Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

....

nqs e ke fjalen per shtet Rrugaçe , dakort jam me ty . edhe pse sot mund te quhemi nje shtet kurvicke , ndryshe nga e para qendrojme dhe shkojm perpara me hapa pa hapsir , dhe galopante duke u bazuar te ajo qe quhet " te rrjepin çte te dal perpara" ktheje koken pas ,, dhe do kuptosh qe kjo lloj rrace (komuniste) nuk ka ndryshuar shum stil ,, perkundrazi

jan po ato njerez ,, qe dikur benin politiken dhe sot po ashtu . pastaj besoj je dakort ku thuhet ku ka varferi populli esht ai qe gjithmon kenaqet me pak ...sigurisht o ambasador i paqes , ta jap fjalen time. faleminderit ty qe mendon kaq shum per mua dhe vlerat e mija , por po te them diçka n.q.s ,a lejon ,,

mos e kerko gjembin nen kemb me pahir , krruje kemben nqs te han dhe dil e boj nje xhiro rrotull , se dukesh si kot dhe i pavend , ket ta them qe kur nuk kupton (ose nuk do te kuptosh) ate qe them mos shkruj me kot dhe te na japesh mend , se çfar duhet te bejm sipas teje.

ishe mir , kur nuk flisje . un nuk kam asgjo personale me asnji ktu . thjesht shkrujta me irritim e siper , sipas tejet duhet te me varin me litar kshu ?

e sa per kuriozitetin tat , i kam lon telenovelat qe me kohen e çelestes , me erdhi keq per Frankon se vujti shum i shkreti . lol

ej pereni e modhe , na bone dhe amvise. mir , mir .o drejtor ,

me dukesh noiher sikur kerkon ta ferkosh sumen me hisëll, pa ja dit kuptimin ksaj te funit . po hajt thuj , ka nevoj dhe forumi per xhavahiret e tuja , shkruj dhe ti se me shton diten kshu .shiko zemer (kjo me keshillohet nga Reni, 1-shi forumit) duhet te flas me se sben keshtu se perndryshe humbas vlerat e mija ,,

nuk esht se te drejtohem ty si ida , se fundja as te njof , as te kam ftu per kafe as ta kam lyp e te me kesh refuzu qe te drejtohem ne ate menyr ty personalisht. un i drejtohem temes me shum , fundja cfar qellimi ka si tem ? besoj se kam pershtypjen dhe si tem (komunizmi) esht konsumu aq shum sa me nuk ka. ti besoj , ose me cfar shikoj me ke kuptuar dhe nuk dua te zgjatem.

gjithe te mirat te uroj ne jete dhe kudo , nqs e ke marr per ters postimin tim.
Ti shkruaj ne irrtim e siper por jo ne kurriz te te tjerve o gje e zgjuar :D

Po me habit me kte shkrim zgjuarsin tende e kam ven re qe ne fillimet e tua ne forum :D Bravo ke per te hec dhe ke premisa te behesh dikush ne jet mos u merzit sje as i pari as i fundit :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

....
o drejtor ,

me dukesh noiher sikur kerkon ta ferkosh sumen me hisëll, pa ja dit kuptimin ksaj te funit . po hajt thuj , ka nevoj dhe forumi per xhavahiret e tuja , shkruj dhe ti se me shton diten kshu.

Degjo, mos mbaj fytyren tek bythet e huaja se edhe munde te kesh halucinacione.

Te kam thene se debatet e tipit kalamanlleqe sme pelqejne,...., madje te tipit kukuvajka edhe me pak,,kshu qe mos beje ketej viktimen cerrc - merrc,.. Ktheju lexoje shkrimin edhe njehere e do gjeshe ato qe mundohesh ti akuzosh te tjeret. Askush nuk te ka thene se duhet te shkruash apo mos shkruash, ...... por kur fillon e fyen njerezit une per vete reagoje, siq kam reaguar atje poshte, dhe jo vetem ndaj teje. :ciaoo:

Sa per ceshtjen ne fjale por pres ato kerrnamelit tua mbi dijen e gjithckaje qe deri tani nuk solle asnje gje.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

njeri qe te pakten mbajti kufirin edhe ushtrin nder me te fortat ne ballkan ...Nuk ka qen aq i mire me popullin po jo edhe aq i keq sa pretendojne ta bejne tani me rrugaqeri.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

ja ke fut kot qiko se enver hoxha ka mbajtur te pakten gjalle flamurin shqiptar ti pretendo qa te duash per serbet aq me ben po njerezit si enver hoxha kan merituar nje grime me teper respekt poo skeni faj ju po ai qe ju ka mbajt si popull e ju ka jep krenarin e te qenit shqip-tar
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

ja ke fut kot qiko se enver hoxha ka mbajtur te pakten gjalle flamurin shqiptar ti pretendo qa te duash per serbet aq me ben po njerezit si enver hoxha kan merituar nje grime me teper respekt poo skeni faj ju po ai qe ju ka mbajt si popull e ju ka jep krenarin e te qenit shqip-tar

