Burra që urrejnë gratë !

Hi 😁 Ora eshte 01:40 😂 ju do thoni po c’ben zgjuar moj korbe ?😂Epo ja , spo me merr gjumi , pas disa perpjekjesh te deshtuara per te fjetur , plus dhe pasi sistemova sirtaret me themel , pash nja ca postime ne insta , ju pergjigja ca komenteve ne tik-tok dhe pasi mbusha barkun me “pislleqe”(ps cokollata😂 djeta na la shendetin ) kuptova qe po harxhoja kohe nga jeta ime kot 🤣dhe ceshte me e keqa ne nje menyr aspak inovative dhe fryt dhense . Mendova pse mos te futem cik ne fv dhe te shikoj ca behet 🧐 ..pasi u futa kalova 30 minuta duke ju lexuar dhe ja ku jam ne mesin tuaj 🤠Sa shumm u zgjata ..se po devijoj dhe nga tema . Doja tju flisja per trilogjine e autorit Stieg Larsson . Pa dyshim ne gjith grumbullin e autorve qe kam lexuar Stieg eshte nje nder me te veshtiret , metoda e tije e te shprehurit ngjason shum me Marques sipas mendimit tim gjithmon 🤷🏼‍♀️. Kisha kohe qe i kisha ne shtepi 3 librat por sa her nisesha ti lexoja gjithmon lodhesha nga ngarkesa e shumte e infove ,detajeve te ster holluara , por pasi mora guximin ti lexoja ne maje te ktije vitit i mbarova me nje fryme te tre . Tre librat kan ne fokus abuzimin , keqtrajtimin , percmimin etjer etjerrrr drejtuar femrave.Me pak fjal , cdo gje negative qe mund te marri nje femer nga nje burre ne kte bote ku jetojme e gjeni ne trion te pershkruar ne nje menyre aq te natyrshme nga Stieg , sa her her cdo gje qe lexon te duket surreale .Nuk ju a sugjeroj zemrave te dopta😝. Pa dyshim eshte nje nder librat me magjepses qe kam lexuar , pavarsish qe me ka strapa lodhur ne fillim 😅. Trioja ka cdo gje brenda , drame horror , romance , mister GJITHCKA , ndaje nqs vendosni ti lexoni shtrengoni rripat 🤪Si gjithmon boti ka menduar dhe per ato qe pertojne te lexojne 😂 eshte nje versjon i librit “burra qe urrejne grate” i cili eshte bere filme. Mund ta gjeni me titullin “vajza me tatuazhë dragoji “ por un sjua sugjeroj ta shikoni sepse eshte deshtim , libri eshte me i mire .Kaq nga un se fola teper 😅 mua me pelqen shum te lexoje dhe te flas per librat sa kur filloj nuk pushoje 😂. Me poshte do postoj pak info te ilustruar me foto per autorin/librat te marra nga interneti dhe trailerin e filmit . (Nqs me keni lexuar deri ketu , ju kerkoje ndjese per gabimet drejt shkrimore , por e kam nder vite dhe se heq dot 🤷🏼‍♀️ ) Shpresoj tju pelqeje 🥰 1637025682038.png Stieg Larsson (1954-2004) gazetar dhe tashmë shkrimtar i famshëm suedez. Para vdekjes së tij tragjike e të beftë - një atak në zemër, në nëntor të vitit 2004 - Stieg Larsson-i kishte përfunduar tri romane, pjesë të një trilogjie të quajtur “Millennium”: 1) “Burra që i urrejnë gratë ” ; 2) “Vajza që luante me zjarrin” dhe 3) “Mbretëresha e kështjellave prej letre”(Ne gjuhen shqipe eshte perkthyer me titullin “vajza qe trazoje folen e grerezave “). Para se të ndërmerrte sprovat e tij në letërsi, Stieg Larsson-i ishte i njohur për betejat e tij kundër racizmit dhe ekstremizmit të krahut të djathtë. Në mes të vitit 1980, ai ndihmoi për fillimin e projektit kundër dhunës - Ndal Racizmit! - që u pasua me themelimin e Expo-foundation më 1995, ku më vonë ai u bë drejtues i tij. Nga viti 1999 e më tej, ai u emërua kryeredaktor i “Expo”, revistë e fondacionit Expo.
1637025711920.jpeg
Një rast i pashembullt në botën e botimeve. Miliona kopje të shitura në mbarë botën. Stieg Larsson-i vdiq menjëherë pasi i dorëzoi botuesit të tij suedez tri romanet që përbëjnë trilogjinë “Millennium”. Fatkeqësisht, ai nuk jetoi për ta shijuar faktin që veprat e tij u shndërruan në një fenomen të jashtëzakonshëm.https://youtu.be/DqQe3OrsMKI
 
