• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

C'eshte llogjika?

*romeo*

Anëtar i Respektuar
Disa lloji te llogjikes..

Llogjika silogjistike
Llogjika propocionale
Llogjika e nderlidhur
Llogjika modale
Llogjika informale
Llogjika fizolofike
Llogjika metamatike,si dhe shume llogjika te tjera,jepni mendimin tuaj diskutoni!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: C'eshte llogjika?

Drejtesia dhe llogjika,,,egzistojn,,edhe pa njeriun,,,njeriu smund te egzistoj pa drejtesin dhe llogjiken,,

paradoksi dhe e pa drejta,,,nuk egzistojn,,pa njeriun,,,

ato shkaktohen nga njeriu

llogjika nuk mund te krijoj Paradoks,,,

njeri do me pyeste nje dit,,,a mund te krijoj Zoti dicka me te fort se veten???

kjo esht e njet si te thuash,,a mund te rritet nje bertham kumbulle,,me shum se vet kumbulla!

ne Mbreterin e llogjikes,,nuk egziston paradoksi,,,as ne teori dhe as ne praktik.
 
Last edited:

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: C'eshte llogjika?

LLogjika eshte celesi er te shprehur mendimin...Llogjika eshte gjuha shprehese e mendimit,duke u nisur nga arsye dhe argumentime te shendoshta..LLogjika nuk ehste njejte tek njerezit ajo varet me shume tek ato dhe personaliteti i tyre...Kemi njerez qe ne qender te cdo gjeje vene arsyetimin dhe argumentimin e ketij arsyetimi pa u ndikur nga ambjenti,emocionet qe ato japin ndikim tek njeriu...Kemi dhe njerez qe ne qender vene ndjenjat dhe nuk llogjikojne me arsye por me forcen e mendjes..Nuk mund te thuhet nje perkufizim i sate se cilet njerez ecin me shume ne jete,pasi te dyja si llogjika si ndjenjat jane pjese te jetes se njeriut...Njeriu ka arsyen si arme me te forte e cila i jep mundesi veprimi,kunderveprimi dhe marrjes se vendimeve,gjykimin e mire apo te keq te disa rrethanave...Njeriu mendoj se duhet te shfaqe llogjiken ne veprime por te gershetuar me ndjenja dhe sduhet te udhehiqet nga njera ane apo nga tjetra...LLogjika eshte vlere e njohjes se njeriut...Aristoteli ishte ai qe i pari futi termin e logjikes,ose formulimin e logjikes..Eshte nje fushe shume e gjere llogjika qe jane permenduar dhe me laart...Dikush pat thene : - LLogjika eshte anatomia e mendimit...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: C'eshte llogjika?

Drejtesia dhe llogjika,,,egzistojn,,edhe pa njeriun,,,njeriu smund te egzistoj pa drejtesin dhe llogjiken,,

paradoksi dhe e pa drejta,,,nuk egzistojn,,pa njeriun,,,

ato shkaktohen nga njeriu

llogjika nuk mund te krijoj Paradoks,,,

njeri do me pyeste nje dit,,,a mund te krijoj Zoti dicka me te fort se veten???

kjo esht e njet si te thuash,,a mund te rritet nje bertham kumbulle,,me shum se vet kumbulla!

ne Mbreterin e llogjikes,,nuk egziston paradoksi,,,as ne teori dhe as ne praktik.
Mendoj se llogjika eshte ajo qe e mban trurin ''ne peshe''...I jep rruge nje imagjinate edhe pse ne pamje mund te jete paradoksale,imagjinata e rrit nivelin e veprimtarise se trurit...E dime qe 1+1=2,mund te vertetohet e kunderta???Ndoshta,kjo eshte forca e llogjikes,te zgjosh pertacine mendore,e te mundohesh ti japesh kuptim cdo gjeje por me argumenta te shendoshta...
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: C'eshte llogjika?

Une sdi gjithe ato llogjika qe keni thene ju.
Une di vec nje dhe eshte ajo qe na ben te zgjedhim nje gje nga nj tj
Ajo qe na nda nga kafshet :D
Dhe ajo qe eshte teper e rralle tek ca njerez LOL
Nganjehere e humbim fare kshu e ka jo :p
 

*romeo*

Anëtar i Respektuar
Pe: C'eshte llogjika?

Llogjika eshte studimi i menyres se arsyerimit dhe argumentit per te bere te qarte se cila mendime jane te vleshme dhe cilat jane te pa vleshme,
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pe: Titulli: C'eshte llogjika?

