• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dilema n: 10

Lauri

Anunnak
Inteligjenca apo lumturiađŸ€”
albert-einstein-ansa-SOLECARTA_20190702205821543-k5H--1020x533@IlSole24Ore-Web.jpg
Dy fjalë që nuk mund të jenë bashkë, pasi kanë dy atribute që nuk mund të ishin kurrë në të njëjtën kohë, njëra ose tjetra.
Pas disa studimeve të bëra nga psikologët me pyetjen:
"Do të preferonit të ishit super të zgjuar apo gjithmonë të lumtur?"
Pergjigja tĂ« fut nĂ« njĂ« dilemĂ« đŸ€”
"Do të doja të isha budalla por gjithnjë i lumtur sesa një gjeni, dhe i trishtuar"

Shoqëria ka lartësuar virtytet e inteligjencës, në kuptimin më kufizues të termit; domethënë ai ka matur inteligjencën përmes IQ (Koeficienti inteligjencës).
Po ju, cilĂ«n do zgjidhnit đŸ€”?

"Lumturia tek përsonat inteligjent është gjëja më e rradhë që kam parë"
Ernest Hemingway.
 

Hope

◕‿◕
Hmmm lumturia eshte dicka mbas te ciles te gjithe vrapojme por qe shume pak e arrijme.
Sepse ne mendjen tone te turbullt nuk arrime ta perkufizojme sic duhet. Besojme qe lumturia eshte materiale, te kesh sa me shume objekte me vlere, prona, makina, etj.... por harrojme te vlersojme ate qe kemi.
Besoj qe duhet te kalosh ne situata qe te hapin syte sic psh femija jot me kancer (larg qoft!), ti vete me semundje X (qe te ve apo jo jeten ne rrezik por qe te ul cilesine e jetes), te mos kesh me cfare te mbyllesh muajin, mos kesh cati stabile cdo nate, te te fusin uje kepucet ne shi e ne bore, e sa e me sa probleme..... Ne momentin qe ke cikur poshte (edhe pse perhere mundet te jete e me keq), hap syte te vlersosh cfare ke - shendetin tend e te familjes, ushqimin, punen e gjithe gjerat e vogla....
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Mendoj qe pa pak inteligjence, nuk mund te jesh i lumtur.
Sepse te vlersosh te thjeshten ,eshte mirte e nje mendje te hapur dhe inteligjente.
 

Hera

Antarë i Respektuar
Te gjithe vrapojne mbas lumturise por harrojne se inteligjenca te con drejt saj .....mendimi im
 
 • MĂ« pĂ«lqen
Reactions: Ber

dangerous

Antarë i Respektuar
Para 12 vj, pata një prb me një inxhinier pasi ma ngarkuan në mënyrë shoqeroje ti hellja një sy ni godine.

Sot e kesaj dite dolen fjalët e mija që konstatova para 12 vjetesh.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Inteligjenca :):).
Mu shtofte cdo dite e me shume.
Lumturia nuk ekziston per mua,fjale boshe e pa kuptim.
 
Private conversations
Help Users
  Top