Electra si fillim urime per temat qe po hap!
Me vjen mire, qe nje anetare e re po sjell dicka nga vetja dhe pasionet e saj. Rralle here ndodh se fundmi ne forum. :)

Se dyti, urgjentisht te sugjeroj te vuash pak e te rregullosh gabimet drejtshkrimore. Nje vajze te lexuar si ti nuk i shkojne fare. :)

Se treti, kur klikova temen, prisja nje analize (te shkurter normalisht) rreth librit: "Burrat urrejne grate". Pra, sipas autorit pse i urrejne? Cili eshte thelbi i problemit? Dhe ne baze te saj pastaj hapet dhe diskutimi i temes nga te gjithe ne rreth nje boshti orientues!

Se katerti, serish te them Bravo!:giggle::love:
 
Electra si fillim urime per temat qe po hap!
Me vjen mire, qe nje anetare e re po sjell dicka nga vetja dhe pasionet e saj. Rralle here ndodh se fundmi ne forum. :)

Se dyti, urgjentisht te sugjeroj te vuash pak e te rregullosh gabimet drejtshkrimore. Nje vajze te lexuar si ti nuk i shkojne fare. :)

Se treti, kur klikova temen, prisja nje analize (te shkurter normalisht) rreth librit: "Burrat urrejne grate". Pra, sipas autorit pse i urrejne? Cili eshte thelbi i problemit? Dhe ne baze te saj pastaj hapet dhe diskutimi i temes nga te gjithe ne rreth nje boshti orientues!

Se katerti, serish te them Bravo!:giggle::love:
Shum faleminderit per fjalet 🤗 … Ke shum te drejte per pjesen e drejtshkrimit , por e kam problem te mbartur nder vite dhe se korigjoj dot sado te perpiqem 😅 e kam shkruajtur dhe tek postimi kte defekt timin .Zgjodha te flas ne vija te trasha per trion prandaje nuk bera nje analize specifike vec per librin e pare . Ndoshta duhet te kisha vendosur nje tjeter titull 😅. Heren tjeter do perpiqem te jem pak me specifike dhe e qarte . Shum faleminderit qe me lexove 🥰
 
Ky eshte ai manipulimi me ane te librave dhe filmave, per te cilin fola ne temen tjeter tenden.
Keta lloj titujsh i shohim shpesh, por asnjëherë te kunderten, dmth. s'ka gra qe urrejnë burrat.
Synimi eshte qe njera gjini te paraqitet gjithnje si negative, kurse tjetra si engjëll dhe viktime.

Per drejtshkrimin ke te drejte, disa gjera vështire se rregullohen, por kam nje pyetje: keshtu me kaq gabime i shkruan edhe gjuhet e huaja qe di, apo vetem shqipen?
 
Ky eshte ai manipulimi me ane te librave dhe filmave, per te cilin fola ne temen tjeter tenden.
Keta lloj titujsh i shohim shpesh, por asnjëherë te kunderten, dmth. s'ka gra qe urrejnë burrat.
Synimi eshte qe njera gjini te paraqitet gjithnje si negative, kurse tjetra si engjëll dhe viktime.

