• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

"Bima qe ha delet " lulezoi pas 15 vjetesh

PiNkY

Anëtar i Nderuar

Londër, 25 qershor - “Bima ekzotike që han delet” (Puya chilensis) lulëzoi për herë të parë në Shoqërinë mbretërore për hortikulturë në Britaninë e Madhe, pas 15 vjetësh nga mbëltimi.

Kjo bimë (Puya chilensis) në këtë kopsht rritet tash 15 vjet, është e lartë katër metra e gjysmë dhe ka formuar një bazë gjembore.

Emri i saj nuk është aq i këndshëm dhe s’është krejt i saktë, por ajo gjithsesi ushqehet me mish kafshësh.

Në ambientin e saj natyral në Kil, kjo bimë shfrytëzon gjembat për të kapur dele dhe kafshë të imta, që i afrohen. Pasi kafshët ngordhin nga uria dhe dekompozohen, ato veprojnë si plehra për të ushqyer bimën përmes tokës.

“Kujdes! Mos u afro!” Kështu në kushte të kontrolluara në Shoqërinë mbretërore për hortikulturë kjo bimë është rritur me dietë të plehut të lëngshëm, kurse hortikulturisti Cara Smith sqaron:

Prindërit s’kanë pse të frikësohen që me fëmijët e tyre të vijnë për ta parë këtë bimë, meqë ajo rritet në një ambient të rrethuar të kopshtit dhe gjembat e saj vdekjeprurëse janë larg nga vizitorët. /koha.net/

 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: "Bima qe ha delet " lulezoi pas 15 vjetesh

Un thahs si i haka delet , lol i ngordhka me helmin e saj dhe dekompozimi beka qe bima te jetoj .Po kjo svriska vetem dole kjo çfarë ti dali perpara e coka nen dhe .
 

Zana1

Braveheart
Titulli: "Bima qe ha delet " lulezoi pas 15 vjetesh

e shyqyr :p
 
Top