• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhe gjej.

Hartini

Well known member
Po filloj me nje problem relativisht te lehte;


Nje tren niset nga Tirana ne drejtim te Durresit ne oren 09 00 dhe udhton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore (kaq eshte maksimumi i shpejtesise se levizjes se trenave ne Shqiperi). Nje tjeter tren niset nga Durresi ne drejtim te Tiranes ne oren 10 00 dhe deri ne Vore ai udhton me shpejtesi mesatare 15 km ne ore , pastaj nga Vora ne Durres udheton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore .
Pyetja eshte ; Ne baze te dhenave te mesiperme, cili nga dy trenat eshte me afer Tiranes ne momentin kur ata shenderrohen me njeri-tjetrin?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

lol matematike eshte kjo apo ...loje fjalesh. :p

Te dy trenat jane ne te njejten largesi nga Tirana :D
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

hahahahaha..e forte:D
 

Hartini

Well known member
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

lol matematike eshte kjo apo ...loje fjalesh. :p

Te dy trenat jane ne te njejten largesi nga Tirana :D
Kjo eshte matematike dhe e mirefillte lol.
Nje nder gjerat me primare eshte ta kuptosh mire problemin dhe ta perpunosh mire informacionin dhe jo te zhytesh ne llogaritje numerike , pa e studiuar mire se çkerkon problemi .
Bravo per pergjigjen e sakt dhe do doja te ishe i sinqerte ne e kape me te paren ,apo u zhyte ne llogaritje fillimisht?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Une e perdorja shpesh ate problemin e mesiperm :D
 

Hartini

Well known member
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Une e perdorja shpesh ate problemin e mesiperm :D
E PASKE DITUR ME NJE LLAF.
Jo per gje , por une per vete u zyta ne llogaritje dhe pastaj e kapa mrapa .
Ne fakt tendenca eshte per ta gjetur ne çvend takohen , sa km ekzakt nga Tr . Mu duk interesant.
 

Hartini

Well known member
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja dhe nje enigme tjeter.

Nje bande prej kater vetash hajdutesh bankash shkojne per te vjedhur banken Greke ne Tirane . Gjeja e pare qe bejne sapo hyne me maska ne koke , hedhin diçka siper kameras se vezhgimit qe te mos filmohet skena , por harrojne qe zeri dhe zhurmat inçizohen. Pastaj njeri nga personat e bandes i drejton pistoleten Sotirit , punonjesit te vetem te zyres se bankes dhe i jep urdher ta mbushe çanten me leke , pore Sotiri ishte ekspresiv dhe i pabindur . I nevrikosur hajdutit ju sos durimi dhe qelloi mbi Sotirin duke e lene te vdekur ne vend . Pjestaret e tjere te bandes i bertiten : çbere budalla , nuk ishte planifikuar keshtu dhe te gjithe iken me vrap te trembur.
Policia ra ne gjurmet e tyre dhe i kapi te gjithe pjestaret e bandes dhe inspektori , pasi i mori ne pyetje dhe pasi degjoi regjistrimin e zerit , e gjeti me ate qe qelloi mbi Sotirin
dhe pse askush nuk tregoi asgje.
Si eshte e mundur?????
 

ssokoll

Release Yourself
Vendndodhja
para kompjuterit...:)
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Po filloj me nje problem relativisht te lehte;


Nje tren niset nga Tirana ne drejtim te Durresit ne oren 09 00 dhe udhton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore (kaq eshte maksimumi i shpejtesise se levizjes se trenave ne Shqiperi). Nje tjeter tren niset nga Durresi ne drejtim te Tiranes ne oren 10 00 dhe deri ne Vore ai udhton me shpejtesi mesatare 15 km ne ore , pastaj nga Vora ne Durres udheton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore .
Pyetja eshte ; Ne baze te dhenave te mesiperme, cili nga dy trenat eshte me afer Tiranes ne momentin kur ata shenderrohen me njeri-tjetrin?
ishte e rende per te zgjidhur deri sa nuk e lexova kete :D:D:D
 

ssokoll

Release Yourself
Vendndodhja
para kompjuterit...:)
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja dhe nje enigme tjeter.

