• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Bisedime për qeverinë e re shqiptare

redi-

Anëtar i Respektuar
Dy ditë para takimit të paralajmëruar midis kreut të maxhorancës së djathtë Sali Berisha dhe atij të LSI-së, Ilir Meta, partia e dytë më e madhe e së majtës shqiptare, vazhdojnë bisedimet intensive për krijimin e kabinetit të ri qeveritar.
Kryeministri aktual Berisha, i cili do të udhëheqë edhe qeverinë e re, duket se do të ftojë në përbërjen e saj jo vetëm pjestarë të partive parlamentare, por edhe të partive të tjera aleate me të cilat PD ishte në koalicion në zgjedhjet parlamentare të 28 qershorit.

Në nivel ministriash do të jenë përfaqësuesit e PD-së, PR-së dhe PDI-së, ndërsa ata të partive jo parlamentare do të jenë në qeveri në nivele më të ulta.

Nga ana e saj Lëvizja Socialiste për Integrim, ndoshta për shkak të ndryshimit të kursit të saj në raport me të djathtën, nuk po shfaq detyrimin për të sjellë në qeveri partitë e koalicionit të saj të majtë.

Zyrtarë të lartë të kësaj partie kanë bërë të ditur se ajo synon që në qeverinë e re të drejtojë dikasteret e shëndetësisë, arsimit dhe ekonomisë.

ثshtë bërë gjithashtu e ditur se kreu i kësaj partie Ilir Meta, do të jetë pjesë e ekzekutivit të ardhshëm, por njëkohësisht do të drejtojë dhe partinë.

Sikurse është bërë e ditur, qeveria e re që pritet të krijohet, do të quhet “qeveria e integrimit europian”. Ajo është qeveria e tretë e përbashkët midis të majtëve dhe të djathtëve, pas qeverisë së stabilitetit në vitin 1991 dhe asaj të pajtimit kombëtar në vitin 1997, qeveri të cilat janë përfolur mjaftë për bashkëpunimin midis të majtës dhe të djathtës.

Qeveria e re parashikohet të ketë shumë objektiva. Nëse ju referohemi deklaratave të kryeministrit Berisha, prioritet do të jetë punësimi, zhdukja e varfërisë, vazhdimi i veprave të mëdha infrastrukturore, ndërsa epërsi të LSI-së paralajmërohet të jenë integrimi, arsimi, ekonomia, shëndetësia dhe bujqësia.
 
Private conversations
Help Users
    Top