• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Njihuni me aftesite qe shume nga ne do te donim t kishnim, por zoteruesit e tyre te vertete jane kafshet.

Lugati me pende kalon shumicen e kohes prane rjedhave te ujit duke pritur ndonje insekt, por kur ai ndjehet i rrezikuar, iken me shpejtesi duke vrapuar mbi uje me dy kembet e fundit dhe me bishtin e tij te gjate qe e perdor per te mbajtur ekuilibrin.Qeni detektiv ka nje nuhatje deri ne nje milion here me te ndjeshme se njeriu, kurse shqiponjat mund te shohin 4 here me shume detaje se njeriu. Brumbulli i plehrave qe jeton ne Afrike mund te perdore driten e polarizuar te henes per te ecur ne erresire. Kembet e mbrapme te pumes jane muskuloze dhe me shputa te gjera, keshtu i krijojne mundesi asaj per te kercyer deri ne 4.5 m vertikalisht dhe 12 m horizontalisht. Ekolokacioni ju mundeson lakuriqeve te nates qe te dergojne sinjale te frekuencave te larta, pastaj ata degjojne ekot e ndryshme qe kthehen dhe tregojne vendndodhjen e insekteve ne afersi. Keshtu ata mund te kapin deri ne 1000 insekte brenda nates, te gjithe ne fluturim e siper. Elektrondjesia eshte nje ndjesi e theksuar ndaj inmpulseve elektrike. Kjo perdoret nga peshkaqenet dhe ja si funksionon: teksa peshqit notojne rreth e rrotull, levizja e tyre dergon sinjale te vogla elektrike permes ujit. Peshkaqenet i marrin keto sinjale dhe keshtu kapin prene me saktesi vdekjeprurese edhe ne uje te turbullt.

Njihuni me tej me kafshet qe qendroje ne maje te listes dhe me aftesite e tyre.


Ecja mbi uje, lugati me pende


Nuhatja, qeni detektiv


Shikimi, shqiponja


Drejtimi ne drite te henes, brumbulli i plehrave


Kercimi, puma


Ekolokacioni, lakuriqi i nates


Elektrondjesia, peshkaqeni


Levizja reaktive, cefalopodi. Ata mund te notojne me nje shpejtesi deri ne 40km/h.


Akrobacite ajrore, zogu zukates. Ata rrahin krahet deri ne 80 here ne sekond. Jane te vetmit zogj qe mund te fluturojne mbrapa dhe posht-lart.


Vrapimi, çita. Ata mund te arrijne shpejtesine deri ne 110 km/h.

infoalbania
 
Redaktimi i fundit:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ida i bukur informacioni, por tek foto fundit sme duket cita mua mos eshte gepardi ai qe arrin ate shpejtesi .
 
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ero e vura re dhe une ,ndoshta mos ka ndonje ngaterim ....se çita mesa di eshte lloj majmuni apo jo? Ndersa aty ne foto eshte leopard.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

po cita esht majmun kurse me sa di une kafsha me e shpejte ne bote eshte gepardi bera 1 kerkim shikoje .


 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ja vlejne per tu permendur dhe delfinet qe jane kafshet me te zgjuar ne Toke. Sa shum i adhuroj <3

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ja vlejne per tu permendur dhe delfinet qe jane kafshet me te zgjuar ne Toke. Sa shum i adhuroj <3


dhe mua me pelqen shum delfina , ka nje pamje disi te lumtur cdo her
 
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Dy gjallesat e mia te preferuara shoh qe perfshihen ketu e s`ka si te ishte ndryshe :D
E dashuroj shqiponjen dhe peshkaqenin gjithashtu :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

shqiponja perher me eshte dukur mrekulli, si mund te shohe aq mpreht naten?...
...po ne si popull shqiptar qe perkrahim shqiponjen nuk shohim larg fare... si popull po flas.... :)


Edhe qeni detektiv le mjaft mbresa, sepse kryen shumher pune te hatashme plot sukses.
 
Top