Nje bande prej kater vetash hajdutesh bankash shkojne per te vjedhur banken Greke ne Tirane . Gjeja e pare qe bejne sapo hyne me maska ne koke , hedhin diçka siper kameras se vezhgimit qe te mos filmohet skena , por harrojne qe zeri dhe zhurmat inçizohen. Pastaj njeri nga personat e bandes i drejton pistoleten Sotirit , punonjesit te vetem te zyres se bankes dhe i jep urdher ta mbushe çanten me leke , pore Sotiri ishte ekspresiv dhe i pabindur . I nevrikosur hajdutit ju sos durimi dhe qelloi mbi Sotirin duke e lene te vdekur ne vend . Pjestaret e tjere te bandes i bertiten : çbere budalla , nuk ishte planifikuar keshtu dhe te gjithe iken me vrap te trembur.
Policia ra ne gjurmet e tyre dhe i kapi te gjithe pjestaret e bandes dhe inspektori , pasi i mori ne pyetje dhe pasi degjoi regjistrimin e zerit , e gjeti me ate qe qelloi mbi Sotirin
dhe pse askush nuk tregoi asgje.
Si eshte e mundur?????
duke analizuar kete fjali, policia ka perjashtuar ata pjesetar qe kane thene kete dhe kane zene ate qe ka qelluar.

thjesht kane analizuar zerat e regjistruar


i shkova afer??
 

Hartini

Well known member
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

duke analizuar kete fjali, policia ka perjashtuar ata pjesetar qe kane thene kete dhe kane zene ate qe ka qelluar.

thjesht kane analizuar zerat e regjistruar


i shkova afer??
Tek ajo fraza eshte sekreti , prandaj afere je , por nuk eshte pune analize zerash fare , eshte thjesht analize qe e ben çdonjeri sapo ti shohin pjestaret e bandes.
 

ssokoll

Release Yourself
Vendndodhja
para kompjuterit...:)
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Tek ajo fraza eshte sekreti , prandaj afere je , por nuk eshte pune analize zerash fare , eshte thjesht analize qe e ben çdonjeri sapo ti shohin pjestaret e bandes.
ndoshta ai pjesta i bandes qe vrau sotirin ishte i perlyer me gjak..:D dhe keshtu qe u dallua...nga tjeret
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

ndoshta ai pjesta i bandes qe vrau sotirin ishte i perlyer me gjak..:D dhe keshtu qe u dallua...nga tjeret
Pergjigja eshte se ai qe i gjuajti sotirit eshte budalla dhe duket:D
 

Hartini

Well known member
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Nuk ka pune gjaku joooooo , dhe budallai e ka paraqitjen si njeriu.
Ajo fraza e thene e nxjerr dhe pergjigjen ,sidomos fjala "budalla".
 

baby-angel

Thpilt
Vendndodhja
Brussel
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Vetem zeri i ketij qe kishte qelluar nuk ka qene i incizuar(duke qene se sfoli) prandaj dhe mbas verifikimit te zerave perjashtoheshin te tjeret pervec atij, jo?:)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Nuk ka pune gjaku joooooo , dhe budallai e ka paraqitjen si njeriu.
Ajo fraza e thene e nxjerr dhe pergjigjen ,sidomos fjala "budalla".
Epo ky do kete thene, nuk jam une budallai:D
 

gent durazzo

Member
Mosha
40
Vendndodhja
los angeles
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

who cares. do it on the computer. let the machine do the work for you
 

Hartini

Well known member
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Shtoni njehere pyetjen se ç'perbereje kishte banda.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Cila eshte ajo fjale e gjuhes shqipe qe shkruhet ndryshe dhe lexohet ndryshe :D?
 
Top