• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Morena

...Δʝɛя...
Asnje specie e njohur dreri nuk mund te fluturoje por ka 300.000 specie te gjalla qe duhen akoma klasifikuar, dhe pjesa me e madhe e ketyre organizmave eshte e perfaqesuar nga insekte dhe baktere, kjo nuk perjashton komplet ekzistencen e drereve fluturues, qe vetem Babagjyshi i Vitit te Ri i ka pare.
Jane 2 miliard femi (nen 18) ne bote.Por duke qene se Babagjyshi i Vitit te Ri nuk merret me femi myslimane, hinduiste, budiste e judiste kjo zvogelon ngarkesen e punes ne 15 % totali, dmth rreth 378 milion.Me nje mesatare te 3.5 femi per familje, kemi nje shume prej 98,1 vende.

Mund te supozohet qe ka te pakten nje femi te mire per familje.Babagjyshi i Vitit te Ri ka 31 ore pune, kjo edhe fale orarit kohor dhe rrotullimi te tokes, duke menduar qe udheton nga Lindja ne Perendim.Kjo na qon ne nje perllogaritje te 822,6 vizita ne sekond.Kjo do te thote qe per cdo familje te krishtere me e pakten nje femi te mire Babagjyshi i Vitit te ri ka rreth nje te mijten e sekondit per te gjetur parkim(gje e lehte , duke pare qe mund te parkoje mbi cati dhe nuk ka probleme per ndalim(kufizim) parkingu)te hidhesh nga karroca,te zbresesh nga oxhaku, te mbushesh corapet, te shperndaje kusurin e dhuratave nen pemen e Krishlindjeve (e Vitit te Ri), te haje ate qe femijet vendosin ne dispozicion te tij, te ngjitet ne oxhak, te hidhet mbi karroce, te niset per vendin e ardhshem.
Duke menduar qe shtepine jane te shperndara njetrajtesisht (gje qe e dime qe eshte fallso por e pranojme per thjeshtesi llogaritje) po flas per 1.284 km
per cdo ndalese, me nje udhetim total te 120 milion km.Kjo sjel qe karroca e Babagjyshit te Vitit te Ri udheton me rreth 1040/km sek,ne 3000 se shpejtesia e tingullit.Per krahasim sonda hapsinore Uliksi (gjeja me e shpejte e krijuar nga njeriu) udheton me 43,84km/sek, dhe nje dre rreth 30 km/sek.

Ngarkesa e karroces shton nje fakt tjeter element interesant, duke menduar qe cdo femi merr nje kuti mesatare Lego(rreth 1 kg-lego jane kuti mesatare )
karroca mban rreth 378.000 ton, duke perjashtuar Babagjyshin e Vitit te Ri(dihet qe eshte mbipeshe).Mbi toke
nje dre mund te ushtroje nje force terheqese rreth 150 kg.Edhe se duke menduar nje ''dre fluturues'' mund te terheqe 10 here me shume, nuk eshte e mund te levizet ajo karroce me 8 ose 9 por duhet rreth 214.

Kjo qon ne peshen pa llogaritur karrocen, ne 575.620 ton.Per krahasim- kjo eshte rreth 4 here sa pesha e nje anije te Queen Elizabeth II (Mbreteresha Elizabete II).Sigurisht, 575,620 ton qe udhetojne me shpejtesi 1040 km/sek prodhojne nje rezistence te madhe te ajrit.Kjo rezistence do te ngrohe dreret ne te njejten menyre qe hyn ne atmosfere.
Cifti i drereve, per koke do te thith 14.3 kuintiljon te energjise Jaul per sekond.
Ne pak kohe do avullonte (gati menjehere) duke duke nxjerre ne pah ciftin e dyte te drereve dhe duke krijuar
zhurma shurdhuese perplajesje(bang) zanore.Komplet ekipi do te vaporizohej brenda 4.26 te mijtat e sekondit.

Tani ju takon juve te besoni apo jo :D
P.s edhe se u lodha duke e perkthyer haha, nese kam bere ndonje gabim..ndjese!
 
Redaktimi i fundit:

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Ekziston Babagjyshi i Vitit te Ri?

