• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhe gjej.

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhper cilin e ke fjalen??? sepse at´her un do ta kisha zgjidhur ne klasen e par:)

dhe nuk kam zgjidhur nje deri tashi por qe nga ardhja ne kte tem,,,i kam zgjidhur te gjith,,dhe asnje sme ka mar koh me shum se 9 min,

tani nuk e di per cilin e kishe fjalen ti,,por me gjith ata,,ato qe i kam zgjidhur un deri tani,,te gjitha ishin shum te kollajta,,prandja un po kerkoj nga ato me te veshtirat ne bot.

Bravo per te fundit. Problemen e ajnshtajnit. Une nuk kisha dijeni sepse ajo nuk kerkon ndo1 llogjike shume speciale vetem rregullsi ne te shkruar dhe pak memorie.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Bravo per te fundit. Problemen e ajnshtajnit. Une nuk kisha dijeni sepse ajo nuk kerkon ndo1 llogjike shume speciale vetem rregullsi ne te shkruar dhe pak memorie.

pikerisht prandaj ngaterrohen te gjithe ,eshte me te futme si problem se vetem me memorie dhe te rradhitesh te dhenat ka te beje :p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Cili eshte numri me i vogel prim ( se di nqs kshu i thone, gjithsesi nr prim eshte nr qe nuk pjestohet me asgje pervec vetes, si eshte 3 , 7, 11, 13, 17... e keshtu me radhe) qe ka formen 1234567891011121314........n, ku "n" mund te jet cdo numer natyral?
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

5. Nje milingon hypen 2 shkallen qe jan ne foto. Ajo iken nga pika A dhe arrine ne piken B, duke zgjedhur rrugen me te shkurter. Cdo shkalla ka 10 cm gjatesi dhe 30 cm gjeresi. Ca distance ka bere milingona?

[/FONT]
Njeren nga shkallet e ben diagonalisht duke kryer keshtu nje gjatesi te barabarte me rrenjen katrore te 1000 ose 31.622776601683793319988935444327 cm. Shkallet e tjera jane nga 10 cm pra: 10 gjeresia e te pares, 10 larteisa e te dytes, 10 gjeresia e te dytes = 30 cm + 31.622776601683793319988935444327= 61.622776601683793319988935444327 cm
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

3. Kemi 2 litar, te cilet digjen secili ne ekzakt 1 ore. Te matet 45 minuta, duke ditur qe litaret nuk digjen uniform.
Pavaresisht se litaret nuk digjen uniforme ne lidhje me njeri tjetrin, 45 min eshte 3/4 e kohes pra dhe gjatesia do te jete sa 1/4 e gjatesise fillestare.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

2. Kemi 10 grumbulla me nga 10 monedha secila, cdo monedh peshon 10 grame. Njera nga grumbullat eshte plot me monedha falco te cilat peshojne 11 grame secila. Duke pasur ne dispozicion nje peshore digjitale, si mund ta gjejme me nje peshim te vetem se cili eshte grumbulli me monedha falco?

Vendosim ne cdo ane te peshores nga dy qese, dhe here pas here shtojme nga dy duke bere keshtu vetem nje matje, por duke rritur peshen. Ne momentin qe prishet balanci i peshores do te thote qe kemi qesen me monedhat fallco. Duke qene se qesja fallco rendon me shume, ath ajo qe e rendoi me shume peshoren eshte qesja fallco.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Vazhdoni rjeshtin me numra : 1, 3, 7, 12, 18, 26, 35, 45, 56, 69..........
Dhe shpjegoni se si jan zgjedhur keto numra...


ath skema eshte si me poshte

diferenca e numrave me ate parardhes eshte: 2,4,5,6,7,8,10,11,13.
Diferenca e rendit te mesiperm eshte: 2,1,1,2,1,1,1,2
Pra per cdo 2 gjatesia e sekuences se 1 shtohen me nga 1. Prandaj progresioni i diferencave te diferences do te vazhdonte *2,1,1,2,1,1,1,2*1,1,1,1,2,1,1,1,1,1 (brenda ** eshte vendosur pjesa qe ishte). Prandaj ky progresion me 10 nr e pare do te vazhdonte:*2,4,5,6,7,8,10,11,13*14,15,16,17,19,20,21,22,23,24.
Ndersa progresioni i dhene do vazhdonte keshtu:*1, 3, 7, 12, 18, 26, 35, 45, 56, 69*, 83, 98,114,131,150,170, 191,213,236,260
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Te ndahet figura me poshte ne 4 pjese te barabarta si siperfaqe dhe forme.

