• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Cfare eshte BASHKIMI EUROPIAN?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Bashkimi Europian (Europian Union) eshte nje ent nderkombetar dhe nderqeveritar i cili eshte i perbere nga 27 shtete anetare, indipendente nga njera tjetra dhe demokratike.

Emri i ketij istitucjoni, fillon me Traktatin e Maastricht-it ne 7 shkurt te 1992, dhe i hyre ne fuqi ne 1 nentor 1993.

Bashkimi Europian karakterizohet nga nje treg i lire midis shteteve pjesmarrese dhe nga monedha e perbashket € (EURO), rregullimi i se ciles varet nga Banka Qendrore Europiane, e cila eshte adoptuar tashme vetem nga 15 prej 27 vendeve pjesemarrese.
Nje tjeter karakteristike e ketyre shteteve te bashkuara, eshte Bashkimi doganor midis kombeve pjesetare ne SHENGEN.

Bashkimi Europian, nuk eshte vetem nje organizate e thjeshte nderkombetare si ONU ose nje bashkim federal shtetesh si SHBA por nje oorganizem sui generis te cilit, istitucjonet e shteteve anetare i dergojne nje pjese te sovranitetit te tyre kombetar.

Kompetencat e BE-se varjojne nga politika ekonomike deri tek ajo bujqesore, nga politika e jashtme deri tek ajo e brendshmja, nga politika e mbrojtjes deri tek ajo e ambientit.
 
Private conversations
Help Users
    Top