• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Cili eshte me i madh?

sinx+cosx

Antarë
Pershendetje nga Kosova! Ka me se 5 dite qe nuk kam vizituar foruminvirtual, sepse nuk kemi pasur rryme! Megjithekete, sot e hapa forumin per te postuar nje teme argetuese, mendoj!
A me i madh eshte gjysma e çerekut te numrit x apo çereku i gjysmes se tij? Faleminderit.
 

Spleen

Antar Aktiv
Titulli: Cili eshte me i madh?

çereku i gjysmes se tij v.v
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Cili eshte me i madh?

Njesoj jane . 1/8 x jane qe te dy , si çereku i gjysmes ,si gjysma e çerekut.
Ali hoxha , Hoxhe Alia.
 

AjSi

...
Titulli: Cili eshte me i madh?

Ti po thu 1/4 e 1/2 osht njejt si me than 1/2 e 1/4.

Teorikisht po
Gjysma e cerekut te x shkruhet 1/2 e 1/4
kurse cereku i gjysmes shkruhet 1/4 e 1/2 .Beji shumezimet edhe do dale perfundimi 1/8 njesoj tek te dyja :D
 

sinx+cosx

Antarë
Titulli: Cili eshte me i madh?

Po e zeme se e kemi nje bukë. Nese e ndajme ne 4 çerekë kete buke dhe pastaj perseri çerekët i ndajme pergjysme, atehere fitojme buken e coptuar ne 8 vende, kurse ne qoftese buken e ndajme pergjysme dhe pastaj keto gjysma i ndajme ne çereke (kjo arrihet duke i nda njehre pergjysme e pastaj perseri pergjysme) perseri fitojme buken e ndare ne 8 copa, te cilat me copat e fillimit jane te barabarta.... Besoj se isha i qarte "Alchohole"!
 
Top