Sa per flamurin shqiptare e kane mbajt gjalle te paret e mij.Tu fillu me Ded Gjon Lul e tu mbaru te gjyshi im qe ishte per shqiperi te lire e shqiptare ...Skam respekt per njerez qe vrasin naten e qajne diten. Ti spo din me ka je tuj fol e se ca po flet ,,Mbaj rrallen ,
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

ti spaske lidhje me histori qike te paret e tu thua ti jepi vetes pak mend lexo pak me shume e ec shkruj ketuu njerezit ne kosove kan vdek per me shkel ne shqipni na ka ndalu dikush qe i thuhet serb skem pas arm skem pas shtett skem pas ushtri kem pas veq nje enderr qe thirret shqipni meso te replikosh mos me acaro nervat me sende te kota te krahasosh enver hoxhen me serbet eshte si te krahasosh xhelatin me viktimen
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

ti spaske lidhje me histori qike te paret e tu thua ti jepi vetes pak mend lexo pak me shume e ec shkruj ketuu njerezit ne kosove kan vdek per me shkel ne shqipni na ka ndalu dikush qe i thuhet serb skem pas arm skem pas shtett skem pas ushtri kem pas veq nje enderr qe thirret shqipni meso te replikosh mos me acaro nervat me sende te kota te krahasosh enver hoxhen me serbet eshte si te krahasosh xhelatin me viktimen


Sa per info ,,,se po don me me kallzu mu historine,,,Diku ne kongresin e Partise se punes se SHqiperise..Shoku Enver pate thene :MIqt tane Kosovare dhe Popullin vella Kinez..Shiko sa ju ka vleresu.
Me kete fenomen qe po me tregon ti,jam perplase kur dola jasht edhe takova kosovaret per here te pare.Me thonte nje ,qe i vellai kish bere burg se kish lexu veprat e Enverit. Edhe une u cudita:Si ka mundesi ,ju qe su ka ndalu kush te dilni jashte ,te shihni ndryshimin midis komunizmit dhe lirise se folurit,besimit etj etj. Pse nuk e dalloni te keqen.

Sa per Krahasimin e bej me qellim..

Sepse ju keni pas dike qe te urreni pra Serbet,ishit te gjith kunder atyre.

Kurse ne na vriste na priste dhe nuk guxonim te ishim as kunder se te nxirrte fare brez pas brezi ...
Ka nena qe ju jane kalb djemt ne burg per bindjet e tyre politike. Dhe sot e kesaj dite nuk ja u dine as eshtrat. Ky per mua eshte genocid,dhe ti smund te me dalesh ketu te me behesh pro e ketij genocidi, sepse nuk e ke perjetu .
 
Redaktimi i fundit:

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Une skam perjetu gjenocid ...
Sa % e shqiptareve ne shqiperi e kan perjetu ate 2-5% ndersa ne kosove sendet kan qen ndryshe mos u merr me histori kur sja ki haberin ata qe i kan kundershtu i ka bere ate qe ju ka bere kjo ka ndodh ne krejt boten po ama ka rujt kufinjet teritorial te shqiperis deshe apo sdeshem ka qen lideri i shqiptareve sme plas per fjalet e ti as per ate po per menyren se si mundohi ta gozhdoni se vdekuri
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Xhebrail po e ben si nje shoku im turk komunist...me sa me thoshte disa grupe komunistash ne Turqi e adhuronin Enverin. Nje prej ketyre cunave qe njifja i kishte lexuar edhe disa vepra.
Edhe ai si ty fliste pak a shume...
Me respekte :)
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Une skam perjetu gjenocid ...
Sa % e shqiptareve ne shqiperi e kan perjetu ate 2-5% ndersa ne kosove sendet kan qen ndryshe mos u merr me histori kur sja ki haberin ata qe i kan kundershtu i ka bere ate qe ju ka bere kjo ka ndodh ne krejt boten po ama ka rujt kufinjet teritorial te shqiperis deshe apo sdeshem ka qen lideri i shqiptareve sme plas per fjalet e ti as per ate po per menyren se si mundohi ta gozhdoni se vdekuri
2% ...qe sja paske haberin, po e tregon vete ,po nejse.
Po te mos kish qene ai do kish qene dikush tjeter ne krye te Shqiperise. Ndoshta do kishim pase dhe nje Shqiperi te bashkuar e jo te cungume.
Ste plas ty ,,,po me plas mua,ki respekt se cflet.Ne kohen qe ju nen kohen e Titos kishit barkun plot dhe bridhnit neper GJermani ,Zvicer,ne duhej te merrnin qumeshtin me tollona per foshnjat ..Se di a do te kishin qene dakort te paret e tu te nderronin kushtet e jeteses vetem per hater te flamurit,apo territorit.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Jeni materialista teper ju njerezit nga shqiperia do jetoja naper burgje i cungum veq te shifja nje shqiperi te bashkume nje shqiperi te fort ...
Per ju te hash te pish te bredhesh evropen e le te pirdhet kombesia apo hjahahhahaha mjere vendi mjere shqiperia ..
Tani nuk quditem pse jeni ashtu njerez materialistA keni 20 vjet pa komunizem prape zero keni mbet vizitoj shqiperin sa here qe luan kombetarja edhe zhgennjehem kur shof sa te pangopshem jeni nuk ngiheni kurre por te garantoj nje send se ne kosove ka diqka qe thirret dinjitet edhe shqiptari i shqipnis kur vjen per vizit nuk tentohet te rrjepet nga leket por has ne diqka qe quhet mikpritjeee ..

