• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ekzistenca e pafundesise!

Jeta

Anëtar i Respektuar
Pafundesia, si koncept, konsideroj se sa eshte i veshtire aq eshte edhe i thjeshte! I veshtire sepse lodhemi sapo te fillojme te mendojme dicka qe nuk i dijme nje fillim dhe nuk i dijme po ashtu nje fund, e i thjeshte eshte sepse gjithmone ngelemi "ne vend" kur fillojme e imagjinojme.
Mendimi juaj?
 

Flavi

Antar Aktiv
Titulli: Ekzistenca e pafundesise!

Pafundesia mbetet nje kendveshtrim 3-dimensional,per njerzit qe nuk njohin dimensionet tjera,per ate ngelen ne vend,kjo i perket gnostikeve-diturise se thelle.
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Ekzistenca e pafundesise!

Pafundesia mbetet nje kendveshtrim 3-dimensional,per njerzit qe nuk njohin dimensionet tjera,per ate ngelen ne vend,kjo i perket gnostikeve-diturise se thelle.
e njeh dimensionin e katert ti??

qe thua qe njerzit nuk njohin dimensione tjera??
 

Flavi

Antar Aktiv
Titulli: Ekzistenca e pafundesise!

Gnostiket njohin dimensionet tjera thashe,nuk thashe qe njoh une.
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Ekzistenca e pafundesise!

A don ta njohesh??
 

Flavi

Antar Aktiv
Titulli: Ekzistenca e pafundesise!

Mos do ti te njohftosh??
 

prodigious

I perjashtuar
Pafundesia, si koncept, konsideroj se sa eshte i veshtire aq eshte edhe i thjeshte! I veshtire sepse lodhemi sapo te fillojme te mendojme dicka qe nuk i dijme nje fillim dhe nuk i dijme po ashtu nje fund, e i thjeshte eshte sepse gjithmone ngelemi "ne vend" kur fillojme e imagjinojme.
Mendimi juaj?
Jam menduar shuem per punen e pafundesise dhe kam arritur ne perfundimin qe te kete pafundesi duhet te bashkohet fillimi me mbarimin, lindja me vdekjen. psh qe rrua A - B te jete e pafundme pika A duhet bashkuar me piken B. Ky mendoj se eshte ligji i pafundesise ne lidhje me mbare egzistencen. Si njeriu psh qe kur pushon se egzistuari ketu fillon te egzsitoje ne nje vend tjeter ddhe nuk po flas me fe ketu por bazuar ne studime shkencore pasi eshte vertetua shkeputje e mendjes (shqipsave te njeriut) ne rastin e vdekjes (sic e quajme ne). Qe ta kluptosh me nje shembull duhet te futesh nje dhome me te gjutha anet e murit pasqyra ajo eshte pafundesi edhe pse ne kete rast eshte vetem vizuale.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pafundesia shpesh mendoj qe ka te bej me faktin qe njeriu ka nje koficent te caktuar mundesie per te njohur pjesen te cilen ne e kemi emeruar pafundesi.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
pafundesia si rrenje fjale ka fundin !
 

Desa

Temet Nosce
Të gjitha postimet më lartë janë paradoksale, poashtu edhe shkenca humane (filozofia) dhe ajo natyrale (vecanërisht fizika). Një matematikan do gjente lehtë pafundësinë në kalkulimet e tij, por jo një fizikan. Shembulli më i mirë paradoksal është figura gjeometrike - Gabeiel's Horn.
Personalisht jam edhe unë paradoksale në botëkuptimin e pafundësisë.....
image.jpeg
 

Empire

Antarë i Respektuar
Per cfare lloje pafundesie behet fjale ne pyetje , per natyren apo per nieriun si qenie ?
 

Desa

Temet Nosce
Per cfare lloje pafundesie behet fjale ne pyetje , per natyren apo per nieriun si qenie ?
Hapësja e temës ka shkruar mbi konceptin (shprehje gjuhësore mbi një mendim, ide apo përmbajtje) e pafundësisë. Mendoj se mund të japim mendimin tonë të cilësdo natyrë.....
 

Desa

Temet Nosce
Të jesh i llogjikshëm je njëkohësisht edhe i kufizuar. Fantazia është ajo që të shpie në pafundësi.

Inspirim nga A. Einstein
 

Ivy

Silence is full of answers...
Besoj se shumices ashtu si dhe mua kur degjojme pafundesi na vete mendja te universi,por une sdua te hyj e te flas ne fushen qe i perket patriotit tim:p,@Empire se sja them shume jo per gje.
Pafundesia egziston ne cdo lloj aspekti e koncepti,ne cdo fushe e ne cdo ekzistence.
qe nga matematika e deri tek piktura apo poeti.Perderisa nuk eshte percaktiar egzakte se per cfare pafundesie te flasim,kaq mendoj se mund te dikutohet ne pergjithesi.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
A 01000001
Z 01111010
Kjoteme eshte me e lodheshme se alfabeti binario... nje vazhdimesi e pafundme ku llogarites ne rastin e temes seshte me nje llogjike aritmetike por nje baze filozofike, besimi, ndjesie dhe bindje..
 

Empire

Antarë i Respektuar
Ateher ne aspektin filozofik pafundias egziston edhe eshte thjesht nje filozofi qe cdo kush e koncepton sipas konceptit qe ka dhe filozofis se tij , me pak fjal eshte thjesht nje ide
Sipas konceptit shkencor para se te jap mendimin tim le te kujtojm se nga se jemi tr perber si ne si cdo gje qe na rrethon si ne tok dhe hapesir , dmth nga disa atome , te cilat perbehen nga protone , elektrone etj etj ,por ne nje dit a nuk do shperbehemi ? Keto atome qe na perbejn ne a nuk do shperbehen nje dit kut mos te jemi me te gjall ? Poashtu edhe toka edhe dielli nje dit sdo egzistojn , ndoshta edhe vet galaktika jone , pra keto atome nuk do zhduken por do krijohet dicka tjeter , nje sistem i ri planetar ,nje galaktik e re , ndoshta edhe me gjer , me pak fjal ka nje fund mbas te cilit vjen nje fillim i ri , dikush mund ta quaj pafundesi kete dikush nje fund , te dy kan te drejt mendoj .
 

Desa

Temet Nosce
Në aspektin shkencor, janë edhe bakteret, si mikroorganizma njëqelizore që janë në gjendje të formohen me ndarje të pavarur. Jetojnë dhe mbijetojnë në kushtet më ekstreme. Pra mund të preken nga pafundësia.
 

Lauri

Anunnak
Pafundesia, vete fjala pa_fund na ben te mendojme qe nuk duhet ta konsiderojme kete pafundesi si nje linje te drejte, por qarkore. Asgje materjale nuk krijohet dhe as nuk zhduket, por vetem transformohet.
Filozofia gnostike qe bazohet ne koshence, vargjet e Jezusit ne vangjel "e verteta nuk ka ardhe lakuriq ne kete bote", e simbolizojne me nje numer matematike ∞. Lindje vdekje rilindje e kshu pa fund.
Pitagora thote qe nqs Zoti ekziston Ai eshte matematikant. Ai eshte shprehur me matematike dhe gjeometri. Kete e konfermon edhe matematikanti me i madh i te gjitha kohrave Leonardo Fibonacci me auroren e tij te numrave qe shkon drejt pafundesise.
Hyni ne tema qe na ndihmojne te zgjerojme horizontin tone me tej, deri ne infinit :p


 
Redaktimi i fundit:

elle

Chill
cda gje ska as fund as fillim … ky esht koncepti pafundsise
 
Top