E TRISHTË/ Futbolli shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-futbollisti i Tranës dhe Kombëtares

Futbolli shqiptar në zi! Një lajm i trishtë është raportuar pak minuta më parë nga presidenti i FSHF-së, Armando Duka. Bëhet fjalë për ndarjen nga jeta të ish-mbrojtësit të njohur të Tiranës dhe Shqipërisë, në vitet ’70-’80, Seit Hyseni.Shiriti-i-zise.jpg


Ai mbajti edhe shiritin e kapitenit te bardheblutë. Një humbje të madhe e cilëson largimin e tij Armand Duka, i cili ngushëllon familjarët dhe miqtë në postimin e bërë në Facebook.

STATUSI I ARMAND DUKËS:

Futbolli shqiptar ka humbur sot një tjetër personalitet. Me hidhërim të thellë mora lajmin e ndarjes nga jeta të Seit Hysenit, ish-futbollist i Tiranës, por edhe i ekipeve Kombëtare në vitet ‘70-‘80. Miku im Tit Hyseni, siç e njohin shokët dhe sportdashësit, ka qenë pjesë e një plejade të shkëlqyer të futbollit shqiptar e veçanërisht të klubit kryeqytetas, ku kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij.

I rritur si futbollist në ekipet zinxhir të Tiranës, ai ka luajtur edhe për një kohë me Shkëndijën e Tiranës, teksa ndiqte studimet në Institutin e Fizkulturës, ndërsa është aktivizuar edhe me disa prej Ekipeve Kombëtare të moshave.

Një qendërmbrojtës autoritar, Tit Hyseni ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit te bardheblutë, duke qenë një pikë referimi për disa sezone e duke mbetur në kujtimet e arta të tifozëve. Edhe pasi u tërhoq nga futbolli i luajtur ai dhe kontributin e tij të vyer për edukimin e brezave të rinj, duke punuar për disa kohë si trajner me ekipet e moshave të Tiranës.

Miqve dhe shoqërisë së tij do t’i mungojnë shumë vlerat njerëzore të Tit Hysenit, batutat e humori i tij i hollë, si edhe forca e tij e karakterit. Personalisht dhe në emër të FSHF-së i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes, të afërmve dhe miqve të tij. U prehsh në paqe Tit Hyseni! I paharruar qoftë kujtimi yt!
“, shkruan kreu i futbollit shqiptar.

Panoramasport.al
 
Top