Ti mbaj ded gjon lulat e enderrat sikur qe paske emrin edhe vet por ti japesh me shume vlere nje vize per gjermani ose greqi se sa kombesis tonde flamurit edhe gjakut tond oshte ofendim i vetes....


Met mira sdua te perlahem me ty po Jeto realitetin mos jeto ne enderr
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Pe: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Xhebrail po e ben si nje shoku im turk komunist...me sa me thoshte disa grupe komunistash ne Turqi e adhuronin Enverin. Nje prej ketyre cunave qe njifja i kishte lexuar edhe disa vepra.
Edhe ai si ty fliste pak a shume...
Me respekte :)


Po qfare bete pa enverin mund ta di une tani kete se kuptoj qdo kund ne bote ka qen nje lider i tille po te shash te vdekurin vetem pse ka mundu te mbaj barazi ne vend sme duket etike kkjo miku im...
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

për mua janë vetëm tradhëtarë kjo nuk mund të ndryshohet në mendimet edhe perceptimet e mia.

te gjykosh me sy mbyllur,,nuk do te thot te mos shohesh se c´far fshihet pas kraheve,,por do te thot te mbasesh krahet ne mynyr te barabarte,,pasi ti kesh kontrulluar mir,,sepse pas ngjyres se zeze,,mund te fshihet edhe e bardha,,dhe kshtu anasjelltas,
esht e vertete qe njerzit nuk mendojn te gjith kamikazshe,,sepse jeta mund te sfidoj edhe ne kte mynyre te tille,,qe vendi jot te poshtohet dhe ti te jesh e vetmja shpres e tij,,mir po per te dal tek qellimi perfundimtar te duhet te besh dredha,,ose te duhet ta tradhtosh qellimin,,te hiqesh masken dhe ndoshta te vdesesh ne vend,,edhe kjo esht nje rruge qe mund ta konsiderosh edhe Mic Sokolshe,,por jo Skenderbegshe pershemull,,se sdua te bej krahasimin midis tyre por midis asaj qe ti e konisderon mendim te pa ndryshueshem.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Jeni materialista teper ju njerezit nga shqiperia do jetoja naper burgje i cungum veq te shifja nje shqiperi te bashkume nje shqiperi te fort ...
Per ju te hash te pish te bredhesh evropen e le te pirdhet kombesia apo hjahahhahaha mjere vendi mjere shqiperia ..
Tani nuk quditem pse jeni ashtu njerez materialistA keni 20 vjet pa komunizem prape zero keni mbet vizitoj shqiperin sa here qe luan kombetarja edhe zhgennjehem kur shof sa te pangopshem jeni nuk ngiheni kurre por te garantoj nje send se ne kosove ka diqka qe thirret dinjitet edhe shqiptari i shqipnis kur vjen per vizit nuk tentohet te rrjepet nga leket por has ne diqka qe quhet mikpritjeee ..

Ti mbaj ded gjon lulat e enderrat sikur qe paske emrin edhe vet por ti japesh me shume vlere nje vize per gjermani ose greqi se sa kombesis tonde flamurit edhe gjakut tond oshte ofendim i vetes....


Met mira sdua te perlahem me ty po Jeto realitetin mos jeto ne enderr


Se ca po me thu ,spo din as ti...
Une po te them qe brez mas brezi jena djeg per shqiperine e madhe ,e ti po me tregon mua materalizmin,Turp te kesh vella.
Une te tregoj ty ,se me eshte kalb gjyshi ne burg, vetem se ka thane Kosova republik. E ti po me thu mua po jetoj enderr.

Po me tregon mua ti per realitetin e sotem,une te them qe ai realitet eshte pasoje e atij rregjimi.

Sa per zero ,mos me trego mu se kush ,jam nuk te shava e as nuk kam thane nje fjale te keqe per Kosovaret ,,,Dinjiteti eshte dicka personale..Kam pa kosovare pa dinjitet ,me dinjitet ,,gjithsesi...sic ka dhe shqiptare te tille.