Per drejtshkrimin ke te drejte, disa gjera vështire se rregullohen, por kam nje pyetje: keshtu me kaq gabime i shkruan edhe gjuhet e huaja qe di, apo vetem shqipen?
Mirmengjesiiiiii Nuk dua te kundershtoj komentin tende 🤷🏼‍♀️ Dhe pse kam shum per te then …Per sa i perket pyetjes jo jam e sakte ne gjuhet e huaja . Ka te bej me faktin qe mendoje shum gjera njekohesishte dhe kur shprehem gaboje jo se nuk dije te shkruaj shqip . Kurse me gjuhen e huaj normal qe jam me e sakte sepse fokusohem ne ate qe dua te dhkruaj , ne gjuhen e nenes shprehem me shkujdesur .
 
E kam lexuar trilologjine bile edhe te katertin pasi ky boti vdiq
Ceshtja eshte se meshkujt nuk urrejne femrat , ska sesi
thjesht pesojne trauma nga femrat dhe veprimet pasuese jane te tilla , qe ngjasojne me urrejtjen.
 
E kam lexuar trilologjine bile edhe te katertin pasi ky boti vdiq
Ceshtja eshte se meshkujt nuk urrejne femrat , ska sesi
thjesht pesojne trauma nga femrat dhe veprimet pasuese jane te tilla , qe ngjasojne me urrejtjen.
Jam dakorte me ty … nuk thash qe burrat urrejne grate apo dicka te tille , e zgjodha si titull sepse e dija qe do zgjonte me shum debate 😏
 
Ky eshte ai manipulimi me ane te librave dhe filmave, per te cilin fola ne temen tjeter tenden.
Keta lloj titujsh i shohim shpesh, por asnjëherë te kunderten, dmth. s'ka gra qe urrejnë burrat.
Synimi eshte qe njera gjini te paraqitet gjithnje si negative, kurse tjetra si engjëll dhe viktime.

Per drejtshkrimin ke te drejte, disa gjera vështire se rregullohen, por kam nje pyetje: keshtu me kaq gabime i shkruan edhe gjuhet e huaja qe di, apo vetem shqipen?

Behgjet jam shume dakort me manipulimin, jo vec ne aspektin mashkull femer, por historikisht literatura, letersia, media kane patur nje axhende qofte propagande, qofte ideologjike politike te cilen e servirin qellimisht.

Nga ana tjeter, ka dhe libra si: "Gra qe shtypin gra".
Nese i kthemi historise, ne fakt ka ndodhur e kundra. Ka qene perhere femra e portretizuar si "Djalli qe hante burra", qe e "fuste ne shishe", qe bente magjine, si e keqja qe duhej surgjynosur, krijese me e ulet se mashkulli.

Sot, ne kohen pas industrializmit, ka marre nje kthese tjeter, si kunder pergjigje e te gjithe padrejtesive pergjate kohes ndaj gruas. POR, edhe sot, ashtu si cdo gje tjeter kur trajtohet nga skajet e ekstremizmit dhe jo ne thelbin e tij, serish abuzohet me gruan, duke i rrenjosur nje feminizem te demshem, brutal dhe te ashper. Ne fakt, ne emer te 'feminizmit' gruaja nga djalli qe ishte dje, eshte kthyer ne 'produkt konsumi" sot.
 
E kam lexuar trilologjine bile edhe te katertin pasi ky boti vdiq
Ceshtja eshte se meshkujt nuk urrejne femrat , ska sesi
thjesht pesojne trauma nga femrat dhe veprimet pasuese jane te tilla , qe ngjasojne me urrejtjen.
Pak i rrezikshem si arsyetim ky yti, sepse justifikon sjelljen e burrave ndaj grave.
Une mendoj qe eshte pak me e thelle.
Sjellja e burrave ndaj grave e ka zanafillen ne traditat dhe kulturat e popujve qe femren e kane konsideruar dhe fatkeqesisht vazhdojne ta konsiderojne si qenie me e ulet ne krahasim me gjinine mashkullore.
Natyrisht luan rol edhe ajo qe thua ti por eshte sporadike dhe jo gjitheperfshirese.
Ne mijevjecare femra eshte konsideruar sherbetore e mashkullit dhe si rrjedhoje e ketij mendimi arkaik mashkujt sot justifikojne sjelljen e tyre superiore ndaj femres.
 
