• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ecja eliminon shqetësimet

Abisi

Ecja është një mënyrë praktike dhe shumë e thjeshtë për tw mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm dhe në formë. Ju ndoshta e dini se kjo veprimtari fizike ka avantazhin e mbrojtjes nga shumë sëmundje, duke përfshirë mbipeshwn dhe sëmundjet kardiovaskulare, por a keni menduar ndonjëherë se ecja ndihmon në shpërndarjen e stresit dhe shqetësimeve?

Ecja, mënyra më e mirë për të eliminuar stresin dhe mendimet
 1. Ecja e vendos trurin në gjendje meditimi
Një studim i studiuesve britanikë ka zbuluar se ecja nëpër shtëpi mund të sjellë paqe dhe qetësi, ndërsa ecja në një park ose një vend tjetër natyror mund ta vendos trurin tuaj në një gjendje meditimi të vërtetë. Meditimi gjatë ecjes është pra një zgjidhje e shkëlqyeshme nëse doni të ri-fokusoni dhe përmirësoni nivelet tuaja të vetëdijes.
2.Kalimi i kohës jashtë zvogëlon stresin
Një nga gjërat e para që u vu re nga njerëzit që kaluan kohë jashtë, veçanërisht në hapësirat e gjelbra, ishin nivelet më të ulëta të stresit. Ecja, për shembull, mund të stimulojë funksionet e vëmendjes dhe të kujtesës, edhe në rast shiu. Duke futur në zakonet tuaja tw përditshme ecjen për 20-30 minuta në ditë, të jeni tw sigurt që do të keni nivele të mira energjie, do të shpëtoni nga stresi dhe do ta bëni mendjen më të mprehtë.
3.Ecja prodhon endorfina
Ecja me një ritëm të shpejtë bën që trupi të prodhojë endorfina; këto të fundit largojnë hormonet që lidhen me stresin dhe gjithashtu ndihmojnë në luftimin e depresionit.
4.Ecja e shoqëruar është edhe më e mirë
Nëse ecja vetëm bën shumë mirë, dijeni që ta bësh atë me miqtë është akoma edhe më mirë. Arsyeja themelore është se lidhjet dhe momentet e mira që ndani me njerëzit afër jush janë të lidhura ngushtë me stresin. Kjo rezulton në një ndjenjë relaksimi duke ulur presionin e gjakut dhe sasinë e kortizolit në trup.
5.Ecja rrit nivelin e energjisë dhe redukton lodhjen
Përkundër asaj që mund të imagjinoni, ecja rregullisht e bën trupin tuaj më aktiv. Këto rezultate u bënë të mundshme përmes një studimi të botuar nga Buletini i Psikologjisë, i cili zbuloi se njerëzit zakonisht pasiv kishin përvojë të shtimit të energjisë përmes aktivitetit fizik.
Revista Psikologji
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
E jo vetem shqetesimet,por dhe kg e tepert. :))
 
Private conversations
Help Users
  Top