• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Egjipti i lashtë i parë nga lart

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Piramida, varre, statuja, tempuj dhe peizazhe: mrekullitë e tokës së faraonëve të vëzhguara nga një pikë e pazakontë këndvështrimi.1. Një biplan ‘Vickers Vimy’, kopje e avionëve të përdorur nga Forcat Ajrore Mbretërore Britanike në Egjipt në vitet ‘20 fluturon mbi pllajën e Gizës, me piramidat ende të fshehura nën mjegull e orëve të para të mëngjesit.2. Ramesseum, i ndërtuar në vitin 1258 para Krishtit, nga Ramses si tempulli i tij. Ramsesi i Madh, siç u quajt më vonë, ishte me të vërtetë mbret i mbretërve, pra sovrani më i fuqishëm (edhe pse më megalomani) i Egjiptit të lashtë, i cili e udhëhoqi vendin në kulmin e fuqisë duke arritur rekorde të shumta: mbretërimi më i gjatë nga të gjithë në Mbretërinë e Re (67 vjet); territorin më të madh (nga Nubia në Siri); jetën më të gjatë (vdiq rreth 90 vjeç); familjen më të madhe (dhjetëra gra dhe rreth 100 fëmijë) dhe statujën më madhështore (1.80 metra, e jashtëzakonshme për kohën).3. Lugina e Mbretërve ishte mbretëria e të vdekurve; atje janë gjetur më tepër se 400 varre mbretërish, mbretëreshash, priftërinjsh, fisnikësh e madje edhe punëtorësh. Në foto shihen hyrja e varrit të Tutankamon (në qendër) dhe e Ramses II (në të majtë).4. Piramida Meidum, 40 metra e lartë, u përfundua rreth vitit 2620 para Krishtit me formën e saj aktuale në trajtë shkallësh. Ndërtimi i saj u nis nga faraoni Huni dhe u përfundua nga pasardhësi i tij Snefru.5. Një nilometër pranë tempullit ptolemian të Kom Ombo. Bëhet fjalë për një sistem pusesh me anë të të cilëve bëhej i mundur vlerësimi i niveli të ujërave të Nilit.

6. Tempujt e Mentuhotep II (shekulli XXI para Krishtit), Hatshepsut dhe Tuthmosis III (shekulli XV para Krishtit) në faqen e Deir el-Bahari, në Tebën perëndimore (pranë Luxor). Mbi kurriz qëndron Lugina e Mbretërve, e cila është shtëpia e varret mbretërore të Mbretërisë së Re.7. Statujat e mëdha (18 metra) të Amenhotepi III (shekulli XIV para Krishtit), të cilat grekët i quajtën “Kolosët e Memnon”, sipas një heroi mitik etiopian. Ata ishin pjesë e një tempulli, pothuajse tërësisht i zhdukur sot, në Tebën perëndimore.8. Sfinksi i Gizës, në afërsi të Kajros, konfiguron faraonin Khafre (e ndërtuar rreth 4.500 vjet më parë), me trupin e luanit. Gdhendur në shkëmbinj gëlqerorë, sfinksi është rreth 74 metra i gjatë dhe 20 metra i lartë.9. Obelisku i papërfunduar i Assuan, rreth 42 metra i gjatë, me peshë 1 150 tonë. Nga shqyrtimi i tij janë zbuluar shumë informacion për teknikën që përdornin egjiptianët për nxjerrjen e shtyllave nga guroret.10. Fshati i Deir El-Bahari, në Luginën e Mbretërve (1479-1457 para Krishtit). Egjiptianët e lashtë besonin në jetën pas vdekjes, për aq kohë sa trupi i të ndjerit do të qëndrojë i paprekur, dhe me ndihmën e formulave magjike.
g.shqip
 
Private conversations
Help Users
    Top