Po e kalon ne personale ,,,e ke hy ne nje rruge pa krye.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Une te them ate qe eshte e spo me plas fort per njerezit qe e bejne personale temen sikur puna jote mendjen te leku keni gjithe jeten ti me tregon se gjyshi jot ka thene kosova republike une te them se njerezit kan ngrene me nga 20 vjet burg veq pse kan ndigu radion nga shqiperia...

Te them diqka se di sa vjet ke po paske marre ne thua ne histori e sja paske haberin mundohi ti shitesh dikund tjeter keto sjam avokati i enverit po sjam as gjykatesi i ti...Ti bjen ne kundershtim me veten per ty tito ka qen ma i mire se enveri se ti shef enderra me sy hapur...

Tmos kalojme ne personale se po te flas kush nga familja ime ka derdh gjak per keto troje do te duhet te mbyllesh gojen per shume kohe nuk me intereson qfare ka bere gjyshi jot po qbere ti per shqiperin apo per kosoven
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Une te them ate qe eshte e spo me plas fort per njerezit qe e bejne personale temen sikur puna jote mendjen te leku keni gjithe jeten ti me tregon se gjyshi jot ka thene kosova republike une te them se njerezit kan ngrene me nga 20 vjet burg veq pse kan ndigu radion nga shqiperia...

Te them diqka se di sa vjet ke po paske marre ne thua ne histori e sja paske haberin mundohi ti shitesh dikund tjeter keto sjam avokati i enverit po sjam as gjykatesi i ti...Ti bjen ne kundershtim me veten per ty tito ka qen ma i mire se enveri se ti shef enderra me sy hapur...

Tmos kalojme ne personale se po te flas kush nga familja ime ka derdh gjak per keto troje do te duhet te mbyllesh gojen per shume kohe nuk me intereson qfare ka bere gjyshi jot po qbere ti per shqiperin apo per kosoven


Une bije kundershtim me vete?
Tito ka qene njaq i mire sa Enveri, perderi sa ju keni pas te drejten e levizjes jashte.Nuk eshte gabim qe njerezit te hapin syte e te shohin ndryshimin.
Sa per lekun,nuk pashe kund Kosovare ,sidomos ketu ku jetoj qe po japin lemoshe apo nuk po ju intereson leku.

Desha te them ,,qe mos paragjyko me fjale te medha,se sme intereson ti e as fisi jot .Me del mjaft familja ime e ti marr si shembull per vete.

Sa per aate rrejeshtin e fundit,po tregon vete se cpo ben ti per shqiperine.DMTH: nuk po le gje pa sha per ne. Gjithse si flm.
Ama tek ajo dore qe te jep buk nuk pshtyhet.

Ste shes gja e as te blej gja ,se sja vlen.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Ti vazhdo enderrat boomin ekonomik ju kan bere kosovaret keni perfitu nga kosovaret as mu sme plas per fisin tend se me duket ti e paske me nge forumin une nuk pranoj ligjerata nga dikush qe ska haber qe jeten e shef veq te leku edhe te e dalmja jashte vendi tlutem mos me cito edhe do jemi rehat te dyte se une ti skem per tu kuptuar kurre keshtu qe une me ty e mbylli me qekaq se nuk je ne nivelin e duhur intelektual edhe pse ja mban vetes per e tille ...

Une nuk qaj koken per mendimet tua une jepa opinionin tim tlutem ta respektosh e te mos me behesh me katolike se Papa se ste shkon..
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pe: Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Ti vazhdo enderrat boomin ekonomik ju kan bere kosovaret keni perfitu nga kosovaret as mu sme plas per fisin tend se me duket ti e paske me nge forumin une nuk pranoj ligjerata nga dikush qe ska haber qe jeten e shef veq te leku edhe te e dalmja jashte vendi tlutem mos me cito edhe do jemi rehat te dyte se une ti skem per tu kuptuar kurre keshtu qe une me ty e mbylli me qekaq se nuk je ne nivelin e duhur intelektual edhe pse ja mban vetes per e tille ...

Une nuk qaj koken per mendimet tua une jepa opinionin tim tlutem ta respektosh e te mos me behesh me katolike se Papa se ste shkon..

Shume flm,popullit kosovare,per mua jane shume te respektushem.
Ti ndac prano ,ndac jo eshte zgjedhja jote.Ama mos mi vesh mua cilesite qe ke ti apo ke ne mendje ti ...Nuk njihemi fare ,ok.

Sa per nivelin e duhur intelektual.ne fakt mu desh te ulem pak nga olimpi e te arrij te te kuptoj ty.
Qe ktej thua te jemi nje komb i bashkuar e ktej me thua qe jemi materialista, jo atdhetare etj etj.
Lind pyetja:Me vertet e do SHqiperine e madhe ?

