varg

viçesa - viç

bahra - barra

giri - guri

arita - arrita

vartitum - vërtita

peja - pija

ulka - yllka

pa - pa

trapa - trup

krimi - krimbi

arja - ari

krija - kryeja

ka - kë

lipsu - lipës

lap - llap

ratha - reth

prer - prerë, prej, pres

paka - pjek

vrana - e vrame

vali -valë

trut - tret

tiras - thërras

tila - thela

vasu - vashë

val - valle

vas - vesh

kleça - kleçka

suni - çuni

nusa - nusja

ramja - i ramë( i rënë)

vasa - vise

supa - supa

fal - fal

man - mand, mendoj

gata - gota

tata - tata

gatita - gatita

bhuta - bota

pura - para (pra që është përpara)
 

ricky_ch

******
Qenke i pa informuar, quhet gjuha Sanskrishte ! Nena e gjuheve qe sot fliten neper bote. Gjuha shqipe është bija e kesaj gjuhe hyjnore. Sipas hulumtive flitet se latinishtja është formuar pas shqipes ,por keto mbeten akoma te pa vertetuara zyrtarisht. Prandaj para se te shkruash informohu!
Po , interesant që qenke.
 

ricky_ch

******

ricky_ch

******
Me te paren u more vesh!
Me te dyten spo te marr vesh ?!
E po mendimi im ishte për të parën që ke thënë
në fillim, dhe vetëm ti e din çfarë ke dashur të thuash,
ndërsa këto të fundit (, për gjuhën sankrishte dhe fjalët) s'dua te
komentoj sepse s'është tema.

Pra është mendimi im akoma njësoj për fillimin, për thënjen që ke sjellur
nga hindishtja...

E ti, duhesh dijtur, se kur sjell diçka këtu, jo të gjithë pajtohen ...
 

KAON

Anëtar Aktiv
E po mendimi im ishte për të parën që ke thënë
në fillim, dhe vetëm ti e din çfarë ke dashur të thuash,
ndërsa këto të fundit (, për gjuhën sankrishte dhe fjalët) s'dua te
komentoj sepse s'është tema.

Pra është mendimi im akoma njësoj për fillimin, për thënjen që ke sjellur
nga hindishtja...

E ti, duhesh dijtur, se kur sjell diçka këtu, jo të gjithë pajtohen ...
E para un kam postuar temen time dhe ne vendin e duhur.
E dyta ti e kuptove shum mir se çfarë kam dashur te them,panvarsisht nese pajtohesh apo jo. Nuk e di kujt besimi i takon ti por, kjo nuk te lejon ty te thuash bullshit e gjera te zhargonit negativ. Sepse është shum e thjesht qe tja nis dhe un duke te denigruar besimin tend. Pra kjo nuk është e nevojshme sepse pas ketyre nis ajo lufta e besimit qe as me intereson por edhe me bezdis. Per rrespekt njerezor po e kaloj kete.
E treta nuk është hindishte por Sanskrishtishte ,gjuhe e cila nuk perdoret nga njerezit e thjesht prej mijera vjetesh. Nese do kishe ndopak interes duhet te lexosh me shum,,,se mesa pash un ne ate qe shkruajte u nise nga feja jote e jo nga ajo qe lexove.

Ste pelqen mos u pajto por mos u tejkalo perderisa nuk ke mundesin (bagazhin)
 

ricky_ch

******
E para un kam postuar temen time dhe ne vendin e duhur.
E dyta ti e kuptove shum mir se çfarë kam dashur te them,panvarsisht nese pajtohesh apo jo. Nuk e di kujt besimi i takon ti por, kjo nuk te lejon ty te thuash bullshit e gjera te zhargonit negativ. Sepse është shum e thjesht qe tja nis dhe un duke te denigruar besimin tend. Pra kjo nuk është e nevojshme sepse pas ketyre nis ajo lufta e besimit qe as me intereson por edhe me bezdis. Per rrespekt njerezor po e kaloj kete.
E treta nuk është hindishte por Sanskrishtishte ,gjuhe e cila nuk perdoret nga njerezit e thjesht prej mijera vjetesh. Nese do kishe ndopak interes duhet te lexosh me shum,,,se mesa pash un ne ate qe shkruajte u nise nga feja jote e jo nga ajo qe lexove.

Ste pelqen mos u pajto por mos u tejkalo perderisa nuk ke mundesin (bagazhin)

Unë akoma mendoj ashtu siç e kam thënë në fillim,
vetëm më prit sa të zbuloj një gjuhë të re që tingëllon
më mirë...

Ore ti zotërote, unë e dhash mendimin tim, sa i përket thënjes, pa u bazuar,
në fe, e as ndonjë gjuhë qe është thënë, por nga shqipja që e kuptova...

Eh tani , ti çfarë ke sjellur në diskutim: dmth e fajlisë në fillim, apo diçka tjetër.
Prite të gjithë të pajtohen me të?
 

KAON

Anëtar Aktiv
Unë akoma mendoj ashtu siç e kam thënë në fillim,
vetëm më prit sa të zbuloj një gjuhë të re që tingëllon
më mirë...