Pak i rrezikshem si arsyetim ky yti, sepse justifikon sjelljen e burrave ndaj grave.
Une mendoj qe eshte pak me e thelle.
Sjellja e burrave ndaj grave e ka zanafillen ne traditat dhe kulturat e popujve qe femren e kane konsideruar dhe fatkeqesisht vazhdojne ta konsiderojne si qenie me ulet ne krahasim me gjinine mashkullore.
Natyrisht luan rol edhe ajo qe thua ti por eshte sporadike dhe jo gjitheperfshirese.
Ne mijevjecare femra eshte konsideruar sherbetore e mashkullit dhe si rrjedhoje e ketij mendimi arkaik mashkujt sot justifikojne sjelljen e tyre superiore ndaj femres.
po e shihja ngushte ne fakt e perqendruar tek morali i librit
meshkuj te frustruar nga nena e tyre , femije ne nevoje te paskajshme per dashurine ametare dhe kjo e trasheguar ne gen
problemi eshte se psikoza njerezore varet si reagon..ne rastin konkrete u be nje vrases serial , perdhunes etj
 
Un e mendoje ndryshe … keto libra qe trajtojne tema te tilla nuk kan si qellim te ulin nje gjini ne kte raste meshkujt . Nqs e shikoni ne nje tjeter kendveshtrime libra si “burrat qe urrejne grate “ “50 hijet e greit “ “parfumi “ etjer te gjitha trajtojne psikologjine e personave qe dhunojne , dhe ne nje fare menyre perpiqen te japin shpjegime per cka ato bejne dhe per te informuar shoqerine mbi bazat qe ndertohet nje individ i tille ,e mbase dhe per ti paraprire . Gjithmon kto libra i trajtojne si qenje te dopta keto idivide ndaje sjam aspak dakorte me faktin qe femrat shfaqen nga autoret si te brishta dhe si engjej . Viktimizim me te madhe e marin meshkujt duke u trajtuar nga autoret si qenje te brishta qe len jeten ti kontrolloje dhe qe vuajne cdo dite me demonet neper gjume , qe zhgarrafiten e qurraviten per pak dashuri etjer e tjer .Per te mos u zgjatur doja te thoja kto libra jan per djemte jo per te viktimizuar grate .
 
Ja paska kput kot, une vetem i dua grate, disa me shume e disa me pak por i dua te gjitha.😎
Edhe kshu si une mendoj se veprojne ne pergjithesi burrat.

Tashi pak zhgenjim vjen kur na cojne foto ku duken si 22 vjeçare e ne kafe dalin 55 por qe pjese te jetes jane e zhgenjimet.🤨
Se kuptova kte pjes e fundit ? 😝
 
Shoqeria njerzore eshte e mbushur me steriotipe te ndryshme!
Tani ne konceptin e gjere pse burrat `urrejne` grate.
Ka shume element nje nder ta patriarkalizmi .
Pastaj ne rrethin me te ngushte te keti koncepti ,varet forma se si nje mashkull rritet,femijria,travmat,etj etj.
Gjithesesi nese jetojme ne nje shoqeri te lire dhe ndeshen,sic dhe ndeshen fenomene te tilla,ka te bej me kompelksitetin dhe formen e rritjes.
Pervec rasteve te semura psiqikisht ,ose formave bipolare te karakterit etj etj.
Gjithesesi meshkujt i lindim NE,i rrisin Ne dhe ne i duam,besoj dhe ata Ne.
 
@Electra mami im eshte 65 , ta thane lundrimin ...ja pyt kte japonezin
bile bile po pres e pak ta sjell ketu se gjysen e antareve i njeh tani lool
Mmm epo perderi sa komshija ime 70 vjecare mund te sfidoje hapur kamerat me ultra violet cdo gje mund te ndodhi 😂😂😂 dhe mami jot mund ti bej zborin tastjeres 😂😂
 
Top