Interesante,,,rrofte Babgjyshi,,.:p...

 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Ndonjehere thjesht te besosh tek dicka, edhe duke e ditur qe nuk ekziston dhe qe duket jashte normales, te fal pak lumturi dhe mrekulli me vete....ahhh sikur te isha dhe njehere e vogel dhe te besoja tek babagjyshi...per me teper, eshte shum i pashem ky babagjyshi i Krishtlindjeve :)
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

[MENTION=9466]Morena[/MENTION] hallall per perkthimin.
Sna dhe mendimin tend, si mendon ti..a ekziston kjo specie e rralle qe quhet Avus novus annus (lat). :p
Per mua..babagjyshi eshte akoma eshte ne ishullin e kurrekund duke ndjekur Peter Pan sepse ky i fundit i vodhi ca lodra.. LOL LOL
I shkreti :p
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Une mendimin tim do e them pasi te kaloje Viti i Ri
Keshtu e provoj apo jo nese ekziston :p

Sidoqofte pak magji duhet ne keto festa :D
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Une mendimin tim do e them pasi te kaloje Viti i Ri
Keshtu e provoj apo jo nese ekziston :p
Sidoqofte pak magji duhet ne keto festa :D

Ti do presesh per babagyshin apo nipin e tij qe te japesh pergjigje?? LOL
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Une mendimin tim do e them pasi te kaloje Viti i Ri
Keshtu e provoj apo jo nese ekziston :p

Sidoqofte pak magji duhet ne keto festa :D

Gjith keto vite qe keni kaluar, akoma se keni provuar a ekziston?:p..Nqs vje babagjyshi taksirat kerkoj ndonje dhurat dhe per mua, meqe se besoj t'ma vertetoj ekzistencen e tij:p
Ne fakt Textin s'e lexova, se ishte sh i gjate, por perkthimin e kishe qare:D..Here tjeter perdor Google translator dhe vetem beji edit ndonje fjale qe s'pershtatet mire...:)

P.S. Aman a ka me verte njerez qe besojn se ekziston babagjyshi??:LOL :LOL
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

P.S. Aman a ka me verte njerez qe besojn se ekziston babagjyshi??
[MENTION=9466]Morena[/MENTION]

Kur nje zog nje "drer" ne shikojme
duam krahe si ata te fluturojme
zemra jone tik e tak kur troket
me zemrat flet

Me gezim kudo jane pranverojne
dhe ne sy ata mbajne jeten tone
dashurine, lumturine e pafund
me endrra shume

Jane nje bote me enderra
jane te vegjel shume
mos lendoni Morenen
syrin e pagjume

Te gjitha do i duroja
kaq te lumtur ti shikoja
dhe femijet ne gjithe globin
anembane

Mos ja u prishni lumturine
mos ja u prekni dashurine
askerkush mos ta provoje
se Morena sju lejon...

Te me falesh nqs e teprova cikez LOL LOL
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Une besoj se ka babagjysh meqenese jam musliman...dhe ai meqe qenka i besimit katolik, nuk vjen te me plotesoj deshirat dhe me kete e humb te drejten qe une ti besoj ketij babagjyshi qe qenka uni fetar. hahhahahahahhaha
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Po, po egziston. Kush tha qe jo. Me heret e takova ngase i dergova femijet te bejne foto me te :dhurata: Te fala u ka ba te gjitheve dhe tha s'kam me ju sjell asigja ne forumin virtual :p
 
Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Genjeshtra me e bukur kjo eshte :) duam ta besojme :)
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Genjeshtra me e bukur kjo eshte :) duam ta besojme :)

Mbase ne realitet eshte genjeshter ........por ne komercialitet nuk eshte genjeshter sepse po shihja dje ne ''shopping center'' qe femijet po takonin babagjyshin dhe u jepte dhuratat pa ditur se prinderit e tyre paguanin £14 per foto dhe dhuraten qe ai jepte ..........keshtu qe e pashe vete i kishte ra ekonomia kete vit te shkreti :pLOL
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Pe: Titulli: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Ti do presesh per babagyshin apo nipin e tij qe te japesh pergjigje?? LOL

Si perfundim ekziston L OL
 
Private conversations
Help Users
    Top