• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni nje shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Komentet

Shpresë nga Italia? Nis eksperimentimi i vaksinës anti-COVID te njeriu
vaksina.jpgGara për një vaksinë ndaj koronavirusit ka nisur mes shumë vendeve, teksa të gjithë presim për një antidot për këtë virus që ka sjellë dhe pandeminë në botë.

Italia Ă«shtĂ« njĂ« prej tyre, e cila ka nisur tashĂ« eksperimentimin e vaksinĂ«s anti-COVID tek njeriu. Kjo vaksinĂ« e prodhuar nga kompania italiane bio-teknologjike “ReiThera” do tĂ« eksperimentohet nĂ« 90 persona tĂ« shĂ«ndetshĂ«m, 45 prej tĂ« cilĂ«ve janĂ« tĂ« moshĂ«s nga 18 nĂ« 55 vjeç dhe 45 tĂ« tjerĂ« nga mosha 65 deri nĂ« 85 vjeç.

Sipas mediave italiane kjo vaksinë do të eksperimentohet në 6 grupe me nga 15 persona, të cilët do të marrin tre doza të saj.

Elsperimentimi do tĂ« kryhet ne Instutin e SĂ«mundjeve Infektive, “Spallanzani”, nĂ« RomĂ« dhe mbĂ«shtĂ«tet nga Ministria Italiane e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« e nga sistemi shĂ«ndetĂ«sor i rajonit te Lazios.
 
Lajmin e bën të ditur një mjeke infeksioniste gjatë një takimi me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

“NĂ« punĂ«n tonĂ« prej 5 muajsh na ka ndodhur qĂ« kryesisht vatrat mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme janĂ« nĂ« zonat rurale tek Astiri, Fresku dhe kryesisht tek Kodra e Diellit. Kush Ă«shtĂ« kryesore? Vatrat janĂ« tĂ« transmetimit komunitar, sidomos me hapjen, sidomos me ceremonitĂ« mortore, festash, ditĂ«lindje qĂ« marrin pjese grumbullime tĂ« rinj, qĂ« kemi vĂ«nĂ« re kohĂ«t e fundit”, u shpreh mjekja nĂ« videon qĂ« ka shpĂ«rndarĂ« ministrja nĂ« rrjetin social “Facebook”.
 
tani edhe kryeministri na u semuer nga virusiđŸ€Šâ€â™€ïž
13te vdekur brenda 24orve😱

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve janë shënuar edhe 24 raste të reja me COVID-19 në Kosovë.

Sipas njoftimit nga IKSHPK janë testuar 468 mostra në laboratorin e këtij institucioni.

Siç bëhet e ditur gjatë 24 orëve janë shëruar 131 persona.

Njoftimi i plotë:

133 TË SHËRUAR DHE 245 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 468 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 245 raste pozitive.
Numri total i rasteve pozitive është 8.799 raste nga 37.411 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 249 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 133 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 4.863 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.687
.

Lajmi.
 
Ktu thonin sa te vi vera do ik virusi..do dobsohetđŸ€Šâ€â™€ïž
ktu veq u forcu me shum😡
Eshte i ri virusi, eshte normale qe te kete supozime e pastaj te vertetohet e kunderta, viruset respiratore dhe dobesohen veres ndaj dhe supozimi, e tani se pse ky virus sillet edhe edhe ne ngjashmeri me familje te ndryshme virusesh..... mbetet per t'u vertetuar :)
Te ju vetem se eshte shtuar testimi prandaj tani i shihni me shume rastet :)
 
Eshte i ri virusi, eshte normale qe te kete supozime e pastaj te vertetohet e kunderta, viruset respiratore dhe dobesohen veres ndaj dhe supozimi, e tani se pse ky virus sillet edhe edhe ne ngjashmeri me familje te ndryshme virusesh..... mbetet per t'u vertetuar :)
Te ju vetem se eshte shtuar testimi prandaj tani i shihni me shume rastet :)
Cdo dite mbi 200 e ca raste..kur te krahasosh me numer te banorve kjo eshte tmerr.
 
Viti 2050, virusi nuk eshte zhdukur.
Popullsia botes 4 miliard.
Popullsia Shqiperise 1 milion banore.
Zelanda re, mbyll kufinjte hermetikisht nga refugjatet gjerman, francez, anglez, italian te cilen kerkojne nje jete me t'mire nga vendet e tyre te infektuara me Covid dhe te shkaterruara ekonomikisht nga lufta civile qe ka pushtuar kontinentin e vjeter.

Ndersa ne FV e vetmja teme qe do i mbijetoje 2050 do jete tema e cifteve 😛.

Deri atehere stay safe lol
 
Viti 2050, virusi nuk eshte zhdukur.
Popullsia botes 4 miliard.
Popullsia Shqiperise 1 milion banore.
Zelanda re, mbyll kufinjte hermetikisht nga refugjatet gjerman, francez, anglez, italian te cilen kerkojne nje jete me t'mire nga vendet e tyre te infektuara me Covid dhe te shkaterruara ekonomikisht nga lufta civile qe ka pushtuar kontinentin e vjeter.

Ndersa ne FV e vetmja teme qe do i mbijetoje 2050 do jete tema e cifteve 😛.

