• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Bufi mban sekretin e dëgjimit të përhershëm


Shqisa e dëgjimit dhe ajo e shikimit nuk mbeten të njëjta për njeriun që nga lindja e deri në momentin që vdes.

Por, në ndryshim nga njerëzit, shkencëtarët besojnë se zogjtë ruajnë dëgjimin deri në sekondat e fundit të jetës së tyre dhe pikërisht studimi i shpendëve mund të na çojë në zbulimin e një kure për riparimin e tij.

Studiuesit në Universitetin e Oldenburg thonë se ndryshe nga shikimi, të paktën ditën, dëgjimi sidomos i bufëve është i njëjtë përgjatë gjithë jetës së tij, madje dëgjimi i mprehtë është mekanizmi kryesor që ata përdorin për të gjuajtur.

“Qelizat ndijuese të njeriut nuk mund të riparohen po u dëmtuan e për pasojë dëgjimi i humbur pjesërisht, apo plotësisht nuk mund të rikthehet. Por bufët janë në gjendje që të riparojnë këto qeliza njësoj siç njeriu shërohet nga një plagë e lehtë në trup”, thotë Georg Klump, udhëheqës i studimit.

Në studim u përdorën 7 bufa të kapur, që më pas u orientuan vetëm përmes tingujve që të gjenin ushqimin e tyre dhe u vu re, se edhe bufi më plak, që ishte 23 vjeç (në vite njerëzore mbi 100-vjeçar) arrinte ta gjente me të njëjtën shpejtësi si bufët e rinj ushqimin dhe prenë e vet.

Studiuesit thonë se deri në moshën 65-vjeçare njeriu humbet 30 decibel nga shqisa e dëgjimit.

© SYRI.net
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pra te dashur kalamaja, kur tjetri ju thot "buf", merreni si kompliment lol
 
Private conversations
Help Users
    Top