Dmth te madhe me shqiptare apo pa shqiptare? U bere me keq se serbet tani. Qe thonin ,ne e duam Kosoven ama pa kosovare ...Shiko mendimet dhe mos merr supergjiro...per te miren tende e kam.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Shqiperia e Shqiptareve te thashe mos e be personale temen po ti smerr vesh ti sdi qka eshte olimpi se pari pastaj me flet ketu une dua shqiperin e njerezve qe duan vendin e vet e nuk mundohen ta nderrojne historin per hater se ju komvenon ashtu une jam shqiptar sjam kosovar edhe pse ti sdi te besh dallimin se mendjen tek leku ke edhe tek gjyshi jot hahahhahahhahhah ...Une te them pshurri ne flamurin e kosoves me 5 ylla e vdes per ate me shqiponje vdes edhe nese do me duhej te pres ne rend me marr qumeshtin me tallona ...

Per mua me i mire eshte nje shqiptar i vdekur komunist se sa tito e njerezit e ti ti duhesh te mesosh nga historia mos jeto me forum ketu eshte vend te jepesh mendimin tend e jo te besh ate qe bene ti fyen te vdekurin qe askund ne bote nuk ndodh vetem ketu kam pare kete...

Meso te respektosh historin se deshe apo zdeshe ti enver hoxha o nje pjese e historis se shqiperis edhe fmija tu garant mesojne per ate nese jetojne ne shqiperi edhe pse nga fjalet dukesh qe jeton dikund larg shqiperis edhe se ke pare kurre realitetin me sy....

Nese ti je zbrit prej olimbi Une Jam Zeusi
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: Pe: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Po qfare bete pa enverin mund ta di une tani kete se kuptoj qdo kund ne bote ka qen nje lider i tille po te shash te vdekurin vetem pse ka mundu te mbaj barazi ne vend sme duket etike kkjo miku im...

Xhebrail, ke te drejte mire eshte mos te shajme te vdekurin sepse ca eshte bere eshte bere. Edhe ai ne boten tjeter ka per tu gjykuar me se miri.
Eshte e vertete ajo qe thua se ka pasur raste qe kosovar jane burgosur sepse kane degjuar Radio Tiranen, ashtu sic jane burgosur shqiptar se kane degjuar Zerin e Amerikes.
Nuk po flasim ca bem ne pa Enverin, se me Veron i beme gati 30-40 vjete (se vitet e fundit shkau nga Alzheimer edhe infarktet ne tru) por per sistemin komunist qe ndertoi ne Shqiperi.
E rendesishme eshte qe te punojme per nje te ardhme sa me te mire dhe te rishikojme historin me nje sy objektiv sepse eshte hedhur shume balte edhe pluhur mbi figura edhe ngjarje historike. :)
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

nuk mirrem me ty as gjysmen e fjaleve si ke shkruar si duhet rritu e pastaj flasim por meso te mos fyesh se tregon kulturen tonde edhe te gjyshit tond patriot .


Met Mira Enderr e Trishtuar
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

ste shava gjyshin mesoo ti lexosh fjalet kam respekt per patriotet po ti si paske ngjare une te them si njeri ky o mendimi im nuk shaj te vdekurin nuk mundohem ta nderroj historin ti me flet per veten tonde e mundohesh te imponosh mendimin tond ...Te Lutem se dukesh se je me e moshuar mos te behet personale kjo teme se beso se mua sme plas as per enver as per titon po veq jepa mendimin tim shaje bo qka te duash po mos me citoo me le rehat se sdua te tregohem i pacipe me nje femer qe ndoshta ka moshen e mamas time qekaq met mira edhe merre veten met mire se keshtu si ja paske nis do pesosh infrakt ne tru
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Jo te shajm Xhaxhin eshte pak!Un nuk e di cfar te mir beri ai per shqiperin ku vrau burgosi njerzi me te zot se ia per te vetmen arsyje se donin te ecin nje hap me kohen! po jo te shajm po duhet karbonizu edhe varrin Ati.. Enderr e babit tim ishte ta shof nje her shqiperin te bashkuar ? nuk kemi besu kurr se shqiperi heq te zit e ullirir me keq se Kosova, te pakten kosova ka heq nga armiku shekullore sllav po Shqiperia ?Ata se e adhurojn Enverin jan ne shpirt komunist ..Cdo njeri kemi mendun se shqiperin e mbolli enveri me lule e beri parajse, po ajo ishte vetem imagjinat e jona se ai faktikisht e rrethoj me xhemba e bunkere shqiperin..
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

te gjykosh me sy mbyllur,,nuk do te thot te mos shohesh se c´far fshihet pas kraheve,,por do te thot te mbasesh krahet ne mynyr te barabarte,,pasi ti kesh kontrulluar mir,,sepse pas ngjyres se zeze,,mund te fshihet edhe e bardha,,dhe kshtu anasjelltas,
esht e vertete qe njerzit nuk mendojn te gjith kamikazshe,,sepse jeta mund te sfidoj edhe ne kte mynyre te tille,,qe vendi jot te poshtohet dhe ti te jesh e vetmja shpres e tij,,mir po per te dal tek qellimi perfundimtar te duhet te besh dredha,,ose te duhet ta tradhtosh qellimin,,te hiqesh masken dhe ndoshta te vdesesh ne vend,,edhe kjo esht nje rruge qe mund ta konsiderosh edhe Mic Sokolshe,,por jo Skenderbegshe pershemull,,se sdua te bej krahasimin midis tyre por midis asaj qe ti e konisderon mendim te pa ndryshueshem.

