• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhe gjej.

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

kan kaluar dy muaj dhe nuk paskeni gjetur dot ndonje tjeter???

a ka dikush ndonje nga me te VESHTIRAT NE BOT,,,sepse po pres per ta zgjidhur,
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Kemi 2 kova pa gradacion, njera eshte 9 litra, tjetra 4. Si ja bejme qe ne koven e madhe te ngelin 6 litra uje?

2. Kemi 10 grumbulla me nga 10 monedha secila, cdo monedh peshon 10 grame. Njera nga grumbullat eshte plot me monedha falco te cilat peshojne 11 grame secila. Duke pasur ne dispozicion nje peshore digjitale, si mund ta gjejme me nje peshim te vetem se cili eshte grumbulli me monedha falco?

3. Kemi 2 litar, te cilet digjen secili ne ekzakt 1 ore. Te matet 45 minuta, duke ditur qe litaret nuk digjen uniform.

4. Ne cfare sensi hecen autobuzi?5. Nje milingon hypen 2 shkallen qe jan ne foto. Ajo iken nga pika A dhe arrine ne piken B, duke zgjedhur rrugen me te shkurter. Cdo shkalla ka 10 cm gjatesi dhe 30 cm gjeresi. Ca distance ka bere milingona?6. Ne foton me poshte, kemi 4 figura gjeometrike, Pse nqs i ri-regullojme del nje katror bosh( foto 2). 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

kan kaluar dy muaj dhe nuk paskeni gjetur dot ndonje tjeter???

a ka dikush ndonje nga me te VESHTIRAT NE BOT,,,sepse po pres per ta zgjidhur,
Ilirjam kjo eshte nje nga problemat qe une e kam zgjidhur ne klase te 7 prandaj nuk shfaqi interes per mua. :) Megjithate bravo te qofte qe e ke zgjidhur. :)
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Kemi 2 kova pa gradacion, njera eshte 9 litra, tjetra 4. Si ja bejme qe ne koven e madhe te ngelin 6 litra uje?
e mbushim koven 9 litershe dhe ia hedhim koves 4 litershe. pastaj koven 4 litershe e derdhim. e bejme dhe nje here kete gje. kjo do te thote qe ne koven 9 litershe do te kemi 1 l uje. kete e hedhim tek e vogla. e mbushim koven 9 litershe perseri dhe ia hedhim koves 4 litershe, duke bere qe nga kova e madhe te hiqen 3 litra pasi 1 liter e ka te mbushur. 9-3=6 Ja zgjidhja.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Problema 4. Autobusi ecen nga e djathta, ne te majte (nqs jemi ne Shqiperi) sepse ne ecim nga korsia e djathte dhe po te levizte ne krahun e kundert, do ti dukeshin dyert.
DHe e anasjellta nese do ishim ne Angli.
Pra shqiperi: <-----------
Angli: --------->
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Pyetja 6. Sepse kateti i trekendeshit te kuq (ai qe eshte horizontalisht), eshte 1 kuti me i gjate se shuma e dy brinjeve te figurave te rregullta.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ilirjam kjo eshte nje nga problemat qe une e kam zgjidhur ne klase te 7 prandaj nuk shfaqi interes per mua. :) Megjithate bravo te qofte qe e ke zgjidhur. :)
per cilin e ke fjalen??? sepse at´her un do ta kisha zgjidhur ne klasen e par:)

dhe nuk kam zgjidhur nje deri tashi por qe nga ardhja ne kte tem,,,i kam zgjidhur te gjith,,dhe asnje sme ka mar koh me shum se 9 min,

tani nuk e di per cilin e kishe fjalen ti,,por me gjith ata,,ato qe i kam zgjidhur un deri tani,,te gjitha ishin shum te kollajta,,prandaj un po kerkoj nga ato me te veshtirat ne bot.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhper cilin e ke fjalen??? sepse at´her un do ta kisha zgjidhur ne klasen e par:)

dhe nuk kam zgjidhur nje deri tashi por qe nga ardhja ne kte tem,,,i kam zgjidhur te gjith,,dhe asnje sme ka mar koh me shum se 9 min,

