Doni të dini ku është prodhuar celulari juaj? Ja si ta zbuloni

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Doni të dini ku është prodhuar celulari juaj? Ja si ta zbuloni


celulari6.jpg
Ju ka ndodhur ndonjëherë që të blini një celular të ri dhe të doni të dini ku është prodhuar? Epo tani ka një mënyrë.

Shkruani *#06# dhe bëni call në celularin tuaj. Do ju shfaqet një numër i gjatë me shumë shifra. Numri i 7 dhe i 8 në radhë tregon se ku është prodhuar celulari juaj.

00: Telefoni juaj është prodhuar në vendin origjinal të pajisjes. (Apple SHBA, Samsungu i Koresë së Jugut, …)

01 ose 10: Telefoni juaj është prodhuar në Finlandë
02 ose 20. Telefoni juaj është prodhuar në Emitares

03 ose 30: Telefoni juaj është prodhuar në Kore
04 ose 40: Telefoni juaj është prodhuar në Kinë
05 ose 50: Telefoni juaj prodhohet në Brazil, Shtetet e Bashkuara ose Finlandë
06 ose 60: Telefoni juaj prodhohet në Hong Kong, Kinë ose Meksikë
08 ose 80: Telefoni juaj prodhohet në Gjermani
13: Telefoni juaj është prodhuar në Azerbajxhan.
©Copyright Gazeta SHQIP
 

Attachments

  • celulari6.jpg
    celulari6.jpg
    131.8 KB · Shikime: 0
  • celulari6.jpg
    celulari6.jpg
    131.8 KB · Shikime: 0

MrCool

Old School.
Me rendesi e ke origjinal Kinez.. Qe, me sa ma merr mendja, do jete ose Xiaomi ose Huawei, dy markat e mia te preferuara :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Kodi imei eshte nr serial i fabrikes ...se dija qe sherbente e per kte
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Shqiptar me doli mua si prodhim se me nxorri 97 si numer... lol lol
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Une si intelektuale qe jam nuk marr pjese neper kto lloj diskutimesh te pavlera rreth prodhimit te telefonave qe nuk kontribojne asgje ne shoqeri :p
Une si e vecante qe jam hedh ndonje gur per te pare hyrjet e reja sa aktiv jane qe te krijoj pershtypjet e para se sa interesant jane:plollollol
 
Top