Albert, normalisht që politika është e tillë, dredharake edhe e pabesë . Unë e kam thënë të plotë një fjali e cila i përgjigjet shkrimit të mëparshëm edhe i jep një kuptim atij prandaj mendoj se nuk është etike që ke marrë vetëm një pjesë të tij,edhe pse kuptoj që nuk ka ndonjë qëllim dashakeqës.Aleancat me armiq bëhen gjithmonë për të mundur një tjetër armik, kjo është mëse normale edhe e kuptueshme, jo më kot pata thënë :''Për interes të vetvetes edhe djalli citon biblën'' në këtë kontekst po thoja edhe për politikën edhe ata që e përfaqësojnë,të cilët mund të quhen ç'do gjë tjetër.Këtu lidhet ngushtë fjalia me atë pjesën tjetër.Nuk ka mundësi të bësh aleancë me armikun, të cilin realisht do të luftosh , këtu them për gjëra reale, për luftë midis popujsh jo teori të tjetër lloji.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Jo te shajm Xhaxhin eshte pak!Un nuk e di cfar te mir beri ai per shqiperin ku vrau burgosi njerzi me te zot se ia per te vetmen arsyje se donin te ecin nje hap me kohen! po jo te shajm po duhet karbonizu edhe varrin Ati.. Enderr e babit tim ishte ta shof nje her shqiperin te bashkuar ? nuk kemi besu kurr se shqiperi heq te zit e ullirir me keq se Kosova, te pakten kosova ka heq nga armiku shekullore sllav po Shqiperia ?Ata se e adhurojn Enverin jan ne shpirt komunist ..Cdo njeri kemi mendun se shqiperin e mbolli enveri me lule e beri parajse, po ajo ishte vetem imagjinat e jona se ai faktikisht e rrethoj me xhemba e bunkere shqiperin..
Afernilla ç'di ti për Shqipërinë?Si thua ti ajo fabrika me 3-mijë punëtorë ku punonte mamaja ime ishte fantazi?Rrugët, hekurudhat, portet,flota,aviacioni,arsimi,mjekësia,sistemi i sigurimeve,rrjeti elektrik,hapja e vendburimeve të reja të naftës që sot na bëjnë një nga vendet me prodhim real të naftës,bonifikimi i tokave ku tokat më të mira ishin këneta plot malarje, si ajo e Maliqit edhe e Lushnjës janë imagjinatë? E di ti Afernilla ç'farë kishim ne nga këto para tij ? Asgjë përveç disa ndërtesave të ndërtuara nga koha e Zogut edhe në pushtimin Italian.Kur ke erdhur në Shqipëri për herë të parë ti Afernilla?Besoj se kur ke erdhur ti nuk kemi pasur ,aviacion pasi shteti nuk përballonte dot karburantet,tani nuk kemi hekurudhë sepse vidhen shinat për skrap,nuk kemi më fabrika të cilat të prodhojnë qoftë edhe një gozhdë. Jam mëse i sigurt që ti atëherë ke erdhur në Shqipëri.ا'farë mund të bëhej për 40-vjet thua ti Afernilla? ا'farë ideje ke pasur për Shqipërinë e para luftës?Ju përveç urrejtjes nuk keni aspak sesin e realitetit,kjo është më e keqe se urrejtja.
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Albert, normalisht që politika është e tillë, dredharake edhe e pabesë . Unë e kam thënë të plotë një fjali e cila i përgjigjet shkrimit të mëparshëm edhe i jep një kuptim atij prandaj mendoj se nuk është etike që ke marrë vetëm një pjesë të tij,edhe pse kuptoj që nuk ka ndonjë qëllim dashakeqës.Aleancat me armiq bëhen gjithmonë për të mundur një tjetër armik, kjo është mëse normale edhe e kuptueshme, jo më kot pata thënë :''Për interes të vetvetes edhe djalli citon biblën'' në këtë kontekst po thoja edhe për politikën edhe ata që e përfaqësojnë,të cilët mund të quhen ç'do gjë tjetër.Këtu lidhet ngushtë fjalia me atë pjesën tjetër.Nuk ka mundësi të bësh aleancë me armikun, të cilin realisht do të luftosh , këtu them për gjëra reale, për luftë midis popujsh jo teori të tjetër lloji.