tani nuk e di per cilin e kishe fjalen ti,,por me gjith ata,,ato qe i kam zgjidhur un deri tani,,te gjitha ishin shum te kollajta,,prandja un po kerkoj nga ato me te veshtirat ne bot.
Bravo per te fundit. Problemen e ajnshtajnit. Une nuk kisha dijeni sepse ajo nuk kerkon ndo1 llogjike shume speciale vetem rregullsi ne te shkruar dhe pak memorie.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Bravo per te fundit. Problemen e ajnshtajnit. Une nuk kisha dijeni sepse ajo nuk kerkon ndo1 llogjike shume speciale vetem rregullsi ne te shkruar dhe pak memorie.
pikerisht prandaj ngaterrohen te gjithe ,eshte me te futme si problem se vetem me memorie dhe te rradhitesh te dhenat ka te beje :p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Cili eshte numri me i vogel prim ( se di nqs kshu i thone, gjithsesi nr prim eshte nr qe nuk pjestohet me asgje pervec vetes, si eshte 3 , 7, 11, 13, 17... e keshtu me radhe) qe ka formen 1234567891011121314........n, ku "n" mund te jet cdo numer natyral?
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

5. Nje milingon hypen 2 shkallen qe jan ne foto. Ajo iken nga pika A dhe arrine ne piken B, duke zgjedhur rrugen me te shkurter. Cdo shkalla ka 10 cm gjatesi dhe 30 cm gjeresi. Ca distance ka bere milingona?

[/FONT]
Njeren nga shkallet e ben diagonalisht duke kryer keshtu nje gjatesi te barabarte me rrenjen katrore te 1000 ose 31.622776601683793319988935444327 cm. Shkallet e tjera jane nga 10 cm pra: 10 gjeresia e te pares, 10 larteisa e te dytes, 10 gjeresia e te dytes = 30 cm + 31.622776601683793319988935444327= 61.622776601683793319988935444327 cm
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

3. Kemi 2 litar, te cilet digjen secili ne ekzakt 1 ore. Te matet 45 minuta, duke ditur qe litaret nuk digjen uniform.
Pavaresisht se litaret nuk digjen uniforme ne lidhje me njeri tjetrin, 45 min eshte 3/4 e kohes pra dhe gjatesia do te jete sa 1/4 e gjatesise fillestare.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

2. Kemi 10 grumbulla me nga 10 monedha secila, cdo monedh peshon 10 grame. Njera nga grumbullat eshte plot me monedha falco te cilat peshojne 11 grame secila. Duke pasur ne dispozicion nje peshore digjitale, si mund ta gjejme me nje peshim te vetem se cili eshte grumbulli me monedha falco?
Vendosim ne cdo ane te peshores nga dy qese, dhe here pas here shtojme nga dy duke bere keshtu vetem nje matje, por duke rritur peshen. Ne momentin qe prishet balanci i peshores do te thote qe kemi qesen me monedhat fallco. Duke qene se qesja fallco rendon me shume, ath ajo qe e rendoi me shume peshoren eshte qesja fallco.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Vazhdoni rjeshtin me numra : 1, 3, 7, 12, 18, 26, 35, 45, 56, 69..........
Dhe shpjegoni se si jan zgjedhur keto numra...

ath skema eshte si me poshte

diferenca e numrave me ate parardhes eshte: 2,4,5,6,7,8,10,11,13.
Diferenca e rendit te mesiperm eshte: 2,1,1,2,1,1,1,2
Pra per cdo 2 gjatesia e sekuences se 1 shtohen me nga 1. Prandaj progresioni i diferencave te diferences do te vazhdonte *2,1,1,2,1,1,1,2*1,1,1,1,2,1,1,1,1,1 (brenda ** eshte vendosur pjesa qe ishte). Prandaj ky progresion me 10 nr e pare do te vazhdonte:*2,4,5,6,7,8,10,11,13*14,15,16,17,19,20,21,22,23,24.
Ndersa progresioni i dhene do vazhdonte keshtu:*1, 3, 7, 12, 18, 26, 35, 45, 56, 69*, 83, 98,114,131,150,170, 191,213,236,260
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

E thot shume qart qe duhet ti besh te barabarta si siperfaqe dhe forme....
Se di ca ke te paqarte... bej abstrakcion nga ato viza nqs te pengojne...edhe pse se besoj qe jan te vena "kot"
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

E thot shume qart qe duhet ti besh te barabarta si siperfaqe dhe forme....
Se di ca ke te paqarte... bej abstrakcion nga ato viza nqs te pengojne...edhe pse se besoj qe jan te vena "kot"
Nuk thashe qe jane te vena kot, megjithate ishte thjesht nje pyetje, si kjo qe do te te drejtoj me poshte:
Cfare do me thene bej abstraksion????

Pergjigja e problemes eshte kjo:

Pra figura ndahet ne 4 pjese nga ana ime, por ato vijat e nderprera e ndajne fig ne pjese te cilat kane te njejten forme dhe siperfaqe. :)
 

Attachments

Top