Mendoj se llogjika eshte ajo qe e mban trurin ''ne peshe''...I jep rruge nje imagjinate edhe pse ne pamje mund te jete paradoksale,imagjinata e rrit nivelin e veprimtarise se trurit...E dime qe 1+1=2,mund te vertetohet e kunderta???Ndoshta,kjo eshte forca e llogjikes,te zgjosh pertacine mendore,e te mundohesh ti japesh kuptim cdo gjeje por me argumenta te shendoshta...
ato thenjet e mia jan te perziera me llogjiken filozofike,,,

Njeriu e ka njohur llogjiken ne format e jetes,,,dhe ne format fizike,,te cilat ishin te pranishme kudo,.edhe pa njeriun

por te kthehemi tek llogjika ne thelb,,,

nese njeriu qendron c´do her me llogjiken,,,smund te krijoj nje paradoks,,,

psh nje njeri qe pyet,,,a mund te rritet berthama e kumbulles me shum se vet kumbulla,,

ne ato momente ai e ka braktisur llogjiken!!!
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: C'eshte llogjika?

Mendoj per mua llogjika esht mbi te gjitha!!!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: C'eshte llogjika?

ato thenjet e mia jan te perziera me llogjiken filozofike,,,

Njeriu e ka njohur llogjiken ne format e jetes,,,dhe ne format fizike,,te cilat ishin te pranishme kudo,.edhe pa njeriun

por te kthehemi tek llogjika ne thelb,,,

nese njeriu qendron c´do her me llogjiken,,,smund te krijoj nje paradoks,,,

psh nje njeri qe pyet,,,a mund te rritet berthama e kumbulles me shum se vet kumbulla,,

ne ato momente ai e ka braktisur llogjiken!!!
LLogjika ndonjehere do nje ''nderthurje''me nje pjese te imagjinates,pasi smund te merret thjesht si term llogjike e kaq,eshte e ndare dhe llogjika ne disa fusha te saj...Te besh llogari me ''mendje'' kur dihen disa perfundime eshte llogjike e shendoshte por ti vesh keta njohuri ne nje pike dyshimi e te mendosh per nje vertetim te tyre i bie te jete nje mrekulli...
 

*romeo*

Anëtar i Respektuar
Pe: C'eshte llogjika?

logjika eshte studimi i menyres se arsyerimit dhe argumentimit per te bere te qarte se cila mendime jane te vleshme dhe cilat jane te pa vleshme..fjala "llogjike" vjen nga greqishtja "logos" qe do te thote ,fjale,mendim,argument,arsye,ide.format kryesore te llogjikes jane.......llogjika dialektike..qe studion format e te menduarit ne perputhje,me permbatjen,lenden e shkencave te vecanta,,,,logjika klasike..eshte shkenca qe trajton te gjitha vleshmerite e nje argumenti ne menyre te rrjedhshme apo deduktive, si dhe sologjike,eshte Aristoteli ai qe futi per here te pare konceptet e formulimin e llogjikes dhe pastaj me vone Bekon dhe Hobs,zerat qe kane te bejne me llogjiken jane te shumta...llogjika matematike :)formale,predikative,polivalente,propozicionale

llogjika deskriptive,,llogjika natyrale,,llogjika gjuhesore,,llogjika juridike,,llogjika e menyrave (modale),,llogjika kohore,,sofizmi,paralogjizmi,,,eshte nje term me spekter shume te gjere qe ben pjese ne fushen e filozofise,,

"Llogjika eshte anatomia e mendimit,,"John Locke..

"Llogjika eshte vetem paradhoma e diturise ,jo epilogu saj..."Spock.

"Llogjika eshte nje forme e pertacise mendore .."Marcello Marchesi..
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: C'eshte llogjika?

llogjika eshte ajo qe them un dhe vetem un
 

MasteR

I'm offline
Pe: C'eshte llogjika?

Une sdi gjithe ato llogjika qe keni thene ju.
Une di vec nje dhe eshte ajo qe na ben te zgjedhim nje gje nga nj tj
Ajo qe na nda nga kafshet :D
Dhe ajo qe eshte teper e rralle tek ca njerez LOL
Nganjehere e humbim fare kshu e ka jo :p
zdi pse ti sikur me lexon mendjen
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: C'eshte llogjika?

llogjika eshte ajo qe them un dhe vetem un
LLogjika nuk eshte kokefortesi(o si them o ska)....LLogjika eshte menyre shprehese e mendimir por duke e dhene me arsye e me argumenta te shendoshta...Mund ta shprehesh mendimin por jo me arsye edhe me argumenta,pastaj mendimi jot po spati vertetim te sigurte,ca llogjike eshte???Apo eshte llogjike vec se ashtu do ti ose e kupton ti....
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: C'eshte llogjika?

loool GLOOM ndonjehere njerzit bejne e shaka hun :D
 

Jetmira

..........
Llogjika....ose ndryshe menyra e të menduarit,arsyetuarit tek njeriu.
Llogjika eshte ajo cka e dallon njeriun nga kafshka
P.S kur mos ta kem mendjen ne ajo gjum mund te shtoj dicka...me shum:p.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Llogjika eshte ai pjalmi i mendimit ku shumices se njerzve kur kane kurriz te dobet u jep probleme personaliteti.
 
Top