Charles Bukowski

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
" you're a sexy woman."
" that's all you see in me?"
" I see a lot of sex. Maybe going forward will also see other things.."
Bukowski


24991050_783923605136173_2949117653625221584_n.jpg
 

Bukowski

Gjumash
Kontributi im ishte te shkrija dhe te thjeshtoja poezin. Tani kam frike, frike se shume te tjer mund te shkruajne si Charles Bukowski, ose duhet te them qe po perpiqen per te shkruajtur si Charles Bukowski por une jam Charles Bukowski me i mire qe qarkullon. Stili im ndryshon vazhdimisht ashtu si edhe jeta ime. Asnjeri nuk mund t'me arrij mua pervec zonjes Vdekje.
Ndersa kopjusit e mi do vdesin te alkoolizuar une do te dal ti pershendes ne mesnante.
Buk
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Kontributi im ishte te shkrija dhe te thjeshtoja poezin. Tani kam frike, frike se shume te tjer mund te shkruajne si Charles Bukowski, ose duhet te them qe po perpiqen per te shkruajtur si Charles Bukowski por une jam Charles Bukowski me i mire qe qarkullon. Stili im ndryshon vazhdimisht ashtu si edhe jeta ime. Asnjeri nuk mund t'me arrij mua pervec zonjes Vdekje.
Ndersa kopjusit e mi do vdesin te alkoolizuar une do te dal ti pershendes ne mesnante.
Buk


mefal si mund e kuptoj kete shkrim? ... eshte thenie nga shkrimtari, apo nga ti personalisht?


nga shkrimtari mendoj me shum.... // apo?
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
"Tani ekzistojne kumpjuterat
akoma me shume kompjutera

Se shpejti te gjithe do ta kene nga nje,
edhe femijet 3 vjec do te kene kompjutera
dhe te gjithe do te dijne gjithcka
per gjithe te tjeret
shume me perpara se te takohen
dhe keshtu nuk do te duan me te takohen.
Asnjeri nuk do doj te takoj me askend
dhe keshtu do te behen te gjthe te vetmuar
ashtu si jam une tani.


po shihet sadopak....

njerezit shum te dashur nga distanca online, porse jo aq nga afersia...
 

VIP

V.I.P
Mos harro esht gjithmon dikush apo dicka duke pritur per ty.
Dicka me e mire,me inteligjente,me e keqe me jetgjate.

Charles Bukowski.....
 

Bukowski

Gjumash
Me tregoni nje mashkull qe banon vetem dhe e mban kuzhinen vazhdimisht rremuje e, 5 here ne 9 do u tregoj nje mashkull te shkelqyer.
(Bukovski 27/07/1967 birra e 19)

Me tregoni nje mashkull qe banon vetem dhe qe e mban kuzhinen vazhdimisht te paster, 8 here ne 9 do ju tregoj nje mashkull te konsumuar ne shpirt, te merzitur.
(Bukowski 27/7/1967 birra e 20)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
"Ke të drejtë plako. Femrat i duan hipokritët sepse ata i gënjejnë më mirë."

Charles Bukowski
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
"Edhe pse netët ishin të gjata, vitet fluturonin..."

~via Charles Bukowski
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
"Ndonjëherë nuk ka paralajmërim. Gjërat ndodhin në moment. Gjithçka ndryshon. I gjallë je - i vdekur je. Dhe gjithçka vazhdon tutje..."

Charles Bukowski
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Fjalitë më të bukura të dashurisë, nga Charles Bukowski


Henry Charles Bukowski ka qenë një poet dhe shkrimtar i njohur. Ai ka lënë pas 6 romane, disa tregime, dhjetëra poezi dhe aforizma që citohen kudo në rrjetet sociale, apo në portale të ndryshme. Në vazhdim do të keni mundësinë të lexoni disa nga thëniet më të bukura të Bukowskit për dashurinë :

“Doja ta thoja me zë të lartë atë që ndieja, por qëndrova i heshtur nga frika se nuk do të më kuptonin”.

“Një nga ndjesitë më të bukura në botë është kur përqafon dikë dhe ai person të shtrëngon akoma më fort mbrapsht”.

“Unë nuk kam nevojë për dikë që të më përsërisë vazhdimisht se do të jetë aty, se nuk do të më lëshojë, apo se nuk do të më tradhëtojë kurrë. Më mjafton dikush që në të gjitha rastet që të më dërgojë në djall, sërish të rikthehet tek unë”.

