• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni njĂ« shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Por jo per kte đŸ€Ł
Antikorpet per trupa te shendetshem pra, per çfarë po flasim.
Ata qe imunitetin e kane te ulet si pasoje Edhe e shume mjekimeve te tjera nga semundje te ndryshme kronike nuk e perballojne dot.

Megjithate sot lexova qe kina ka nxjerre vaksinen e pare.

ku e lexove media te huaja se me keto shqiptaret smerrem
 
por ama antikorpi qe prodhohet ne organizmin tone per ate virus te injektuar(vaksina është virus i zbutur) jeton sa vete jeta jone.
Jane disa lloje vaksinash si psh e fruthit,lise se dhenve etj qe kane efekt te perhershem.
një pjese tjeter e kane me afat te percaktuar.
Antikorpet e kane efektin deri ne 5 vjet ,por jo domosdoshmerisht
Psh vaksina per hepatitin B e ka 5 vjet , me pas duhet te rivaksinohesh.

Psh vaksina e gripit qe rekomandohet te behet perpara sezonit viral , rekomandohet te behet cdo vit e jo njehere te vetme.

Mbaj mend para disa vitesh u vaksinova per hepatin B , e kur bera check up dolen se kisha antikorpe.
Dhe patologia qe normalisht duhet te me pyeste nese isha vaksinuar , pa pike pergjegjshmerie me thote trupi yt ka krijuar antikorpe te hepatit.
Jo moj zonje i thashë ,jam e vaksinuar.
Dhe isha drejt perfundimit te 5 vjecarit
Mjeksia qe duam!
 
Jane disa lloje vaksinash si psh e fruthit,lise se dhenve etj qe kane efekt te perhershem.
një pjese tjeter e kane me afat te percaktuar.
Antikorpet e kane efektin deri ne 5 vjet ,por jo domosdoshmerisht
Psh vaksina per hepatitin B e ka 5 vjet , me pas duhet te rivaksinohesh.

Psh vaksina e gripit qe rekomandohet te behet perpara sezonit viral , rekomandohet te behet cdo vit e jo njehere te vetme.

Mbaj mend para disa vitesh u vaksinova per hepatin B , e kur bera check up dolen se kisha antikorpe.
Dhe patologia qe normalisht duhet te me pyeste nese isha vaksinuar , pa pike pergjegjshmerie me thote trupi yt ka krijuar antikorpe te hepatit.
Jo moj zonje i thashë ,jam e vaksinuar.
Dhe isha drejt perfundimit te 5 vjecarit
Mjeksia qe duam!
Mono poo ti ke ca male, fusha, brigje, i ke ra afghanistanit kryq e terthor ke imunitet permanent! Ska virus e bakter qe te hyn ne sistem :p

ps. Si u bo me at punen e terrmetit se doli piramid aty ke ty 😂
 
Mono poo ti ke ca male, fusha, brigje, i ke ra afghanistanit kryq e terthor ke imunitet permanent! Ska virus e bakter qe te hyn ne sistem :p

ps. Si u bo me at punen e terrmetit se doli piramid aty ke ty 😂
Jo doli keshtjelle se more vesh
Po me ngaterron me veten se une shume shume deri ne babrru kam shku :p
 
1 shoku im sot ne fb

Të vjen një virus vdekje prurës nga Kina . Që të mbrohesh prej tij , duhet të blesh maska dhe doreza nga Kina . Edhe testet , për të ditur nëse je i infektuar apo jo duhet ti blesh nga Kina . Edhe respiratorët duhet ti blesh nga Kina. Edhe në fund dëgjon që ska asnjë faj Kina.

Une:

Edhe vaksinen i bie ta prasim nga kina.

Kaja nonen kines.
 
1 shoku im sot ne fb

Të vjen një virus vdekje prurës nga Kina . Që të mbrohesh prej tij , duhet të blesh maska dhe doreza nga Kina . Edhe testet , për të ditur nëse je i infektuar apo jo duhet ti blesh nga Kina . Edhe respiratorët duhet ti blesh nga Kina. Edhe në fund dëgjon që ska asnjë faj Kina.

Une:

Edhe vaksinen i bie ta prasim nga kina.

Kaja nonen kines.
Ne fakt keshtu rezulton... Na e q... Kina nonen ! 😂
 
1 shoku im sot ne fb

Të vjen një virus vdekje prurës nga Kina . Që të mbrohesh prej tij , duhet të blesh maska dhe doreza nga Kina . Edhe testet , për të ditur nëse je i infektuar apo jo duhet ti blesh nga Kina . Edhe respiratorët duhet ti blesh nga Kina. Edhe në fund dëgjon që ska asnjë faj Kina.

Une:

Edhe vaksinen i bie ta prasim nga kina.

Kaja nonen kines.
Une porosita ne Amazon maska ngaqe we running out dhe nuk Po gjejme dot ne asnje vend!
Me doreza isha pajis qe ne fillim!
Kur I porosita thoshte vine nga GB
Kur shof tani
Vine nga China Wtf
E60752DC-0C3D-48CE-A04E-41C1303070FA.jpeg
 
Une porosita ne Amazon maska ngaqe we running out dhe nuk Po gjejme dot ne asnje vend!
Me doreza isha pajis qe ne fillim!
Kur I porosita thoshte vine nga GB
Kur shof tani
Vine nga China Wtf
Shiko fotografinë 1722793
Kujdes disifektoje ambalazhin me alkol laj duart

Dhe ketu nuk gjen me


Mgjate maskat jane per tu perdor kur je e semure ose ke prane ne shtepi dike te semure otherwise are useless.
 
Top