• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Bie Qeveria e Mustafës, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme’!

legjenda

Tetova
Burime të sigurta brenda Qeverisë së Kosovës i kanë thënë Gazetës NewBorn se Qeveria në krye me Isa Mustafën nuk do të ketë jetë të gjatë, pasi që opozita e vendit po këmbngulë se do ti bllokojë të gjitha seancat deri sa të tërhiqen nënshkrimet për dy marrëveshjet e fundit, atë për Demarkacionin me Malin e Zi dhe atë për Asocacionin e Komunave Serbe, madje këtë po e pranojnë edhe vetë zyrtarët brenda Qeverisë.

I njejti burim ka thënë se më rënien e Qeverisë vendi shkon në zgjedhje të parakohshme. ‘’Nuk ka rehati, opozita nuk po pranon dialog për marrëveshjet, ata po kërkojnë vetëm tërheqje të nënshkrimeve, gjë që është shumë e pakët të ndodhë. Ndërsa një bllokim i tejzgjatur mund të qoj vendin në zgjedhje të parakohshme’’, ka thënë ky burim.

Ngjashëm thuajse thonë edhe burime brenda opozites. Një burim brenda opozites, por që është zyrtarë i lartë brenda partive opozitare, ka thënë për Gazetën NewBorn, se ata në asnjë moment nuk do të heqin dorë nga dy kërkesat e tyre, madje sipas këtij burimi arrestimi i Albin Kurtit, e ka tensionuar gjendjen edhe më tepër që të mundësohet një dialog ‘’Nuk ka dialog, nuk ka marrëveshja, ka republikë pa marrëveshje, nuk lejojmë shtet brenda shtetit, kjo qeveri me në krye me Isa Mustafën e zëdhënësin e tij Hashim Thaçin i kanë dy rrugë, ose ti tërheqin nënshkrimet ose të bie kjo qeveri e cila po e shkatërron pafundësisht vendin’’, tha ky burim.

Nga ana tjetër dhe sipas disa analistëve zgjidhja mes dy palëve mund të bëhët vetëm nëse përseri sikurse edhe herave të tjera ndërhyn faktori ndërokombëtar.

Por, më e rëndësishmja është se si do të bëhët zgjedhja e Presidentit, kur dihet se në mars të vitit 2016 presidentes së tanishme Atifete Jahjagës i skadon mandati, deri sa me marrëveshjen e koalicionit PDK-LDK, shkruhet se Hashim Thaçi do të jetë president i ri. Por shkuarja në zgjedhje të parakohshme do ti ndryshojë nga themeli gjërat.

Nëse edhe përfundimisht vendoset të shkohet në zgjedhje edhe KQZ-ja është gatshme ti organizojë ato, pasi që një gjë e tillë kërkohet edhe me Kushtetutë.


© ZHURNAL.mk
 
Top