“Shpreheni atë që ndjeni. Mos kini frikë nga pasojat, sepse koha nuk fal asnjë. Dashuroni, urreni, shpreheni çdo emocion të fortë që po përjetoni. Njerëzit janë spektakli më i bukur në botë, dhe për të cilin nuk paguhet ndonjë biletë”.

“Mua më pëlqejnë personat e hutuar, ata që sapo i përqafon duken të plotë, ndërkohë që më parë të dukeshin të thyer në mijëra copëza”.

“Mund të them se dashuria është si alkooli. E provon një herë, të trullos kokën, por sërish do një gotë tjetër, një tjetër, e kështu me radhë. Të bën të ndihesh keq, aq keq sa nuk do ta provosh më. Por, më vonë, që me gotën e parë do të tundohesh dhe nuk do të thuash dot “Jo””.

“Asnjë marrëdhënie nuk është një humbje kohe : nëse personi tjetër nuk të ka dhënë atë që kërkoje, dije se të ka mësuar gjënë për të cilën kishe vërtet nevojë”.

“Unë kurrë s’kam qenë i vetmuar. Kam qenë në një dhomë – jam ndier vetvrasës. Kam qenë në depresion. Jam ndjerë i tmerrshëm – i tmerrshëm përtej gjithçkaje – por kurrë nuk e kam ndjerë se dikush do të futet në dhomë dhe do ta shërojë atë që jam duke e ndjerë… ose ndonjë numër më i madh i njerëzve.

Me fjalë të tjera, vetmia është diçka me të cilën asnjëherë s’kam qenë i shqetësuar.

Do ta citoj Ibsenin: “Më të fortit janë më të vetmuarit.” Unë kurrë s’kam menduar që një bjonde e bukur do të vijë tani, të bëjmë qejf dhe pastaj unë do të ndihem mirë. Jo, kjo nuk do të ndihmonte.

E dini këtë frazën e zakonshme të turmave “wow sonte është e premte, çfarë do të bëni? Do ta kaloni natën i ulur këtu?” Po, sepse nuk ka asgjë atje jashtë. ثshtë vetëm marrëzia. Njerëz të marrë që shoqërohen me njerëz të marrë. Lërini le ta marrosin veten.

Unë kurrë s’kam i shqetësuar me nevojën për të nxituar jashtë gjatë netëve. Unë fshihem në bare sepse nuk dua të fshihem në fabrika. Kjo është e gjitha. Më pëlqen vetja. Unë jam forma më e mirë e dëfrimit që e kam. Le të pijmë edhe më shumë Verë.”

b;sh,filozofike
 

VIP

V.I.P
“Shpreheni atë që ndjeni. Mos kini frikë nga pasojat, sepse koha nuk fal asnjë. Dashuroni, urreni, shpreheni çdo emocion të fortë që po përjetoni. Njerëzit janë spektakli më i bukur në botë, dhe për të cilin nuk paguhet ndonjë biletë”.
#Bukowski.
 

VIP

V.I.P
Me fjalë të tjera, vetmia është diçka me të cilën asnjëherë s’kam qenë i shqetësuar.
#Bukowski.
 

VIP

V.I.P
E dini këtë frazën e zakonshme të turmave “wow sonte është e premte, çfarë do të bëni? Do ta kaloni natën i ulur këtu?” Po, sepse nuk ka asgjë atje jashtë. ثshtë vetëm marrëzia. Njerëz të marrë që shoqërohen me njerëz të marrë. Lërini le ta marrosin veten.
#Bukowski.
 

jana80

Super Moderator
Themelues
CHARLES BUKOWSKIQuando Dio creٍ l'amore non ci ha aiutato molto
quando Dio creٍ i cani non ha aiutato molto i cani
quando Dio creٍ le piante fu una cosa nella norma
quando Dio creٍ l'odio ci ha dato una normale cosa utile
quando Dio creٍ Me creٍ Me
quando Dio creٍ la scimmia stava dormendo
quando creٍ la giraffa era ubriaco
quando creٍ i narcotici era su di giri
e quando creٍ il suicidio era a terra.

Quando creٍ te distesa a letto
sapeva cosa stava facendo
era ubriaco e su di giri
e creٍ le montagne e il mare e il fuoco

allo stesso tempo.