Po keto vijat e nderprera merren parasysh apo jo?????
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

E thot shume qart qe duhet ti besh te barabarta si siperfaqe dhe forme....
Se di ca ke te paqarte... bej abstrakcion nga ato viza nqs te pengojne...edhe pse se besoj qe jan te vena "kot"
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

E thot shume qart qe duhet ti besh te barabarta si siperfaqe dhe forme....
Se di ca ke te paqarte... bej abstrakcion nga ato viza nqs te pengojne...edhe pse se besoj qe jan te vena "kot"

Nuk thashe qe jane te vena kot, megjithate ishte thjesht nje pyetje, si kjo qe do te te drejtoj me poshte:
Cfare do me thene bej abstraksion????

Pergjigja e problemes eshte kjo:

Pra figura ndahet ne 4 pjese nga ana ime, por ato vijat e nderprera e ndajne fig ne pjese te cilat kane te njejten forme dhe siperfaqe. :)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Bej abstrakcion dmthn mos e mer parasysh nqs te pengon....

Ja dhe nje tjeter:
Kemi 5 shtepi: banori shtepise nga mesi pi qumesht, gjermani pi rothmans ( duhan), banori shtepise jeshile pi kafe, norvegjani jeton afer shtepise blu. Njeriu qe pi Pall Mall ka nje zog. Shtepia jeshile ndodhet ne te majten e shtepise te bardhe. Banori i cili ka nje kal jeton afer atij qe pi Danhill. Ai qe pi Malboro ka nje komshi i cili pi uje. Suedezi ka nje qen. Ai qe pi Malboro jeton afer atij qe ka nje mace. Norvegjani jeton ne shtepine e pare. Banori shtepise verdhe pi Dunhill. Ai qe pi Winfield pi bire. Shtepia e pare eshte e verdhe. Britaniku jeton ne shtepine e kuqe.
Pyteja eshte: Kush nga banoret ka nje akvarium me peshk?


ps: problemat me shkrepse sju pelqejne?
http://www.forumivirtual.com/threads/22248-Problema-me-fije-shkrepse
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Babaj dhe djali ishin ne nje makine... Pesojne nje aksident makine, babaj vdes... djali eshte i cuar me urgjence ne spital.
Kirugu shef thot : " Nuk mund ta operoj...eshte djali im!"
Si ka mundesi?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Nje coban kishte disa dele. Ai ariti ne kete konkluzion:
a) nqs i grupon 2 e nga 2 ngel vetem nje dele vetem
b) nqs i grupon nga 3 ngel vetem nje dele vetem
c) nqs i grupon nga 4 ngel vetem nje dele vetem
d) nqs i grupon nga 5 ngel vetem nje dele vetem
e) nqs i grupon nga 6 ngel vetem nje dele vetem
f) nqs i grupon nga 7 sngel me asnje dele vetem

Cili eshte numri minim i deleve , i cili respekton keto kondita?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Je ne shkretetire afer nje pellgu me uje... ke ne dispozicion nje barke, nje kove me boje, nje penel ( perdoret per te lyher me boje...), nje peshore e cila peshon dot vetem 1 kg... dhe nje kamel.
SI JA BEN TE PESHOSH KAMELEN?

 
Last edited by a moderator:

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Bej abstrakcion dmthn mos e mer parasysh nqs te pengon....