Ore ti zotërote, unë e dhash mendimin tim, sa i përket thënjes, pa u bazuar,
në fe, e as ndonjë gjuhë qe është thënë, por nga shqipja që e kuptova...

Eh tani , ti çfarë ke sjellur në diskutim: dmth e fajlisë në fillim, apo diçka tjetër.
Prite të gjithë të pajtohen me të?
Po jo mo zotri, ty nuk te parashikova fare qe do vije njeher !

Ti ja kepute sic te desh qefi duke mos analizuar cdo te thote kjo thenie, kush e ka then ,,e qe kur është then mo zoteri.

Un ketu kam sjell një thenie te shkeputur nga LIBER I SHENJTE dhe nga një gjuhe qe ka prejardhjen i gjith njerezimi dhe qe per ty jan bullshit... !

U morem vesh?
 

ricky_ch

******
Po jo mo zotri, ty nuk te parashikova fare qe do vije njeher !

Ti ja kepute sic te desh qefi duke mos analizuar cdo te thote kjo thenie, kush e ka then ,,e qe kur është then mo zoteri.

Un ketu kam sjell një thenie te shkeputur nga LIBER I SHENJTE dhe nga një gjuhe qe ka prejardhjen i gjith njerezimi dhe qe per ty jan bullshit... !

U morem vesh?
E dij mor paraspur, çfar thot thënja , por nuk kuptoj
pse me çdokusht duhet pajtohet njeriu me të???


Po në fund të fundit s'prish punë nga është këputur apo kush e ka thënë,
bullshit mebetet akoma bullshit!
 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Qenke i pa informuar, quhet gjuha Sanskrishte ! Nena e gjuheve qe sot fliten neper bote. Gjuha shqipe është bija e kesaj gjuhe hyjnore. Sipas hulumtive flitet se latinishtja është formuar pas shqipes ,por keto mbeten akoma te pa vertetuara zyrtarisht. Prandaj para se te shkruash informohu!
Po babai kush është?
 

KAON

Anëtar Aktiv
E dij mor paraspur, çfar thot thënja , por nuk kuptoj
pse me çdokusht duhet pajtohet njeriu me të???


Po në fund të fundit s'prish punë nga është këputur apo kush e ka thënë,
bullshit mebetet akoma bullshit!
O shqipe mir qe flet dialekt po fute ne kllapa ne gjuhe letrare te merremi vesh (paraspur = ?)

O zotri po nuk pres te pajtohesh me shkrimin,,do ishte absurditet.

Un sipas mendjes time, pa e bere një analiz nuk me flet bytha para gojes?!

Shendet e te mira!
 
Last edited:

KAON

Anëtar Aktiv
AVINASI TU VIDDHI YENA SARVAM IDAM TATAM

Koshienca është ajo qe zhvillohet ne një trup dhe ajo është e perjetshme

Bhagavad Gita
 

ricky_ch

******
O shqipe mir qe flet dialekt po fute ne kllapa ne gjuhe letrare te merremi vesh (paraspur = ?)

O zotri po nuk pres te pajtohesh me shkrimin,,do ishte absurditet.

Un sipas mendjes time, pa e bere një analiz nuk me flet bytha para gojes?!

Shendet e te mira!
E po për çfarë çon aq pluhur?

Hajd me të mira edhe nga dialekti.
 

ricky_ch

******

ricky_ch

******
O njesh fjala ka fuqi, varet si e perdor...un gjithmon kam pas parim ne jete se një fjale e mir menduar vlen sa një thesar!
Po de, edhe unë mendoj për bullshit....se ka fuqi të madhe!
Djhe besom se e kam menduar dhjetra mijëra herë derisa e kam thënë!
 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Brahma...!
Krijuesi i materies ... Greket e lasht e quanin DIMIURGU
Indianet dhe Greket thojne shume gjera por gjuha është si puna e zjarrit. Te pretendosh cila është me e vjetra është e pakuptimt dhe te pretendosh qe x gjuhe është nena e gjuheve qe fliten neper bote është akoma edhe me e pakuptimt. Shembujt qe ke sjell ti me lart i gjen midis gjuheve indio europiane por ato shembuj nuk do i gjesh midis sankrist dhe ndonje gjuhe tjeter qe nuk i perkete gjuheve indio europiane. Nuk po bejne dot lidhjn Albanian - Iliarian e jo me te bejne lidhjen e gjuhes sone me një gjuhe qe është folur ne një mini kontinent tjeter.

Por nuk është e paktuptimt nese e krahason me Greqishten apo latinishten, per nga ndikimi, por ndikimi ste ben nene dhe as me te vjeter. :)
 

ricky_ch

******
Ndërsa i kërkoj 100000 herë stafit falje që i del punë për
t'i fshirë postimet....
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Ndërsa i kërkoj 100000 herë stafit falje që i del punë për
t'i fshirë postimet....
po jo mos kerko falje.... sepse ka plote te tilla :D
 
Top