Iron un citoj pjeset qe lidhet me thelbin,,dhe e permbledh shkurtimisht per te mos ripostuar shkirm ne tem.

tashi un nuk e di saktesisht per cilat gjera reale e ke fjalen ti,,se ti dukesh sikur gjykon aktualitetin kur flet per te shkuaren,,un e ndjeka nje pjes te dabatit tend me kitrren,,per kryeministrin e kosoves ne kohen e komunizmit,
dhe ajo qe desha te them un shkurtimisht ishte se,, pse i perket kohes kur te gjith ballakanasit kan qen xhandarre,,sdo te thot qe ka qen tradhtare! un se njoh fare dhe skam degjuar kurr per te,,hera e par qe i mesoj emrin ne kte tem,,por qendrimi jot mua me duket disi jo korrospodent me kohen,,dhe me ate c´far tema "gjykon" ne thelb,

tashi qe esht e pa bese,,pajtohem plotesisht me ty,,,por dikush duhet ta bej politiken,,edhe ne kohra pushtimi total,,dhe lufte totale,,dhe kta qe e bejn jan individ qe smund ti gjykosh duke i futur te gjith ne paketen e asaj cfar perfaqson politika per ty,,sepse politika mund te jet e pa bese si loje,,por ka dhe individ te ndershem qe e luajn,,dhe jan besnik ne raport me qellimin perfundimtar te programit te tyre,,qe mund tu shkeputet edhe ne gjysem,,e te mbesin te vdekur ne nje pjese kur esht dashur te veshin xhaketen e tradhtarit per ta kryer si misjon,,
e pastaj ti po te jesh ne gjykate,,sipas asaj qe kuptova nga ato qe ti i the kitrres me shum se mua,,ty sdo te interesonte fare te dish se pse e ka ate kostum te veshur,,por direkt do ta tiketoje si tradhtar.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Afernilla ç'di ti për Shqipërinë?Si thua ti ajo fabrika me 3-mijë punëtorë ku punonte mamaja ime ishte fantazi?Rrugët, hekurudhat, portet,flota,aviacioni,arsimi,mjekësia,sistemi i sigurimeve,rrjeti elektrik,hapja e vendburimeve të reja të naftës që sot na bëjnë një nga vendet me prodhim real të naftës,bonifikimi i tokave ku tokat më të mira ishin këneta plot malarje, si ajo e Maliqit edhe e Lushnjës janë imagjinatë? E di ti Afernilla ç'farë kishim ne nga këto para tij ? Asgjë përveç disa ndërtesave të ndërtuara nga koha e Zogut edhe në pushtimin Italian.Kur ke erdhur në Shqipëri për herë të parë ti Afernilla?Besoj se kur ke erdhur ti nuk kemi pasur ,aviacion pasi shteti nuk përballonte dot karburantet,tani nuk kemi hekurudhë sepse vidhen shinat për skrap,nuk kemi më fabrika të cilat të prodhojnë qoftë edhe një gozhdë. Jam mëse i sigurt që ti atëherë ke erdhur në Shqipëri.ا'farë mund të bëhej për 40-vjet thua ti Afernilla? ا'farë ideje ke pasur për Shqipërinë e para luftës?Ju përveç urrejtjes nuk keni aspak sesin e realitetit,kjo është më e keqe se urrejtja.

Mund te thuash per kohen e kaluar do thot para luftes, e kam then se kemi mendu per shqiperin (flas sipas prinderve tan) se shqiperia esht kopsh me lule, por u zhgenjyme shum tani...Pastaj populli duhet te punonte dikun qe te siguroj ata pak ushqim, Ai nuk i lejoj te dalin jasht, duhet i siguronte tani punen por sa i la mbrapa thuaj se ? se i izoloj totalisht.Nuk ushqej simpati ase per Berishen,se nuk ka BER aq shum per shqiperin , por te pakten jeton ne demokraci dhe lirin asnjeri nuk ju cenon.Se cfar ka ber enveri e than shumica ketu; dhe nuk ja vlen te perseriten gjerat
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Mund te thuash per kohen e kaluar do thot para luftes, e kam then se kemi mendu per shqiperin (flas sipas prinderve tan) se shqiperia esht kopsh me lule, por u zhgenjyme shum tani...Pastaj populli duhet te punonte dikun qe te siguroj ata pak ushqim, Ai nuk i lejoj te dalin jasht, duhet i siguronte tani punen por sa i la mbrapa thuaj se ? se i izoloj totalisht.Nuk ushqej simpati ase per Berishen,se nuk ka BER aq shum per shqiperin , por te pakten jeton ne demokraci dhe lirin asnjeri nuk ju cenon.Se cfar ka ber enveri e than shumica ketu; dhe nuk ja vlen te perseriten gjerat