Ja dhe nje tjeter:
Kemi 5 shtepi: banori shtepise nga mesi pi qumesht, gjermani pi rothmans ( duhan), banori shtepise jeshile pi kafe, norvegjani jeton afer shtepise blu. Njeriu qe pi Pall Mall ka nje zog. Shtepia jeshile ndodhet ne te majten e shtepise te bardhe. Banori i cili ka nje kal jeton afer atij qe pi Danhill. Ai qe pi Malboro ka nje komshi i cili pi uje. Suedezi ka nje qen. Ai qe pi Malboro jeton afer atij qe ka nje mace. Norvegjani jeton ne shtepine e pare. Banori shtepise verdhe pi Dunhill. Ai qe pi Winfield pi bire. Shtepia e pare eshte e verdhe. Britaniku jeton ne shtepine e kuqe.
Pyteja eshte: Kush nga banoret ka nje akvarium me peshk?


ps: problemat me shkrepse sju pelqejne?
http://www.forumivirtual.com/threads/22248-Problema-me-fije-shkrepse

Nje si kjo probleme eshte zgjidhur, so nuk ia vlen te merresh me po te njejtin tip. Mund te shikosh pak te lutem dhe nje here kete problemen sepse formulimi me duket se nuk eshte i sakte.
Cili eshte numri me i vogel prim ( se di nqs kshu i thone, gjithsesi nr prim eshte nr qe nuk pjestohet me asgje pervec vetes, si eshte 3 , 7, 11, 13, 17... e keshtu me radhe) qe ka formen 1234567891011121314........n, ku "n" mund te jet cdo numer natyral?
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Babaj dhe djali ishin ne nje makine... Pesojne nje aksident makine, babaj vdes... djali eshte i cuar me urgjence ne spital.
Kirugu shef thot : " Nuk mund ta operoj...eshte djali im!"
Si ka mundesi?

Babai dhe djali ne fillim i referohen duke u marre parasysh njeri-tjetrit. Ndersa kur shkon te kirurgu, i cili eshte gjyshi i djalit ne fillim, shikon te birin. (nuk jam shume i sigurte per kete)
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

:haha:


esht njeri,,qe largohet nga tjetri,,dhe ne drejtim te ti vjen nje tjetri,,qe largohet nga ky qe u largua i pari,,sa vet mbesin pa levizur???
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Babaj dhe djali ishin ne nje makine... Pesojne nje aksident makine, babaj vdes... djali eshte i cuar me urgjence ne spital.
Kirugu shef thot : " Nuk mund ta operoj...eshte djali im!"
Si ka mundesi?

IIIIIIIIIII sa u thellova duke mendur , por kjo ishte e thjeshte fare . Djali ka dhe nenen dhe grate jane kirurge shef .
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Je ne shkretetire afer nje pellgu me uje... ke ne dispozicion nje barke, nje kove me boje, nje penel ( perdoret per te lyher me boje...), nje peshore e cila peshon dot vetem 1 kg... dhe nje kamel.
SI JA BEN TE PESHOSH KAMELEN?


Peshorja nuk peshon dot vetem nje kilogram , por s'ka problem se kamela peshon me shume se nje.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Kemi 2 kova pa gradacion, njera eshte 9 litra, tjetra 4. Si ja bejme qe ne koven e madhe te ngelin 6 litra uje?

2. Kemi 10 grumbulla me nga 10 monedha secila, cdo monedh peshon 10 grame. Njera nga grumbullat eshte plot me monedha falco te cilat peshojne 11 grame secila. Duke pasur ne dispozicion nje peshore digjitale, si mund ta gjejme me nje peshim te vetem se cili eshte grumbulli me monedha falco?

3. Kemi 2 litar, te cilet digjen secili ne ekzakt 1 ore. Te matet 45 minuta, duke ditur qe litaret nuk digjen uniform.

4. Ne cfare sensi hecen autobuzi?5. Nje milingon hypen 2 shkallen qe jan ne foto. Ajo iken nga pika A dhe arrine ne piken B, duke zgjedhur rrugen me te shkurter. Cdo shkalla ka 10 cm gjatesi dhe 30 cm gjeresi. Ca distance ka bere milingona?6. Ne foton me poshte, kemi 4 figura gjeometrike, Pse nqs i ri-regullojme del nje katror bosh( foto 2).
Persa i perket problemit 2 , marrim me radhe nje monedh tek grumbulli i pare , dy tek i dyti , ....., dhjet tek i dhjeti. Pra gjithsej 55 monedha.
I peshojme keto 55 monedhat. Pesha e tyre do varjoje patjeter nga 551 g deri ne 560 g .dhe arsytojme ne baze te peshes se tyre.
nqs del 551g atehere grupi ku morem nje monedh ishta fallso , nqs del 552 , grupi ku morem dy ........e me radhe ....
nqs 560 grupi qe morem te gjitha.


