• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Botëkuptimi!

Gazolina

Moskokecarese
Vendndodhja
Wanted!!!
Botëkuptimi, sistem pikëpamjesh, nocionesh dhe përfytyrimesh mbi botën në përgjithësi, mbi vendin që zë njeriu në të dhe mbi rolin që ai luan..
Problemi themelor i çdo botëkuptimi është raporti midis materies dhe ndërgjegjës, qënies dhe mendimit.


Botëkuptimi është njeriu përballë botës dhe fenomeneve të pafund që e rrethojne. Ai nuk është i qëndueshëm, është një qëndrim empirik që bazohet në intuitën dhe jo në lidhje logjike shkak-pasoje.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Botëkuptimi!

Botekuptimi eshte nje kontekst i gjere,e ka shprehur shume bukur Gazolina me perkufizim se cfare eshte botekuptimi...Botekuptimi eshte shume i gjere,ndahet ne shume kategori,kjo ne varesi te njeriut...Kemi botekuptim fetar,filozofik,panteist,kombetar etj etj...Jane te gjithe nje teresi pikepamjesh dhe konceptesh dhe tek njeriu shfaqen ne menyra te ndryshme....Ti kapesh ti analizosh te gjitha botekuptimet do ishte shume e veshtire,pasi secili eshte i ndertuar ne baze te njeriut e ska nje perkufizm te sakte,pak a shume eshte dicka relative...
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Vendndodhja
SHQIPERIA ETNIKE
Titulli: Botëkuptimi!

Botkuptimi eshte menyra se si ti i merr apo i kupton gjerat te cilat per njerez te ndryshem mund te jene plotesisht te ndryshme.
Ose: Nuk eshte dicka ashtu si e thua ti karshi tjetrit, por si e merr ai/ajo te cilit/ciles ia drejton.
 
Top