Po sigurisht pra,Shqipëria ishte kopsht me lule për kohën,kishte vende pune, kishte shërbim shëndetsor, kishte ç'do gjë që i duhet një njeriu për të jetuar. Për lirinë mbase ke pak të drejtë , por nganjëherë më mirë të mos kesh mundësi të flasësh se sa të kesh mundësi vetëm të lehësh, ashtu si po na ndodh sot ,sepse vetëm lehim edhe nuk na dëgjon njeri.Ti po thua që thanë shumë këtu, ok këtu ka edhe njerëz që me të drejtën e tyre për fajt të tyre apo jo e kanë vuajtur atë rregjim , por nuk mund të përcaktojë mendimin e përgjithshëm mendimi individual i askujt këtu.Edhe njëherë ne nuk na la mbrapa Enveri,ne na shkatërroi ai që e dinë të gjithë edhe nuk duan ta pranojnë.Ne kishim të gjitha mjetet e nevojshme për të qënë një vend normal, kishim fabrika edhe gjithçka tjetër që duhet për njerëzit që të punojnë. E di ti Arfenilla që unë në punë në Greqi kisha një torno të erdhur nga Shqipëria për të punuar?E di ti që këto janë shitur të gjitha për skrap nga këta që erdhën pas Enverit? Ne nuk ishim të prapambetur në atë kohë,ne mbetëm prapa në këto 30-të vjet . Ja sapo kam mësuar që ka ndonjë rrezik të vogël për luftë sepse janë hedhur në erë debo armatimi në Tetovë edhe përgjegjësinë e mban AاTOSH.Nëse populli jonë hyn në luftë atje, e mbrojmë dot ne?Epo me armatimin që kishim për 1-një ditë mund të dilnim xhirro të gjithë si shqiptarë në Shkup. Tani nuk mundemi se megjithse po përpiqemi kemi gjithë ato vjet që nuk po shkatërrojmë dot potencialin luftarak që na la ai ''diktatori''
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Enver Hoxha, 27 vjet nga vdekja e tij

Po sigurisht pra,Shqipëria ishte kopsht me lule për kohën,kishte vende pune, kishte shërbim shëndetsor, kishte ç'do gjë që i duhet një njeriu për të jetuar.

iron c´jan kto qe thua per inat te sales??

shqipria ne vitin 1990 skishte buk per te ngren,,,per faj te atyre qe e dim te gjith:p pastaj si mund te thuash se sna la mbrapa enveri?? ne na la mbrapa sistemi komunist dhe jo vetem ne shqipri por si ne te gjitha vendet komunistene,,,ne gjermani akoma sot ndihet ndryshimi,,dmth qe jan pak me te prapambetur akoma,,dhe pastaj te mendosh se ne ishim fush me lule per kohen?? dhe kishim gjithshka qe i nevoitej nje njeriu per te jetuar?? vende pune per vullnetar dhe aksionista?? apo ke kooperativa buqsore,,qe ishte jo pun por sllav!kurse Enveri vet qysh ne vitet 60.-te ka pas makin me kondiconer,,dhe jo nje,,por disa,,qe kushtonin reth 70,000 marka se cila,kurse populli kishte rrogen mesatare 250 lek ne muaj,, dhe qe mos te thuash me 250 lek,, bleje cfar te duash,,jo sepse i ke pasur me rracjon!P

tashi nuk dua te futem te bej gjykimin per krimet qe ka ber,,te cilat sipas te thenave jan te shumta,,,se un "sdi asgje" per sa i perket ksaj,,,por mjafton kjo pjesa qe e kam perjetuar vet,,per te mbajtur mend mir disa gjera,,pershembull ne vitin 1992 nga tropoja per te shkuar ne fier,,udhetonim 14 deri ne 16 ore me makin,

tashi qe enveri i ka pasur gjerat e sistemuara me bukur,,,kjo besoj se esht fakt po ta krahasosh me sot,,mynyren se si dergoheshin postat per ate kohe,,ose se si beheshin sherbimet ne siptal,,etj etj qe jan te shumta gjerat qe i ka patur te mira si struktur,,por them si struktur sepse kan qen gjera delikate dhe te varfra,,si sherbimi postar si te gjitha gjerat qe ai i ka patur nen kontroll,,kan qen te nje sistemi te varfer,,qe 70% e tij do te shkatrrohej vetvetiu me ardhjen e demokracise,,dhe kjo pjes pa fajn e "askujt",,ose per fain e ndrimit te sistemeve,,qe per mendimin tim vet fakti qe ka qen me vones,,edhe vet muri i berlinit,,tregon qe ne kemi qen shum mbrapa,,dhe vazhdojm te jemi akoma,,edhe me ndikimin e madh te pasojave te diktatures komuniste qe vazhdojn,,por edhe me ndikimin qe i japin pushtetaret e sotshem qe ne disa gjera nuk hecin perpara por hecin mbrapa,,kjo pastaj ballancon edhe shpejtesine me te cilin do te duhej te hecnim,,sepse ne aktualisht jemi shum te avashte,,jo vetem ne aspektin e integrimit,,por edhe ne ate kombtar sidomos.
 
Redaktimi i fundit:
Top