Deri atehere stay safe lol
me ke kishe fatin e keq kete jave ?:p
 
Koronavirusi/ Gati dozat e para tĂ« vaksinĂ«s “made in Italy”, nga 24 gushti nis eksperimentimi tek 90 vullnetarĂ«
1596828270754.png“KanĂ« mbĂ«rritur nĂ« Institutin Spallanzani dozat e para tĂ« vaksinĂ«s tĂ« bĂ«ra nĂ« Itali dhe nga 24 gusht ne jemi gati pĂ«r eksperimentimin tek njeriu”. KĂ«shtu ka deklaruar kĂ«shilltari pĂ«r shĂ«ndetĂ«sinĂ« i Rajonit tĂ« Lazios, Alessio D’Amato, duke deklaruar se “Spallanzani po pĂ«rfundon kĂ«rkimin pĂ«r vullnetarĂ« pĂ«r eksperimentimin”.

Guvernatori Nicola Zingaretti, njoftoi nĂ« Facebook se vaksina “do t’iu bĂ«het 90 vullnetarĂ«ve”.
Vaksina, njofton Rajoni i Lazios, ka kaluar tashmĂ« teste preklinike tĂ« kryera si nĂ« ‘in vitro’ ashtu edhe ‘in vivo’ tek kafshĂ«t, “qĂ« kanĂ« evidentuar pĂ«rgjigjen e fortĂ« imune tĂ« shkaktuar nga vaksina dhe profili i mirĂ« i sigurisĂ«â€.

Ditët e fundit, erdhi dhe aprovimi i eksperimentimit nga komiteti kombëtar i etikës në Institutin Spallanzani në Romë, dhe tani mund të fillojë faza 1 e eksperimentimit njerëzor të platformës italiane të vaksinimit, në të cilin kanë bashkëpunuar INMI dhe Këshilli Kombëtar i Kërkimeve, i cili u mundësua nga financimet e Ministrisë së Kërkimit Shkencor dhe rajoni i Lazios dhe u mbështet nga Ministria e Shëndetësisë.

Vullnetarët për vaksinat nga 18 deri në 85 vjeç
Eksperimentimi i dozave tĂ« vaksinave kundĂ«r Covid tĂ« mbĂ«rritura nĂ« Spallanzani do tĂ« bĂ«het tek mbi 90 vullnetarĂ« tĂ« ndarĂ« nĂ« dy grupmosha: 45 midis 18 dhe 55 vjeç dhe tĂ« tjerĂ«t midis 65 dhe 85 vjeç. Secili grup do tĂ« ndahet nĂ« tre nĂ«ngrupe prej 15 personash, secilit prej tĂ« cilĂ«ve do t’i jepet njĂ« dozĂ« e ndryshme vaksine.


Drejtori shëndetësor: Jemi në fillim të përfundimit të kësaj beteje
“Sot kanĂ« mbĂ«rritur nĂ« Spallanzani dozat e para tĂ« vaksinĂ«s qĂ« do tĂ« testojmĂ« duke filluar nga 24 gushti. ËshtĂ« njĂ« emocion i madh intensiv”. KĂ«shtu ka deklaruar drejtori shĂ«ndetĂ«sor i Spallanzanit nĂ« RomĂ«, Francesco Vaia.

“Ne e ndiejmĂ« si Institut ndjenjĂ«n e pĂ«rgjegjĂ«sisĂ«, vĂ«mendjes dhe shpresĂ«s qĂ« italianĂ«t kanĂ« vĂ«nĂ« tek ne, nĂ« klinikat tona, tek studiuesit tanĂ«â€, – shtoi ai.
Nga Spallanzani vjen edhe një mesazh i një optimizmi të kujdesshëm.

“Apeli ynĂ« pĂ«r tĂ« mos pasur frikĂ« Ă«shtĂ« bashkuar me atĂ« pĂ«r tĂ« mos ulur kurrĂ« kujdesin. Sot ne kemi ndjesinĂ«, aq foshnjore, tĂ« tĂ« qenit nĂ« fillim tĂ« pĂ«rfundimit tĂ« kĂ«saj beteje tĂ« hidhur dhe tĂ« ashpĂ«r, qĂ« populli italian ka luftuar pĂ«r ca kohĂ«. Ne do tĂ« fitojmĂ«!”, deklaroi Vaia.
 
Vullnetar!po kush ka zemer te jet vullnetar se.me mir te bejn testet tek te moshuarit mbi moshen 70..e mos te tregojn ..testet zakonisht behen ne fillim tek kafshet .e jo nga mosha 18..
 
:rolleyes:
Vaksina, njofton Rajoni i Lazios, ka kaluar tashmĂ« teste preklinike tĂ« kryera si nĂ« ‘in vitro’ ashtu edhe ‘in vivo’ tek kafshĂ«t, “qĂ« kanĂ« evidentuar pĂ«rgjigjen e fortĂ« imune tĂ« shkaktuar nga vaksina dhe profili i mirĂ« i sigurisĂ«â€.
 
Po mir le te testojn tek te moshuarit ne fillim...nuk eshte organizmi si i kafshev si i njeriut..ku ta dim tani cfar pasoja mund te ket me von ajo vaksin..plus ky virus thuhet eshte vdekje per mushkrit..
Sikur te zbulohej nga usa ,besimi do ishte me i fort.
Ishall ka sukses,se populli tanimi eshte buz gremines..kosova ekonomim cdo here nen minus tani me ka ren pertoke.â˜čSe per tjera vendet ndryshojn gjera kuptohet.
 
Top