Ha fatto qualche errore
ma quando creٍ te distesa a letto
fece tutto il Suo Sacro Universo.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
-A ke cigare? - pyet ajo.
-Po. - them. -Kam cigare.
-Shkrepsë? - pyet ajo. -Mjaftueshëm për të djegur Romën.
-Uiski?
-Mjaftueshëm uiski për një lum dhimbjesh në Misisipi.
-A je i dehur?
-Akoma jo.


~via Charles Bukowski
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
“Nuk ishte shkaku vetëm se ai më tradhëtonte me femra tjera, por ishte se gjithmonë dëshironte të m’i tregojë në detaje marrëdhëniet intime me to.”

Kështu deklaroi Linda King për Charles Bukowskin.

Linda ishte e dashura më pikante e Charlesit, dhe personazhi kryesor i romanit “Femrat”.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
I nxorri femrat ne shqiperi nga binaret ne periudhen 1998-2001. Po e lexonin librin nga 3 here dhe nuk lane faqe pa e mesuar permendesh. :D
 

Monique

With or Without u
I nxorri femrat ne shqiperi nga binaret ne periudhen 1998-2001. Po e lexonin librin nga 3 here dhe nuk lane faqe pa e mesuar permendesh. :D

Une i here e kam lexu dhe me mjaftoi me dal nga binaret....3 here do kish qene overdoze lol
Pale kur lexova ditarin sekret te Pushkinit dhe Mata Harit....ala i lava duret lol
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Une i here e kam lexu dhe me mjaftoi me dal nga binaret....3 here do kish qene overdoze lol
Pale kur lexova ditarin sekret te Pushkinit dhe Mata Harit....ala i lava duret lol

Aty ike per shele bubi fare ti dmth… lol
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Mendova se me keto fraza Buku ishte top i topeve
Por paskesh qene vetem nje tope.
Eshte personazh ok.
Por nje personazh i perdhunimeve..qe pershkruan pedofiline. Sadomazokizmin. Dhunen seksuale.
Nje cope novele mu desh nje muaj ta shtyja..sepse prisja efektin wow.
Por jo.
Desh volla.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Ndoshta je pak vone per ta lexuar ndoshta ke evoluar shpirterisht. Ne ate kohe kur doli libri populli vetem revisten Eros lexonin deri sa u shkermoqej ne dore… lol
 

Passion

Banned
Pe: Charles Bukowski

Mbi vetminë...

Nuk jam ndier ndonjëherë i vetmuar. Kam qënë në një dhomë--Jam ndier vetëvrasës. Kam qënë i dëshpëruar. Jam ndier i tmerruar, i tmerruar përtej gjithckaje, por nuk kam ndier ndonjëherë që një person tjetër të hyjë në atë dhomë dhe të mund të sherojë atë që mua më bezdis, apo çfarëdo numri njerezish të hyjnë në atë dhomë.

Me fjalë të tjera, vetmia është diçka që nuk më ka bezdisur ndonjëherë sepse gjithmonë kam pasur një padurim për të qenë vetëm. Eshtë të qënit në ndonjë festë, ose në një stadium plot me njerëz që festojne diçka, që mund të më ndjellë vetmi. Do të citoj Ibsenin, " Burrat më të fortë janë më të vetmuarit " . Nuk kam menduar ndonjëherë që " epo, nje bjonde shume e bukur do vijë këtu, do ma jape, do më fërkojë dhe topet, dhe do ndihem mirë " Jo, ajo nuk ndihmon. E ke parasysh turmën tipike “ Uau, eshte e premte mbrëma, çfarë do bësh ? Do rrish ulur aty? ” Hmm, po. Sepse nuk ka asgjë atje jashtë. Eshtë budallallëk. Budallenj duke u englendisur me të tjerë budallenj. Leri te budallepsen. Nuk më ka bezdisur ndonjëherë ndjenja e të vërshuarit atje jashte ne natë. Fshihesha ne bare, sepse nuk doja të fshihesha ne fabrika. Kjo është e gjitha. Të më falin milionat, por kurrë nuk kam qënë vetëm. Më pëlqen vetja ime. Jam forma e argëtimit më e mirë që kam. Le të pimë më shumë verë tani...
:)

:)
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Ne jemi këtu për t’i jetuar jetët tona aq mirë, sa që vdekja të trembet për të na marrë.
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Kush te fal, te ka dashur me te vertete shume. Falja do te thote: "Dashuria ime, ishte me e madhe se gabimet e tua".
 
  • Dashuri
Reactions: D.

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Problemi i kësaj bote është se njerëzit inteligjentë janë plot dyshime, kur idiotët janë të mbushur me vetëbesim.
 
Top