Kuse tek problemi kater , ai i milingones thjesht fare milingona duhet te beje diagonalen e drejtkendeshit me brinje 30cm e 40cm
pasi ajo leviz vetem ne plan , pra nuk fluturon dhe kem :i D ne katror = 30 *30 +40*40 =900 +1200= 2500.
nga del qe D = 50 cm.

Pra milingona pershkruan nje gjysme metri distance.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Peshorja nuk peshon dot vetem nje kilogram , por s'ka problem se kamela peshon me shume se nje.
po pra eshte nje peshore "speciale" ... peshon dot vetem 1 kg....si ja ben te peshosh kamelen?
ps: eshte e mundcme

IIIIIIIIIII sa u thellova duke mendur , por kjo ishte e thjeshte fare . Djali ka dhe nenen dhe grate jane kirurge shef .
e sakt pergjigja jote:)

Babai dhe djali ne fillim i referohen duke u marre parasysh njeri-tjetrit. Ndersa kur shkon te kirurgu, i cili eshte gjyshi i djalit ne fillim, shikon te birin. (nuk jam shume i sigurte per kete)
Hartini ka te drejte ne kete rast

Nje si kjo probleme eshte zgjidhur, so nuk ia vlen te merresh me po te njejtin tip. Mund te shikosh pak te lutem dhe nje here kete problemen sepse formulimi me duket se nuk eshte i sakte.
Besoj qe tek kjo problema nuk kuptove si qendron puna me numrat prim, me vjen keq qe se di si thone sakte shqip...se skam bere matematik ne shqip... por po ta shpjegoj dhe njehere...e ma meson ti si i thone shqip...
nr e tipit, 3,7, 11, 13, 17, 19, 23, 29.... e keshtu me rradhe qe nuk pjestohen me asgje... si quhen?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Edhe nje te re:

Nje plake ka 2 kuti me ilace- tip A dhe tip B ( kan efekte te ndryshme, por ilacet tregojne nje lloje.)
Ka 7 kokra ilace ne cdo kuti. Duhet te mari 2 kokra per dite, nga 1 nga secila kuti.
Diten e pare e tratamentit mer te 2 kutite me intencionin te derdhi ne dore nga nje koker ilaci nga secila kuti, por gabimisht derdh 2 kokra nga tipi B dhe nje koker nga tipi A, dhe ngel me 3 kokra ilace ne dore...qe tregojne nje lloje. I ve menjeane ne nje leter. Vazhdon tratamentin normal, me kokrat qe kan ngelur ne kuti. Por si ja ben te mbaroje tratamentin sakt, pa blere ilace te reja?
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

po pra eshte nje peshore "speciale" ... peshon dot vetem 1 kg....si ja ben te peshosh kamelen?
ps: eshte e mundcme

e sakt pergjigja jote:)

Hartini ka te drejte ne kete rast


Besoj qe tek kjo problema nuk kuptove si qendron puna me numrat prim, me vjen keq qe se di si thone sakte shqip...se skam bere matematik ne shqip... por po ta shpjegoj dhe njehere...e ma meson ti si i thone shqip...
nr e tipit, 3,7, 11, 13, 17, 19, 23, 29.... e keshtu me rradhe qe nuk pjestohen me asgje... si quhen?

Keta nr numra prim quhen por ajo qe nuk kuptova ishte se si kush tip duhet te ishte seria. qe vlera e kufizave rritet me nga 1????? Dhe nr prim fillojne nga 2 jo nga 3 si me siper dhe ben pjese dhe 5.
 
Redaktimi i fundit:

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Cili eshte numri me i vogel prim ( se di nqs kshu i thone, gjithsesi nr prim eshte nr qe nuk pjestohet me asgje pervec vetes, si eshte 3 , 7, 11, 13, 17... e keshtu me radhe) qe ka formen 1234567891011121314........n, ku "n" mund te jet cdo numer natyral?

