• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Çfarë e pret Tokën në 30 vitet e ardhshme? Paralajmërimi i shkencës: Dimër 12 muaj, temperatura deri në – 50 gradë

Çfarë e pret Tokën në 30 vitet e ardhshme? Paralajmërimi i shkencës: Dimër 12 muaj, temperatura deri në – 50 gradëToka mund të përballet me një mot shumë të ftohtë dhe stuhi dëborë gjatë 30 viteve të ardhshëm.
Madje planeti ynë me ndryshimet e shumta klimatike të kohëve të fundit mund të futet në “Mini-epokën e Akullnajave”, ka paralajmërua një shkencëtar sipas “The sun”.
I ftohti do të shkaktohet pasi Dielli do të hyjë në një “letargji” natyrale, ndërsa kjo pritet të shkaktojë mungesa të ushqimit dhe temperaturat do të bien ndjeshëm në të gjithë planetin.
Sipas shkencëtarëve, Toka do të përballet me një minimum nxehtësie diellore, ku Dielli do të përçojë më pak energji se zakonisht në planetin tonë.
Sipas NASA-as, në 2020 Dielli do të arrijë aktivitetin e tij më të ulët që prej 200 vjetësh.
Kjo do të bëjë që temperaturat mesatare të bien dhe kjo mund të zgjasë për 12 muaj.
Minimumet diellore janë pjesë e ciklit natyror të jetës së Diellit dhe ndodhin një herë në 11 vjet. Sidoqoftë, pritet që viti 2020 të jetë veçanërisht më i ftohtë. Shkencëtarët paralajmërojnë se në rajonet e ftohta, temperaturat mund të shkojnë deri në -50 gradë.
Kjo periudhë rikthen edhe "Grand Solar Minimum", ngjarje e rrallë, në të cilën energjia e lëshuar nga Dielli bie edhe më shumë se zakonisht. Kjo ndodh vetëm një herë në 400 vjet. /NOA.al
 

Comments

Nuk besoj se shkencëtatët kanë arritur të zbulojnë aktivitetin e diellit, sigurisht, ata mund të bëjnë parashikime dhe asgjë më shumë.
Theksoj se kemi dukuri në tokë si tërmetet që nuk i parashikojmë dot, diellin as që mund ta mendojnë.
Këto janë lajme "fake" që gazetarët shqiptarë i lançojnë për klikime.
 
  • Like
Reactions: NGU
Nuk besoj se shkencëtatët kanë arritur të zbulojnë aktivitetin e diellit, sigurisht, ata mund të bëjnë parashikime dhe asgjë më shumë.
Theksoj se kemi dukuri në tokë si tërmetet që nuk i parashikojmë dot, diellin as që mund ta mendojnë.
Këto janë lajme "fake" që gazetarët shqiptarë i lançojnë për klikime.
Like!
 
Top