Keta nr numra prim quhen por ajo qe nuk kuptova ishte se si kush tip duhet te ishte seria. qe vlera e kufizave rritet me nga 1????? Dhe nr prim fillojne nga 2 jo nga 3 si me siper dhe ben pjese dhe 5.
mire mqs quhen numra prim e kuptove per cfare e kam fjalen...

ps: une skisha vene tere nr prim atje...pastaj mqs do ta fillosh...pse e le 1? ca ka.... me cfare pjestohet njeshi...pervec vetes tij ( si pjestohen dhe nr prim?)
Dhe te kthehemi ne problem
kemi nje nr te formes 1234567891011121314........n, ku ato "n" nje numer natyral qe ti duhet ta gjesh ne ashu menyre qe nr i tipit 1234567891011121314........n te jet prim... dhe te jet me i vogeli.
Pra ti mund ta cosh ate nr 1234567891011121314........n... ne infinit... gjithcka varet nga vlera e "n"
sa eshte n?


@ Hartini, vrite cik mendjen... se ka nje rruge per te peshuar kamelen... pa e prere copa- copa.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Edhe nje te re:

Nje plake ka 2 kuti me ilace- tip A dhe tip B ( kan efekte te ndryshme, por ilacet tregojne nje lloje.)
Ka 7 kokra ilace ne cdo kuti. Duhet te mari 2 kokra per dite, nga 1 nga secila kuti.
Diten e pare e tratamentit mer te 2 kutite me intencionin te derdhi ne dore nga nje koker ilaci nga secila kuti, por gabimisht derdh 2 kokra nga tipi B dhe nje koker nga tipi A, dhe ngel me 3 kokra ilace ne dore...qe tregojne nje lloje. I ve menjeane ne nje leter. Vazhdon tratamentin normal, me kokrat qe kan ngelur ne kuti. Por si ja ben te mbaroje tratamentin sakt, pa blere ilace te reja?

E gjeta kete te plakes .
Plaka vazhdon kuren normal deri diten e gjasht , ku i mbeten kater kokrra per dy dit kurim.
Ato kater kokrrat jane nga dy per secilin ilaç , dhe plaka i ndan pergjysm te kater kokrrat dhe diten e gjasht merr nje gjysme nga secila kokerr ,
diten e shtate gjusmat qe mbeten , keshtu eshte e sigurt te marri porcionin e duhur te ilaçeve.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Je ne shkretetire afer nje pellgu me uje... ke ne dispozicion nje barke, nje kove me boje, nje penel ( perdoret per te lyher me boje...), nje peshore e cila peshon dot vetem 1 kg... dhe nje kamel.
SI JA BEN TE PESHOSH KAMELEN?


Ok , se u thellova pak
Marr barken dhe e ve ne pellgun me uje .Hyp Kamelen ne barke dhe shenoj me penel nivelin e ujit ne anen e jashtme te barkes .
Zbres kamelen nga barka dhe e mbush barken me rere deri sa te arrij niveli i ujit aty ku ishte me Kamelen dhe renen qe ndodhet
ne bark e peshoj me peshoren qe kam ne dispozicion .Kuptohet duhet te kem pak durim se ajo peshon vetem nga nje kg rere njeheresh.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ndihme per ta zgjidhur:

Nje baba po vdes dhe vendos te ndaje pasurin me tre bijte e tij.

Te parit i jep $100 dhe 10% te totalit te mbetur
Te dytit i jep $200 dhe 10% te totalit te mbetur
Te tretit i jep $300 dhe 10% te totalit te mbetur

Te tre djemte marin shume te njejte parash. Sa para i ka dhene secilit, dhe sa para ka patur gjithsej babai?
 

AjSi

...
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

A mund te dale numer me presje Elushe?

Dmth shenojme me x---> shumen totale te gjithe parave
pastaj

Djali i pare ---100 + 10%(x - 100)
Djali i dyte--- 200 + 10%[(x - 100) - 200]
Djali i trete ---300 + 10%{[(x - 100) - 200] - 300}

meqe shuma e tyre eshte e barabarte atehere :

100 + 10%(x - 100) = 200 + 10%[(x - 100) - 200] = 300 + 10%{[(x - 100) - 200] - 300} 10% e zevendesojme me 0.1 edhe kryejme veprimet

I bera veprimet po pertoj ti shkruaj se dalin shume te gjata po me doli nr me presje :p
 
Private conversations
Help Users
    Top